Beköszöntött az igazi 21. század a postánál. Ma reggel országszerte úgy indultak el a postások, hogy náluk van egy ipari mobiltelefon, és szeptembertől az ajánlott küldeményeknél, csomagoknál megszűnik a papír alapú adminisztráció, nem lesz több felesleges aláírás és kitölteni való papír.
Az új elektronikus rendszer biztonságosabbá és egyszerűbbé teszi a kézbesítést. A most élesített rendszert egy tesztidőszak előzte meg, amikor megnéztük, hogyan működik a rendszert.
A
Sokkal egyszerűbb és gyorsabb ez a modern technika, nekem nagyon tetszik
– mondta el Juhász Csabáné Csepelen.
A csepeli asszony két ajánlott levelet vett át a postástól az új módszerrel. A kézbesítőnél a sok papír és nyomtatvány helyett most csak egy PDA volt. Ez a kis szerkezet lényegében egy ipari mobiltelefon, működése nagyon egyszerű. Az aláírás a PDA-n is hasonlóan történik, mint a papíron, csak a PDA-n nem egy tollal kell aláírni, hanem egy ehhez az eszközhöz használható érintős ceruzával. A csepeli posta volt az egyik tesztelője a rendszernek. A próbaüzem hét településen indult el tavaly ősszel, az új eszközöket használó postások pedig folyamatosan megosztották a tapasztalataikat, értékelték a rendszer és a felszerelések használatát.
8000 postás zsebében a kütyü
A Magyar Posta fokozatosan építette és terjesztette ki országosan az elektronikus kézbesítési rendszert
– tudtuk meg.
Mára már az összes, azaz több mint 8000 kézbesítő rendelkezik az elektronikus rendszer működtetéséhez szükséges ipari mobilkészülékkel, azaz PDA-val. Az ügyfelek ezen a készüléken írják alá, hogy átvették az ajánlott levelet, tértivevényes levelet vagy hivatalos
iratot.
Nem lesz papír alapú tértivevény
A papíralapú tértivevény kivezetését kormányrendelet írja elő. Január 1-től csak elektronikus kézbesítési igazolást kaphat a levél feladója. Ezek az igazolások arra szolgálnak, hogy bizonyítható legyen: a küldeményt átvette a címzett vagy a meghatalmazott.
– Ha valakinek ajánlott vagy tértivevényes levele van, de a kézbesítéskor nem volt otthon, arról – ahogy eddig is – értesítést fog kapni. Azokon a településeken, ahol nagyobb számban fordulnak elő könyvelt küldemények, a kézbesítőknél mobil nyomtató is van, így ők már nem kézzel írott, hanem nyomtatott értesítőt dobnak be az ügyfélnek – magyarázta a Magyar Posta szóvivője.
A neten, telefonon is nyomon követhetjük a küldeményeket
A fejlesztésnek rengeteg előnye van: csökken az adminisztráció és nyomon követhető lesz a küldemények útja. A feladástól a kézbesítésig nyomon lehet majd követni az internetes felületen a csomagok útját, így nem csak elveszni nem tudnak a küldemények, hanem azt is láthatjuk, hogy melyik nap érkezik meg a csomagunk. Ha feladók vagyunk, akkor elektronikus értesítést kapunk arról, ha a címzettünk átvette a levelet, így pontosan tudjuk, hogy mikor érkezett meg az illetőhöz a küldeményünk.
Üzennek, ha küldemény érkezett
A postánál már fejlesztik a rendszert kiegészítő mobiltelefonos applikációt is. Ez még könnyebbé teszi a dolgunkat: aki letölti, annak majd üzen a rendszer, ha ajánlott levele érkezik, és meg tudja nézni ezen át is, hol tartanak az ő küldeményei. Az ügyfelek számára a változást első körben az jelenti, hogy postásuk már PDA-val kézbesíti a könyvelt levelet, és ők ezen a készüléken írják alá az átvételt. Az elektronikus rendszer további előnye, hogy az új típusú e-személyi igazolvány is használható az átvételi jogosultság igazolására. Akinek újfajta személyije van, annak elég egy érintés is. Az e-személyi ugyanis azonosításra is szolgál, ez a szerkezet pedig be tudja olvasni az adatainkat.
– Ez nem csak azonosításra lesz jó, hanem egyenértékű az aláírással is, így egy mozdulattal azonosíthatja magát az ember és el is ismeri a levél átvételét. Ez a funkció tovább gyorsítja a kézbesítési folyamatot. Mivel az emberek részéről semmilyen technikai tudást nem igényel, valószínűleg nem fog fennakadást okozni az átállás – közölte lapunkkal a Magyar Posta.
A futárszolgálatok is ilyet használnak
A PDA-s aláíró rendszerekkel csomagküldő szolgálatoknál, házhoz szállításkor, recept átvételekor is találkozhattak az emberek. A nagy áruházakban a készletezést, raktárfelmérést ilyennel végzik a dolgozók, így a készletadatokat nyomon követhetik a beszállítók. A kalauzok is ehhez hasonlót használnak menetjegyek ellenőrzésekor és nyomtatásakor.
Forrás: Ripost