Nem csak tanítás, gyerekfelügyelet sem lenne mindenhol, hogy a következő sztrájk még észrevehetőbb legyen – erről egyezett meg egymással a két legnagyobb pedagógus szakszervezet. A kormány közben – a járványhelyzetre hivatkozva – rendelettel szabályozná a pedagógussztrájkot.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógus Szakszervezet megállapodott a még elégséges szolgáltatásokról, az erről szóló javaslatukat pénteken vitatták volna meg a kormány képviselőivel – mondta el az RTL Híradónak Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának a tagja.
A találkozó azonban meghiúsult, miután a szakszervezetek képviselőit nem engedték be az Emmi épületébe – arra hivatkozva, a a másodfokú bíróság döntése szerint a január 31-i pedagógussztrájk jogellenes volt -, a minisztérium a tárgyalások új időpontjául február 16-át jelölte meg.
Ezt követően, péntek este megjelent a Magyar Közlönyben egy kormányrendelet arról, hogyan, milyen feltételekkel sztrájkolhatnak a pedagógusok. Ebben többek mellett kötelezővé tették a gyerekfelügyeletet, előírták, hogy nem vonhatják össze az osztályokat és azt is, hogy az órák felét meg kell tartaniuk. Mindezt a járványra hivatkozva. A szakszervezetek azt ígérik, tovább szervezik a márciusi sztrájkot. A DK szerint a rendelet alaptörvény-ellenes. A TASZ munkajogásza pedig azt mondja: ez kiüresíti a sztrájkjogot. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma úgy reagált: ők csak a káoszt akarják elkerülni.
A pedagógus szakszervezetek szerint a kormányrendelet alaptörvényellenes, ezért ha kell, nemzetközi bíróságra viszik az ügyet.
A szakszervezetek azt is közölték, március 16-ától továbbra is határozatlan idejű, vagyis akár többnapos munkabeszüntetésre készülnek, teljes sztrájknapokat terveznek, ezek során pedig gyermekfelügyeletet sem biztosítanának mindenhol.
„Azt szeretnénk, hogy ahol sokan vesznek részt a sztrájkban, valóban észrevehető, zárt ajtós sztrájkot tudjanak tartani a tanárok, és csak bizonyos intézményekben legyen gyerekfelügyelet” – fogalmaztak, majd hozzátették: a szakszervezetek azért dolgoznak, hogy elkerüljék a sztrájkot, és elsősorban a tárgyalóasztalnál akarnak megállapodni.
A PDSZ és a Pedagógus Szakszervezet követelései:
- A pedagógusok és nem pedagógus beosztásban lévők bérhelyzetének rendezése.
- A munkateher csökkentése.
- Változzon úgy a kötelező oltásról szóló rendelet, hogy vissza tudják venni azokat a tanárokat, akiknek a pótlása a jelenlegi helyzetben lehetetlen.