forrás: Sky News
Prosztatarákos betegek által használt gyógyszerrel próbálják „gyógyítani” a pedofíliát Svédországban. A tudományos vizsgálat a tesztoszteron szint csökkentését tartja a legfontosabb lépésnek, gyógymódot próbálnak létrehozni egy káros mellékhatásból.
Rákos betegek gyógyítására használt gyógyszerrel próbálják megakadályozni a pedofil hajlamokkal rendelkező betegek bűncselekményeit Svédországban – tudta meg a Sky News egészségügyi tudósítója.
A tesztoszteronszint-csökkentő gyógyszert eddig csak a prosztatarákos férfiak kezelésénél használták, de ha biztató eredményeket kapnak, tüneti kezelést fejleszthetnek belőle.
Ez lesz az első olyan tudományos kísérlet, melyben a gyermekekről fantáziáló férfiak egy potenciálisan halálos betegség elleni gyógyszert kapnak – csupán a mellékhatása miatt.
A kutatók 60 férfit fecskendeznek be, akik közül egyik sem bántalmazott gyermeket, de már többször gondoltak egy hasonló bűntett elkövetésére. A kutatásban nem hozták nyilvánosságra a nevüket, közülük 30-an a szokásos módon placebo-injekciót kapott.
Gyógymód lett a káros mellékhatásból
A degarelix nevű gyógyszer drámaian csökkenti a férfiak nemi hormonszintjét, nagyjából egy serdülőkor előtti fiú szintjére.
A kutatást vezető Christoffer Rahm szerint a hormonszint csökkenés miatt gondoltak pont erre a gyógyszerre:
„Vettünk egy káros mellékhatást a prosztatarákos betegek gyógyításánál, a nemi vágy csökkentését, és egy gyógymódot próbálunk belőle létrehozni”.
Christoffer Rahm három fontos pontban foglalta össze a kutatás lényegét:
„A gyermekkori bántalmazás drasztikusan nő a világban: a fiúk 10 százalékát és a lányok 5 százalékát szexuális bántalmazás éri kiskorukban. Nehéz foglalkozni ezzel a problémával, de mindannyiunkat érint.”
„A gyermekeket ért bántalmazás nemcsak az áldozatoknak és családjuknak okoz hosszútávú szenvedést, az elkövető is még jobban elfajul elszigetelt börtönbüntetése alatt.”
„A mai napi a hangsúly a tettesek elfogására helyeződött át. Majd később a büntetésükre. De ez a kutatás a fókuszt a megelőzésére szeretné áthelyezni: meg kell akadályozni, hogy megtörténhessenek a szexuális bűncselekmények.”
Évtizedek óta sikertelenül próbálkoznak
A kémiai kasztrálással már korábban is próbálkoztak, de általában anekdotákon alapuló történekből álltak a „kutatások”, és az eredmények sem voltak meggyőzőek.
A kísérletben résztvevő egyik férfi elmondta a Sky Newsnak, hogy még nem követett el semmilyen bűncselekményt, de azzal, hogy sokan tudják, mit gondol, olyan, mintha részben megtette volna. A kísérlettől azt várja, hogy megszűnjenek a bűnös gondolatai, mert egész életében frusztráltnak és nyomorultnak érezte magát – anélkül, hogy bármit is csinált volna.
Mikor sikeres a kísérlet?
A vizsgálat során egy agyi CT-vel próbálják feltérképezni a káros impulzusok pontos helyét az agyban, majd a gyógyszer befecskendezése után összehasonlítják az új felvételekkel. Ha megszűnnek a kelletlen impulzusok, akkor sikeresnek nyilvánítják az adott betegnél a gyógyszert.
Eddig antidepresszánssal kezelték a pedofil hajlamú férfiakat, de stabilizáló gyógyszer nem elég specifikus az összetett hajlam kezelésére, ezért nem is lehet 100 százalékosan biztonságos megoldás.
A kutatást vezető orvos állítása szerint a felnőtt társadalom 5 százaléka rendelkezik pedofil hajlamokkal, és a kezelés azért rendkívül problémás és összetett, mert sokszor nem a nemi vágy vezéreli az alanyt a bűnös gondolatok kiötlésére – vagy rosszabb esetben ezek elkövetésére.