Home Életmód Egészség - betegség Mától kezdve, minden nap bemutatunk pár fontos gyógynövényt!

Mától kezdve, minden nap bemutatunk pár fontos gyógynövényt!

Phytomint Natural Magazin

Érdemes gyógynövények – I. rész

A fekete bodza

Legendás bokor, sokáig az összes többi növény védelmezőjének tartották. Manapság inkább sokoldalú felhasználása miatt becsülik nagyra.

A fekete bodza

 Latin neve Sambucus nigra. Közeli a rokona a S. ebulus, a gyalog-, vagy másnéven földibodza. A gyógyászatban a növény virágzatát, levelét és érett bogyóit használják. Virágzatának forrázata izzasztó, lázcsillapító és nyálkaoldó hatású, de csillapítja a köhögést, megfázást, hurutot és a torokfertőzéseket is. Levelei hatékony biorovarirtók és bőrpanaszok enyhítői. Virágzata szemnyugtató hatású, gyakran használják fel kozmetikumokban is. Kérgét régóta az epilepsziás megbetegedések gyógyítására használják, leveleivel együtt pedig hashajtó hatású. Gyökerét vesebántalmakra alkalmazzák. A konyhában is használják, virágzatát palacsintatésztába sütik, szörpöt, szirupot, gyümölcsbort készítenek belőle. Bogyóiból kelmefesték készül.

 Hazánkban vadon is előforduló, a loncfélék (Caprifoliaceae) családjába tartozó lombhullató bokor, egyenes ágakkal. Levelei szúrósak és zöld színűek. Nyár közepén virágzik, vörös virágszárai apró, illatos, fehér virágokat tartanak. Bogyói érett állapotban lilásfeketék és ehetőek. Vigyázat: éretlen bogyói mérgezőek, erős hashajtó hatásúak!

A boróka

Régebben tömjént készítettek leveleiből, manapság neve hallatán a legtöbb ember inkább a ginre gondol. Az indiánok fagyási sérülések gyógyítására használták.

TÖBB LÁTOGATÓT SZERETNE A GOOGLE KERESŐBŐL?
A Kulcsszo.hu csapata gyors segítséget tud adni, hogy a helyezései a keresőben pozitívan változzanak és több megrendelője legyen.

A közönséges boróka

 Latin elnevezése Juniperus communis. A növény gyógyhatása tobozbogyóiban rejlik. Frissen és szárítottan egyaránt használható, a nyár végén szedett bogyói muszlinkendőn jól száríthatók. Belsőleg hólyaggyulladást, reumát és vesegyulladást kezelnek vele. Teája vizelethajtó, antiszeptikus és méregtelenítő hatású is. A belőle párolt olaj nem csak az aromaterápiában használatos, de kítűnő masszázsolaj is, enyhíti az izületi és izomfájdalmakat. A konyhában álatlában húsokat fűszereznek összezúzott bogyóival. Belőle készítik Szlovákiában a híres szeszes italt, a Borovickát is, de a gin jellegzetes ízét is a boróka adja. Hagyományosan barna színű festéket készítenek belőle.

Fagytűrő, örökzöld, tűlevelű növény. Levelei kékeszöld színűek, szúrósak, megtörve jellegzetes aromájúak. Kétlaki, tobozbogyói a nőnemű egyedeken teremnek, a hamvaskék színű bogyók két-három év alatt érnek csak be. Kedveli a napos helyeket és a meszes talajt.

Az illatos macskamenta

Macskamenta, nem csak macskáknak.

Az illatos macskamenta

 Latin elnevezése Nepeta cataria. A gyógyászatban leveleit és leveles szárait használják. Általában teát készítenek belőle, megfázásra, idegfeszültségre, szélszorulásra és gyomorbántalmak ellen. Borogatásként vágásokra és zúzódásokra jó. Néha parfümökhöz is adják erős, jellegzetes illata miatt. Szárított levelei összesodorva, meggyújtva a marihuánához hasonló hatást fejtenek ki az emberre, ha belélegzi a füstjét. A belőle készült kenőccsel aranyeret gyógyítanak. Illóolaja fokozza a macskák nemi vágyát, ezért érdemes elzárni a macskamentaágyást a macskák elől, nehogy megtizedeljék azt. Állítólag a növény illata elűzi a patkányokat. A fiatal levelek íze kissé kesernyés, a mentáéra emlékeztet, frissen mártásokba és levesekbe rakható.

 Évelő növény, ezüstöszöld, fogazott levelei sűrűn nőnek a szárakon. Neve ellenérre, nem mentafaj. Levelei dörzsölés hatására jellegzetes, átható illatot árasztanak. Fehér, vagy rózsaszínes virágai nyár elején nyílnak, vonzzák a pillangokat, Kitűnő mézelőnövény. Tőosztással és magról is jól szaporítható tavasszal. Nem virágzó hajtásai nyáron dugványozhatóak. Kedveli a napos, félárnyékos helyeket és a jó vízelvezetésű meszes talajt. Káposztafélék mellé ültetve elriasztja a földibolhákat, a hangyákat és a levéltetveket is.

A fekete üröm

A kilenc szász mágikus növény egyike. Már régóta használják gyógynövényként ezt a hazánkban is megtalálható nagyszerű növényt.

A fekete üröm

 Latin neve Artemisia vulgaris. Közeli rokona a fehér ürömnek, az istenfának és a tárkonynak. Gyógyhatása a leveleiben rejlik, főleg virágzásakor gyűjtik őket. Általában teát készítenek leveleiből, főleg gyomorhurut, reuma, émelygés és emésztési bántalmak kezelésére. Féregűző és rovarirtó tulajdonsága is ismert. Illóolajai csíra- és gombaölő tulajdonságúak. A konyhában virágait és leveleit használják. Az utóbbit zsíros húsok ízesítésére, mivel serkentőleg hat az emésztésre, míg virágaival régebben a komlót is helyettesítették sörgyártáskor. Figyelem, nagymértékben mérgező hatású, három hétnél tovább nem ajánlott teáját fogyasztani! Terhes nőknél vetélést is okozhat!

 Évelő lágyszárú növény, hazánkban is igen gyakori. Szárai alul vöröseslilák, a végeik pedig zöldek. Hoszzúkás, zöld színű levelei vannak. Vöröses virágai késű nyáron nyílnak. Gyakran gyomnövényként emlegetik ezt az életerős növényt. Kedveli a sok fényt és a száraz helyeket.

gyogynovenyek

ElőzőLátogassatok el ezekre a magyarországi helyekre, gyógyító erővel rendelkeznek!
KövetkezőÖngyilkos lett egy 12 éves kislány, miután megnézte az amerikában népszerű sorozatot
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás