13.9 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekKülföld„Meg kellett enni a barátaimat, hogy életben maradjak a repülőgép lezuhanása után”

„Meg kellett enni a barátaimat, hogy életben maradjak a repülőgép lezuhanása után”

49 éve történt a világ egyik legismertebb repülőgép-szerencsétlensége. A túlélők 72 napig az Andok foglyai voltak, mire végül december 23-án megtalálták őket.

Már 49 éve annak, hogy az Andokban lezuhant repülőgép túlélőit megmentették, írja a Daily Star. Az uruguayi rögbicsapat charterjárata 1972. október 13-án szenvedett balesetet Chilében. A fedélzeten tartózkodó 45 emberből a becsapódáskor a legénység három tagja és nyolc utas azonnal életét vesztette.

A következő 72 napban további tizennyolc ember halt meg, mielőtt a túlélőket egy nappal karácsony előtt megmentették. A roncs közelében maradó embereknek többek között az éjszakai akár -30 Celsius fokos hideggel is meg kellett küzdeniük úgy, hogy a csapat tagjainak többsége a montevideói tengerparton élt, és korábban még életében nem látott havat.

A túlélőknek sem orvosi felszerelések, sem meleg ruhák nem álltak rendelkezésére, de viszonylag gyorsan komoly gondot jelentett, hogy a kopár hegycsúcson nem találtak semmilyen ennivalót. Egy idő után már annyira éhesek voltak, hogy a repülőgép maradványait is átkutatták, hátha valamilyen ehető dologra bukkannak.

Felfalták a bőröndökről leszakadt bőrdarabokat is, bár tisztában voltak azzal, hogy vegyszerekkel kezelték ezeket, így akár komoly kárt is okozhatnak a szervezetükben. Feltépték az üléspárnákat, hátha szalmával tömték ki, de csak ehetetlen kárpithabot találtak. Így arra jutottak, hogy a környéken nincs más, mint hó, jég, kő és műanyag, vagyis semmi ehető.

Ekkor döntöttek úgy, hogy esznek a balesetben elhunyt társaik húsából, idézte fel a szívszorító pillanatokat az egyik túlélő. Jose Luis ‘Coche’ Inciarte az ITV-nek adott interjúban elmondta, hogy „nem volt más lehetőségük, ha életben akartak maradni”.

Eleinte még vitatkoztak az ötleten, de végül kivétel nélkül arra jutottak, hogy meg kell tenniük. Amikor elmentek egy-egy darab húsért, a kezük egyáltalán nem akart engedelmeskedni, csak nagy nehezen tudtak tépni a holttestekből. Ugyanilyen nehéz volt kinyitni a szájukat, beletenni a húst és lenyelni.

Hatvan nappal a baleset után döntöttek úgy, hogy az életben maradtak közül a három legerősebb segítségért indul. A csapat december 12-én hagyta el a roncs környékét. Tíz nap alatt nagyjából 60 kilométert tettek meg, egyikük néhány nap után visszafordult, mert elfogytak a készleteik.

A mentőcsapat két tagja végül több napi gyaloglás után chilei farmerekkel találkozott, röviddel később pedig a hegyen ragadt további 14 életben maradt társukat is megmentették.

szmo

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work