Forrás: 180 perc/Kossuth Rádió | 2015. 03. 02. 12:55:28
A kis- és középvállalkozások (kkv) szinte minden problémája, terve, javaslata felmerült Békéscsabán az első idei kkv csúcstalálkozón. Konferencia, kerekasztal-beszélgetés és vitafórum volt egyben az esemény.
Egy megye vállalkozói nemcsak egy megye gazdasági kérdéseiről beszéltek az eddigi legnagyobb kkv-csúcstalálkozón, amelyet a napokban rendeztek. A tanácskozási formát a KKVHÁZ Zrt. és a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége indította útjára egy éve. Az országos körútját bonyolító KKV Csúcstalálkozót legutóbb, február 27-én Békéscsaba látta vendégül.
Az eseményen egyéni vállalkozók és Békés megye legnagyobb cégének vezetője is ott volt, valamint gazdasági érdekképviseletek, oktatási és munkaügyi szakemberek is megjelentek. A döntéshozók közül a megye országgyűlési lépviselői, a megyei önkormányzat vezetője, Békéscsaba polgármestere, valamint Marczinkó Zoltán István kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tisztségviselője a Kossuth Rádiónak elmondta, meglepte, hogy fő problémaként nem a finanszírozást, a jogszabályi hátteret és a piacra jutás nehézségeit fogalmazták meg a résztvevők, hanem a képzett munkaerő hiányát. Mint hangsúlyozta, a szakképzés átalakítása folyamatban van, a közeljövőben erre vonatkozó törvényjavaslat is várható, aminek a részleteit azonban nem akarta még elárulni.
Gulyás József, a KKVHÁZ Zrt. vezérigazgatója azt nyilatkozta, reálisnak érzik, hogy szeptemberben a kormány stratégiai megállapodást kössön az ország legnagyobb, atomizált „vállalatával”, a GDP felét előállító kkv-szektorral. Marczinkó Zoltán azt válaszolta, meg kell teremteni az együttműködés formális kereteit.
Békés megye egyik legnagyobb foglalkoztatója, a kanadai tulajdonú Linamar Hungary Zrt. autó- és gépipari vállalkozás vezérigazgatója, Ivanics János pedig arról beszélt a Kossuth Rádiónak, hogy fejleszteni kell a beszállítókat, mert e nélkül nagyon nehezen tudnak majd megfelelni az autóipar által támasztott elvárásoknak.
Szarvas Péter azt nyilatkozta, a Kossuth Rádiónak, bármennyire igyekszik a magyar gazdasági környezet kedvezőbb finanszírozást, tőkeellátottságot, jobb képzést nyújtani a vállalkozásoknak, ha nem lesz Békésre speciális, térségi felemelkedési program, akkor a megye még jobban leszakad.