2015. 06. 06. –
forrás: MTI, fotó: EPA/LUCA ZENNARO
A húsz évvel ezelőtti háborúk és véres konfliktusok után Szarajevó újra a párbeszéd és a békés egymás mellett élés helyévé vált – hangsúlyozta Ferenc pápa a boszniai fővárosban szombaton egynapos látogatása elején.
A bosznia-hercegovinai elnökség épületében tartott sajtótájékoztatón a katolikus egyházfő azt is kiemelte, hogy nem szabad megelégedni azzal, amit a (boszniai háború utáni) megbékélési folyamat során eddig elértek az országban élő nemzetiségek, hanem tovább kell dolgozni azon, hogy a balkáni ország ismét a tolerancia jelképe lehessen.
Ferenc pápa emlékeztetett arra, hogy Szarajevóban évszázadok óta több vallás képviselői élnek, ami sokáig nem jelentett problémát, ezért is kapta a város az Európa Jeruzsáleme elnevezést. Szerinte még a szarajevói építészet is a békés egymás mellett élés bizonyítéka, hiszen egymás mellett léteznek a különböző vallási intézmények. Hozzáfűzte: az országban élő szerbek, bosnyákok és horvátok, illetve a katolikusok, muszlimok, zsidók és ortodoxok együttműködése az általános jót szolgálja.
Arra kérte a Bosznia-Hercegovinában élőket, hogy ,,a múlt mély sebeit” hagyják maguk mögött, és dolgozzanak együtt a békés jövő érdekében. A politikusokat az alapvető emberi jogok, elsősorban a vallásszabadság tiszteletben tartására szólította fel.
Ferenc pápa kiemelte, hogy Bosznia-Hercegovina Európa szerves része, az ország sikerei és sikertelenségei részei az európai történelemnek, de figyelmeztetés is, hogy a megkezdett megbékélési folyamatokat végig kell vinni.
Mladen Ivanic, a háromtagú boszniai elnökség szerb tagja és egyben elnöklője a sajtótájékoztatón kijelentette: hisz abban, hogy az egyet nem értések idejének vége, és eljött az együttműködés ideje. Hozzátette: Bosznia-Hercegovina tanult a múltból, és a békés jövő felé tekint. Kiemelte, hogy Ferenc pápa látogatását a balkáni ország bátorításnak és határozott támogatásnak tekinti, a katolikus egyházfő a szeretet üzenetét hozta el az országba.
A politikusokkal való találkozó után a pápa az elnökség épülete előtt Béke veletek üzenettel békegalambokat engedett szabadon, majd a Kosevo stadionba indult, ahol mintegy 70 ezer hívő előtt tart szentmisét.
Szarajevó nagyon várta a pápát
Megteltek a szarajevói hotelek, a boszniai fővárosba Európa számos országából érkeztek vendégek és zarándokok, hogy részt vegyenek Ferenc pápa egynapos szombati látogatásának programjában.
Szarajevó sétálóutcája, a Ferhadija már péntek délután is angol, német, spanyol, szerb, horvát, bosnyák és magyar hangoktól volt hangos, a Szarajevóba érkezők egyik első útja ugyanis általában a cukrászdáiról és kávézóiról ismert városrészbe vezet. Itt szinte egymás mellett található egy szerb ortodox templom, a Ferhadija mecset, illetve a szarajevói katedrális, amely mellett II. János Pál pápa szobra is áll. Az országban jelen lévő három legnagyobb vallás objektumai húsz évvel az 1992-1995-ös boszniai háború lezárása után – amely mintegy 100 ezer halottat követelt, és a lakosság mintegy felének elüldözéséhez, illetve elvándorlásához vezetett – békésen megférnek ezen a kis területen.
A boszniai főváros történelmi központjában, a Bascarsiján viszont péntek este „indult be az élet”, az óváros éttermei zsúfolásig megteltek, az ajándékboltok árusai pedig nem győzték feltölteni polcaikat. Ferenc pápa látogatása alkalmából a Szentatya portréjával díszített bögrék, hűtőmágnesek, pólók és kulcstartók is készültek. Ezek mellett továbbra is nagy igény van az 1984-es téli olimpia kabalájával, Vuckóval, a farkaskölyökkel díszített szuvenírekre.
EPA/FEHIM DEMIR
Szarajevó központját, illetve a pápamobil várható útvonalát pénteken lezárták, szinte az egész városban kizárólag gyalogosan lehet közlekedni szombaton. A zarándokok autóbuszai számára külön útvonalat jelöltek ki. A biztonsági intézkedések közé tartozik, hogy az újságíróknak és a látogatóknak minden eseményre három órával korábban kell érkezniük, hogy átvizsgálhassák őket, illetve a pápamobil útvonalán minden ablakot be kell zárni, és az erkélyen sem tartózkodhat senki a pápa elhaladásának pillanatában. A katolikus egyházfőt ezen kívül több ezer (egyes információk szerint 10 ezer) rendőr és ügynök védi. A boszniai hatóságok közölték, hogy fokozott megfigyelés alatt tartják azokat, akik esetlegesen veszélyt jelenthetnének a pápára.
Ferenc pápa szombaton 9 órakor érkezik meg Szarajevóba, ahol előbb az államvezetés több tagjával találkozik, majd 11 órakor misét tart a Kosevo stadionban, amelyen több mint 65 ezren vesznek majd részt. A pápa délután a hívekkel, a fiatalokkal, illetve papokkal, nővérekkel, papnövendékekkel találkozik.
Két évvel ezelőtti megválasztása óta Ferenc pápa nem sokat utazott, a szarajevói a nyolcadik külföldi útja, korábban Brazíliában, a Közel-Keleten, Dél-Koreában, Albániában, Franciaországban, Törökországban, illetve Ázsiában, Srí Lankán és a Fülöp-szigeteken járt.
Bosznia-Hercegovinában korábban kétszer járt pápa, 1997-ben és 2003-ban II. János Pál a helyi egyházak tagjaival és a hívekkel találkozott. Ez az első olyan pápai látogatás, amelynek politikai, illetve diplomáciai vetülete is van, ezért találkozik Ferenc pápa az ország vezetőivel.
A pápai látogatásra egyébként néhány nappal azt követően kerül sor, hogy újabb akadály hárult el Bosznia-Hercegovina európai integrációja elől, hétfőn ugyanis hét év után életbe lépett a stabilizációs és társulási megállapodás Brüsszel és Szarajevó között. A pápa várhatóan az ország problémáinak megoldásáról is beszél majd a politikusokkal, illetve híven a szarajevói út szlogenjéhez – Béke veletek – az országban élők megbékélését szorgalmazza.