Az egyéves gyerekek fele vas- és D-vitamin-hiányos, ami súlyos egészségi problémákhoz vezethet – derül ki a 0–3 évesek táplálását vizsgáló legfrissebb hazai kutatásból.
A korosztály közel felének magas a koleszterinszintje, és túl sok sót fogyaszt, tíz százalékát pedig az elhízás is fenyegeti. Az aggasztó eredmények hátterében főként az áll, hogy minden második családban a kisgyermekek ugyanazt eszik, mint a szüleik, pedig a szervezetüknek egészen más étrendre lenne szüksége.
– A félévesnél kisebb csecsemők közel fele kap olyan ételt, amely nem kifejezetten a korosztály számára készült, egyéves kor felett pedig tízből hat baba teljesen ugyanazt eszi, mint a felnőttek, holott erre a még fejlődésben lévő emésztő- és bélrendszerük nem áll készen – mondta dr. Takács István, a Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület elnöke. – Ezzel párhuzamosan a vitaminpótlásra is kevés figyelmet fordítanak a szülők: a 0–6 hónapos csecsemők 87%-a, az 1–3 éves korosztálynak csak kevesebb mint fele kap naponta D-vitamint.
A felmérés szerint minden második baba D-vitamin-hiányos, ami negatívan hat a csontok, az immunrendszer és az idegrendszer fejlődésére, de a cukorbetegség és az asztmás megbetegedések kockázatát is jelentősen növeli. Minden tizedik 1 évesnél kisebb gyermek potenciálisan túlsúlyos, a 2 évesek 14%-a, míg a kisiskolások negyede hordoz súlyfelesleget.
Forrás: metropol