Felkerült a kormány honlapjára az a közvélemény-kutatás, amelyet még 2011-ben készíttetett a vasárnapi zárva tartás lakossági megítéléséről a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Még sok a kérdés a zárva tartás körül

2015 03 24 073358

A tárca korábban többször is azt közölte, hogy nem készült hatástanulmány a nyitva tartás korlátozásáról, a Népszabadság azonban pénteken ismertette ennek, valamint a kutatásnak a tartalmát. Később az is kiderült, hogy a tárca 3,18 millió forintot fizetett a most nyilvánosságra hozott felmérésért.
Jelentős veszteség
A dokumentumból kiderül, hogy a lakosság 54%-a 2011-ben nem értett egyet a korlátozással. A kutatás és egyéb háttéranyagok alapján, a Népszabadság információi szerint, az NGM akkor „nehezen támogathatónak” tartotta a korlátozást. Úgy becsülték, hogy a döntés nyomán 10-15 ezer ember veszítheti el a munkáját, 20 milliárd forinttal csökkenhet a forgalom, a büdzsének pedig akár 50 milliárdos hiánnyal kell számolnia az ebből adódó áfakiesés, a megszűnő munkahelyek, valamint az elmaradó járulékbevételek miatt.
Az első vasárnapon
Az első „zárva tartós” vasárnapon viszonylag sok üzlet volt nyitva Budapesten, többnyire azok, amelyek világörökségi részen üzemelnek. Az eladók szerint nem volt jelentősen nagyobb a forgalom, mint egy átlagos vasárnapon, az azonban kiderült, hogy a részletszabályokat sokan még nem ismerik. Pedig fontos lenne tisztázni ezeket, mivel a fogyasztóvédelem már most ellenőrizte a betartásukat.
Pangtak a plázák
A bevásárlóközpontokban csak lézengtek az emberek. A Sugárban a mozi csábította a betérőket, az Árkádban az ételudvar mellett csak néhány üzlet nyitott ki, a látogatók között volt, akit meglepett, hogy a boltok túlnyomó többsége zárva maradt. A Westendbe érkezők egy része is arra számított, hogy több boltot talál nyitva. – Hát, ide nem lesz értelme többet vasárnap bejönni – summázta véleményét egy idősebb hölgy.
Referendum készül
Ha lesz népszavazás a vasárnapi zárva tartásról, a Fidesz el fogja veszíteni – mondta állítólag Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Népszava szerint. A bezárásról szóló jogszabály visszavonása érdekében a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a Liga Szakszervezetek kezdeményezett népszavazást. A kezdeményezéshez több kisebb szervezet, köztük a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége is csatlakozott.

Forrás: metropol; Kép: Google;