2015 04 08 074420metropol 2015-04-08 07:05

Szinte teljes mértékben felügyelet nélkül működik a német repülés-egészségügyi szakorvosi rendszer a Die Welt tegnapi cikke szerint.

A német repülés-egészségügyi szakorvosok szövetsége a Germanwings légitársaság franciaországi katasztrófájából okulva éppen ezért gyakrabban és alaposabban ellenőrizné a pilóták egészségi állapotát.

A Germanwings-katasztrófa ellenére a németek túlnyomó többsége továbbra sem tart a repüléstől. Az eset után egy héttel készült reprezentatív közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 9 százaléka mondta azt, hogy a következő időszakban nem utazik repülővel, és csupán 1 százalék nem akar soha többé gépre szállni. A felmérésben részt vevők 89 százaléka nem változtat utazási szokásain.
Nem mondják le
A magyar utazásszervezők sem tapasztalták, hogy kifejezetten a német fapados tragédiája nyomán lemondtak volna már leszervezett utakat az ügyfeleik. A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének alelnöke szerint ez repülőgép-szerencsétlenségek után nem jellemző. – Az emberekbe óhatatlanul belefészkelik magukat a kellemetlen gondolatok, ugyanakkor a statisztikák szerint továbbra is a repülés a legbiztonságosabb közlekedési mód. Ráadásul a kedvező árú repülőjegyek lemondási feltételei szigorúak, így az emberek nem mondják vissza az utazást csak azért, mert megijedtek – mondta Molnár Judit.

Hozzátette: az üzleti célú utazások általában elkerülhetetlenek, a szabadidős utazások úti céljai között pedig több olyan is van, amely más módon megközelíthetetlen.
Lelki háttér
– A repülésfóbia mögött mindig szorongás áll, ami általában belső, lelki okokra vezethető vissza – nyilatkozta Süli Ágota pszichiáter. A szakembert egyre többen keresik fel ezzel a problémával, elsősorban olyanok, akiknek a munkájuk miatt kell időről időre repülőre ülniük. A szakértő szerint a férfiakra inkább jellemző, hogy kényelmetlennek érzik a repülést; kutatások is bizonyítják, hogy a klausztrofóbia és a tériszony náluk gyakrabban fordul elő. – A vezető beosztásban dolgozók is nehezebben szánják rá magukat a repülésre, ugyanis nehezükre esik rábízni magukat a pilótákra és a személyzetre – fejtegette Süli Ágota.
A tréning is segíthet

2001 augusztusában rekordszámú, 65,4 millió utas szállt repülőre az Egyesült Államokban. A szeptemberi terrortámadás-sorozat után közel 3 év telt el, mire
az utasszám elérte a korábbi szintet.
A pszichiáter szerint az átgondolt étkezés és italválasztás, az aromaterápia vagy szükség esetén a szorongás enyhítésére alkalmazott gyógyszerek hasznosak lehetnek, de különféle tréningek közül is választhatnak azok, akik szeretnének tenni a repülés miatt érzett szorongás ellen. Több légitársaság és cég is szervez ilyen célú foglalkozásokat.

A British Airways 27 éve szervez ilyen kurzust „Magabiztos repülés” címmel, amelyen eddig mintegy 50 ezren vettek részt. Az egynapos program első részében pilóták ismertetik a repülés fizikáját, a repülőgépek működését és a légi irányítás alapelveit.

Sokan azért szoronganak ugyanis a legtöbb esetben, mert például a legénység számára megszokott, ártalmatlan helyzetekből is a legijesztőbb lehetőséget olvassák ki.

Később egy pszichológus beszél a szorongás kialakulásának rejtelmeiről, és tippeket ad arra, hogyan győzhetők le. A nap egy félórás repüléssel zárul, amelynek során a közönség kipróbálhatja a tanultakat.
A pszichiáter tanácsai
A kabinnyomás más, mint a kültéri, ami eleve diszkomfortérzetet okozhat. Ha repülés előtt puffasztó ételt vagy szénsavas üdítőt, esetleg alkoholt fogyaszt, az tovább fokozhatja a szorongató, gyomorszorító érzést.

Kedvenc zenéit hallgassa vagy filmjeit is nézheti, ezzel elterelheti a figyelmét
a repülésről.

Ha megmozgatja a tagjait, vagy sétálgat picit a széksorok között, a mentális feszültség is csökken.

Kép: Illusztráció