Miközben jól tudjuk, hogy eszközeink változatos veszélyeknek vannak kitéve, leginkább nem teszünk a védelmükben semmit.
Ezt lehet kijelenteni a Kaspersky Lab által készített legújabb kutatás alapján: tisztában vagyunk a kiberbűnözők fenyegetéseivel, ámde nem gondoskodunk védelemről.
A megkérdezettek közel 50%-ának még alapvető védelem sincs a készülékén, magyarul még a jelszavas- vagy PIN-kódos védelmet sem kapcsolta be.
A tanulmány rámutat, hogy az emberek többsége felismerte, hogy kibercsapdák fenyegetik az adataik biztonságát, a válaszadók 73%-a szerint a számítógépes bűnözők és a hackerek nagy kockázatot jelentenek, és 65%-a úgy véli, hogy a rosszindulatú programok jelentik a magas kockázatú veszélyt. Ez azonban ellentétes azzal, hogy az emberek nem sokat tesznek meg az általuk fontosnak vélt adatok védelme érdekében.
Súlyos aggodalomra ad okot, hogy az emberek csupán fele védi eszközeit jelszóval: a kérdőívet kitöltők 53%-a az okostelefont, 42%-a a tabletet és 48%-a az asztali számítógépet. Minden tizedik ember egyáltalán nem tesz semmit az adatainak védelméért (19% a tableten, 10% a számítógépen és 11% az okostelefonon nem használ informatikai biztonsági szoftvert). Annak ellenére, hogy sokan tartanak a számítógépes bűnözőktől és a rosszindulatú programoktól, pusztán 30%-nak van általános biztonsági megoldása a számítástechnikai eszközeiken.
Az emberek majdnem fele (47%) vallja be, hogy saját figyelmetlensége veszélyezteti az adatbiztonságot, további 19% elismeri, hogy az elveszett adatokat sok esetben ők maguk törölték véletlenül. A legtöbb alkalommal (23%) az adatok eltűnése a készülékek sérülése miatt következik be.
Az emberek főként a fotókat és videókat tekintik a legértékesebb és egyúttal pótolhatatlan adataiknak, ugyanakkor kiderült, hogy ezeknek az elvesztése legtöbb esetben a készülékek elhagyása (44%) miatt történik. A számítógép-felhasználók 37%-a és a tablethasználók 30%-a tapasztalta ugyanezt.
Pedig az értékes adatok védelmére a felhasználók számos egyszerű óvintézkedést hajthatnának végre.
Ha például feltöltik az adatokat a felhőbe, akkor azok idő- és helykorlát nélkül könnyedén letölthetőek, ha valamilyen módon eltűnik egy adat a készülékről. Az érzékeny adatok és jelszavak titkosításával az adatokhoz való hozzáférés sokkal nehezebbé válik, ha a készülék rossz kezekbe kerül. A jelszókezelők segítenek létrehozni és tárolni biztonságos és egyedi jelszavakat.
hirado.hu