A Főkert szakemberei a következő napokban tüzetesen átvizsgálják a fákat a Római-parton, az Óbudai-szigeten és Margitszigeten, mert az elmocsarasodott talajból bármikor kifordulhatnak. Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze az InfoRádióban elmondta: amíg a talaj nem szárad ki, addig biztosan nem engedik be az embereket az érintett területekre.
Kidőlt a Római-part két legidősebb akácfája az árvíz miatt. Budapest főtájépítésze azt mondta az InfoRádióban, hogy a víz által elárasztott területeken értelemszerűen nagyon felázott a talaj, és ilyenkor a külpontos növésű, ferde törzsű fák szinte bármikor kidőlhetnek, ezért a Főkert munkatársai a következő napokban átvizsgálják az összes fát a Római-parton, az Óbudai-szigeten és a Margitszigeten. Hozzátette: addig nem ajánlott beengedni az érintett területekre az embereket, amíg a szakemberek nem végeznek a tüzetes feltérképezéssel, mert jelenleg balesetveszélyes helyek is lehetnek a Duna-parti szakaszokon, parkokban.
Bardóczi Sándor tájékoztatása szerint a két akácfa elárasztott területen, a vízben dőlt ki, szerencsére nem sérült meg senki, illetve nem keletkezett anyagi kár sem. Ezzel együtt figyelmeztetett: továbbra is óvatosnak kell lenni, azért rendelték el az átvizsgálást is, hogy megelőzzék az esetleges baleseteket.
Mint fogalmazott, az Óbudai-szigeten és a Margitszigeten hasonló a helyzet, mint a Római-parton. Kiemelte, hogy az Óbudai-sziget eleve hullámtér, így jelentős mennyiségű víztömeg mozdult ott meg az elmúlt néhány napban. A Margitsziget pedig egy kavicssziget, és a hat napig tartó árhullám komolyan átáztatta a talajt. Bardóczi Sándor megjegyezte: ilyenkor a ferde törzsű fák azért vannak veszélyben és azért dőlhetnek ki könnyebben, mert nem szilárd, hanem elmocsarasodott, elfolyósodott talajban állnak, így nagyobb a kockázata annak, hogy kifordulnak a földből.
A főtájépítész közölte: nem is az átvizsgálás tart hosszú ideig az érintett területeken, hanem a talaj kiszáradására kell majd várni. Arra számít, hogy
néhány napig, várhatóan a hét végéig még biztosan nem vehetik birtokukba az emberek ezeket a partszakaszokat és parkokat.
A korlátozás feloldásáról az időjárás alakulásának függvényében fognak dönteni.
Bár az elmúlt napokban kidőltek vagy megsérültek fák az elárasztott területeken, a vízborítás egyébként jót tesz a talajnak, illetve a növényzetnek. Bardóczi Sándor megfogalmazása szerint a vízparti növények „egyenesen igénylik, hogy időnként elöntésre kerüljenek”, mert ezekhez a körülményekhez vannak hozzászokva. A Duna menti természetes galériaerdők és a mesterséges zöldfelületek egyaránt felfrissültek az elmúlt napokban az árhullámnak köszönhetően. Nekik nem, az épített struktúráknak viszont annál inkább árt az árvíz.
Az Országház közelében lévő fasor sem került veszélybe az áradás következtében. Bardóczi Sándor hozzátette: idén már harmadjára öntötte el a víz az ottani fasort, de mivel mocsártölgyekről van szó, kifejezetten kedvelik a vízparti környezetet, velük inkább „garanciális problémák” vannak a főtájépítész szerint.
Hanganyag