Az Európai Bizottság jóváhagyta az unió újjáépítési és helyreállítási alapjából az északi szomszédunknak járó pénzek negyedik csomagjának kifizetését. Pozsony így 923 millió eurónyi forrás lehívására vált jogosulttá.
Jóváhagyta az Európai Bizottság az unió újjáépítési és helyreállítási alapjából Szlovákiának járó pénzek negyedik csomagjának kifizetését. Az EB értékelése szerint Pozsony mostanra teljesítette az elvárásaikat.
A döntésre azért kellett közel fél évet várni, mert a testület 15 feltételt támasztott a szlovák kormány elé az összeg feloldásához – írja az Euronews.
Az EB döntése értelmében Szlovákia 923 millió euróra jogosult, az előzetes kifizetések levonásával pedig nagyjából 800 millió euróra számíthat.
Kétséges nyugdíjak
Peter Kmec, a helyreállítási alap forrásaiért is felelős miniszterelnök-helyettes elmondta:
meggyőzték a Bizottságot, hogy a bevezetett kompenzációs intézkedések kellőképpen garantálják a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát.
A kérdés elsősorban azért került terítékre, mert a szlovák kormány ragaszkodott ahhoz, hogy tizenharmadik havi nyugdíjat fizessen az ellátásban lévőknek.
Jogállamiság aggályok?
Az Európai Bizottság korábban a Fico-kabinet több reformintézkedését is kifogással illette és a szlovák jogállamiság helyzete miatt is aggodalmát fejezte ki.
Mindenekelőtt a büntetőtörvénykönyv átírását érték kritikák. Az Európai Ügyészség munkatársai attól tartanak, hogy az új szabályok mentén nehezebb lesz felgöngyölíteni az uniós forrásokhoz kötődő korrupciós ügyeket.
A mostani jóváhagyás azt is jelenti, hogy nem értékeli olyan rossznak a szlovák jogállamiság helyzetét a bizottság, hogy emiatt pénzeket tartson vissza.
Beáta Jurík, az ellenzéki Progresszív Szlovákia (PS) képviselője elmondta:
Az, hogy feloldották a kifizetések negyedik ütemét, még nem jelenti azt, hogy minden rendben van. Továbbra is fennáll a veszélye annak, hogy a Bizottság aktiválja a feltételességi mechanizmust, vagy kötelezettségszegési eljárást indít az uniós jog megsértése miatt.
A PS politikusa abszurd tartja, hogy a szlovák kormány folyamatosan olyan törvényeket hoz, amelyek ellentétesek az uniós joggal, ehhez képest a bizottság most aranytálcán nyújtja át Ficónak a helyreállítási alap forrásait.