Camberley — A kínok világa vár arra, aki átlépi az angliai Sandhurst Királyi Katonai Akadémia kapuját.
A világ egyik legkeményebb kiképzőközpontjában a mindenre elszánt jelentkezőkből faragnak elit katonákat – már aki nem rostálódik ki a kőkemény gyakorlatozások során. Mint a múlt héten kiderült, itt végzett a magyar miniszterelnök fia, Orbán Gáspár is.
„Maradj a földön, és a szenvedéseid véget érnek” – üvölti egy kiképző egy elgyötört arcú kadét fülébe, akinek már reszket a keze a többórányi fekvőtámaszozás után. Ha fittyet hány a kiképző csábító ajánlatára, két jutalomban részesül: hasonló kínok végeláthatatlan sorára és egy lehetőségre, hogy egyszer büszkén húzhatja ki magát a tisztavatón.
Az egyenruha itt gondosan eltakarja a jelentkezők származását, így kivételezésnek helye nincs. Ugyanúgy üvöltenek az Oxfordban végzett kiváló diákkal, mint az amerikai tengerészgyalogossal, de hízelgő szavakra Vilmos és Harry herceg is hiába számított, akik szintén itt végeztek. Utóbbi egyszer annyira rosszul lett, hogy felmerült, félbe kell szakítania a kiképzést. De végzett itt popsztár, mint James Blunt, ismert felfedező, mint Edward Stafford, aki elsőként gyalogolta végig hosszában az Amazonas folyót, és híres politikusok is, mint Winston Churchill, aki azóta is az egyetlen miniszterelnök, aki túlélte Sandhurstöt.
A kiképzők, akik napi húsz órában figyelik a jelentkezőket, kivételes érzékkel szúrják ki a hibákat, amiket büntetéssel jutalmaznak. Ezek skálája végtelen, rosszabb esetben a terroristák ellen kiképzett kutyák ólját vagy az akadémia mellékhelyiségeit kell naphosszat suvickolni.
A képzés három részből áll, mindegyik 14 hétig tart és egyre nehezebb feladatok elé állítja a kadétokat. A jelentkezők garantáltan megtapasztalják lelki és fizikai határaikat, az állandó stresszt, a kimerültséget, az alvás- és evésmegvonást.
Az első magyar, aki sikerrel vette ezeket az akadályokat, Porkoláb Imre volt, aki érzékletes könyvet is írt tapasztalatairól. Ebből kiderül, hogy katonák naponta alig pár órát alszanak, de megemlít egy erőltetett menetet is, amikor 30 órája nem aludt, de már kétmaratonnyi táv volt a lábában, miközben az ájulás kerülgette.
Persze, a katonának is jár a pihenés. Vakáció gyanánt Porkoláb Egyiptomba is eljutott, ahol helyi kommandósoktól leste el, hogyan vadásszon le olyan mérges kígyókat és skorpiókat, amelyek marása azonnali halálához vezethetett volna.
Az egyik legkeményebb próbatétel az úgynevezett Sárkány-kihívás, aminek során a walesi hegyekbe „invitáltálják” a kadétokat, egy olyan kirándulásra, amit egy életre megjegyeznek. Porkolábéknak egy térkép alapján kellett napokig úton lenniük, miközben akadályok változatos sorát kellett leküzdeniük, egy részén pedig metsző hidegben, éjszaka a mocsárban másztak.
Nem lehetett könnyebb az sem, amikor egy 90 kilós távírópóznát kellett 12 kilométeren át cipelnie a csapatnak, vagy amikor egy szögesdrótakadályon kellett átverekedniük magukat. Egy katona bele is gabalyodott, leírhatatlan kínokat élt át. Amúgy se sokan vannak, akik kisebb-nagyobb sérülések nélkül megúsznák a Sandhurstöt.
Három magyar végzett most
A miniszterelnök fiának nevét a végzettek listájában a telex.hu vette észre. A kiképzést két másik magyarral együtt 2019-ben kezdte meg a Honvédelmi Minisztérium ösztöndíjasaként. Mindez körülbelül 40 millió forintba került. Erre a képzésre bármelyik magyar katona jelentkezhetett.
blikk