Hiába a mindenkinél barátságosabb hangnem és régi jó kapcsolat Moszkvával, a nemzetközi játszmák miatt mégis fennállhat a veszélye annak, hogy elmaradoznak az orosz gázszállítások hazánkba.
A lépést minden érintett – beleértve az EU-t – zsarolásként értékelte, Bulgária azonban fenyegetőzéssel is válaszolt. Bejelentették, felülvizsgálják az orosz gáz Magyarország felé is irányuló tranzitját. Magyarán mérlegelik annak lehetőségét, hogy nem engedik át a saját területükön hazánk felé.
Az alapkonfliktust az okozta, hogy a lengyelek és bolgárok nem voltak hajlandóak egy, a korábbi szerződésben foglaltaktól eltérő módon fizetni Moszkvának, s ennek az adok-kapoknak az oroszokkal jobb viszonyt ápoló Magyarország és Szerbia is kárát láthatja. Oroszország mindenesetre a jelek szerint kész elmenni a falig, hogy rubelben fizessenek az európai országok a gázért. Ennek oka az lehet, hogy csak így tudják stabilizálni a saját valutájukat, amely enélkül még rohamosabb inflációt produkálna, pedig az előrejelzések szerint már így is minimum tíz év kell Oroszországnak, hogy a tavalyi szintre visszajusson.
Holoda Attila energetikai szakértő szerint mindez nem napokon belül, inkább hosszabb távon jelenthet veszélyt.
— A jelenlegi, alacsony gázfogyasztás mellett teljes elzárás esetén is 40 napig húznánk a tartalékainkból, ennyi idő alatt pedig biztosan meg kell oldódnia egy ilyen kérdésnek. Viszont ez az az időszak, amikor fel kell tölteni a tárolókat arra a szintre, hogy a következő telet is kihúzzuk. A lengyelek könnyebb helyzetben vannak, de bizonyos országok, például Magyarország jóval nehezebben tudja kiváltani az orosz gázfüggőséget – magyarázta a szakember, aki úgy véli, van realitása annak, hogy a bolgárok 1-2 nap erejéig demonstratív jelleggel beváltják a fenyegetésüket.
— Oroszországnak se jönne jól 40 napnyi kiesés. Lehet, hogy Európa rá van szorulva az orosz gázra, de Oroszország is rá van szorulva az Európából érkező bevételekre – jegyezte meg Holoda.
Az ukrajnai invázió következményei ugyanakkor nemcsak a gázellátást veszélyeztetik, de a világpiaci árakat is feltornázzák: Németországban egy év alatt duplájára nőttek a háztartások rezsiköltségei. Egy 120 négyzetméteres háznál közel 70 ezer forintnak megfelelő eurót visz el havonta csak a gáz ára. Magyarországon szintén ez a gázár nézne ki rezsicsökkentés nélkül.
A szükség nagy úr
Volt idő, amikor még „csak” számok miatt háborúzott Oroszország Ukrajnával. Egyik ilyen alkalommal, amikor Kijev nem tudott megegyezni Moszkvával a gáz árában, az oroszok elzárták az ukránok felé irányuló csapot, a tranzit viszont ment tovább. Ám Ukrajna elkezdte megcsapolni a saját területén keresztül szállított, de más országba szánt gázt, hiszen óriási szüksége volt rá.
blikk