A legdörzsöltebb, legrutinosabb budapestiek is elvéreztek abban a közlekedési katasztrófában, ami az elmúlt napokban Budapesten, leginkább a belvárosban a lezárások miatt kibontakozott.

Hétfő reggel Pestről Budára átjutni nagyon komoly mutatvány volt, ha sikerült is valakinek, kétszer-háromszor annyi időbe telt, mint egy átlagosan forgalmas napon. Az egyébként is röhejesen túlterhelt belvárosban eddig sem volt egyszerű közlekedni; túl sok az autó, nincs bicikliút a nagykörúton, és robogóval is csak kisebb-nagyobb szabálytalanságok árán lehet átvergődni mondjuk az Oktogon és a Margit híd budai hídfője között. Az amúgy is áldatlan és nagyon egészségtelen állapotot most a 4-6-os villamos és a 3-as metró felújítása miatt beállított pótlóbuszok teszik még elviselhetetlenebbé.

Azt már jó ideje lehetett tudni, hogy rettenetes lesz a július, de a budapesti lakosok nem is készülhettek fel a helyzetre, hiába szerettek volna. Ugyanis hiába hagyják otthon az autót, biciklivel, robogóval sem egyszerűbb a közlekedés. Viszont a főváros akár hozhatott is volna a problémát legalábbis enyhítő intézkedéseket. Például az autós forgalom korlátozásával, vagy hogy messzebbre ne menjünk, azzal, hogy legalább átmenetileg kitiltják a belvárosból a fővárosiak számára amúgy is minden nap agyérgörcsöt okozó turista- és városnéző buszokat.

A turistabuszok évek óta lassítják a forgalmat a legtúlterheltebb szakaszokon, a Teréz körúton például minden második sarkon rendszeresen a szállodák előtt várakoznak; egy-egy nyári napon nem ritka, hogy a Blaha Lujza tér és a Nyugati között akár 6-8 busz is parkol a belső sávban, ezzel atombiztosan megalapozva a reggeli dugó köbre emelkedését. Az, hogy ezek a buszok rendszeresen, büntetlenül akadályozzák a közlekedést, önmagában is minimum bosszantó, de ha önmagában nem lenne elég, erre a helyzetre ráeresztik a fekete füstfelhőt eregető városnéző buszokat.

Ráadásul ezek az amúgy is nonsztop dugóban tobzódó belvárosba egyáltalán nem való buszok, ha nem a forgalom kellős közepén basszák fel éppen a város lakóinak agyát, a nagy járművek számára túl szűk utcákba ragadva akadályozzák a forgalmat. A turistákat szállító buszok simán behajtanak a szűk utcákba is, csak hogy az utasoknak nehogy 10 percet gyalogolniuk kelljen. Hab a tortán, hogy teszik ezt nulla helyismerettel, így például napi program, sőt nyáron akár naponta többször is megtörténik, hogy a nyolcadik kerületi Csokonai utcából a Népszínház utcára kihajtani vágyó busz sofőrje szembesülni kényszerül azzal, hogy a végállomásnál várakozó buszok miatt egész egyszerűen nem fér ki. A pofátlanabb sofőr ilyenkor dudálni kezd az indulni még egyáltalán nem készülő BKV-buszra, vagy elbizakodottságában megpróbál mellette kikanyarodni, ami teljesen lehetetlen. Ilyenkor az van, hogy a turistabusz ott szerencsétlenkedik egy helyben, nincsen út se előre, se hátra, azok az autók pedig, amik mögé szorultak, csapdába kerülnek, ugyanis arrafelé már sehogy sem tudják kikerülni a sofőr által kreált akadályt.

Az se menekül, aki valahogy mégis kijut a körútra, ugyanis a Blaha Lujza tértől egészen a Jászai Mari térig nyomorítják az emberek életét az egyik sávot úgy 200 méterenként, tehát nagyjából minden szálloda előtt békésen parkírozgató turistabuszok. Aki valahogy átjut azokon a pontokon is, ahol a pótlóbuszok megfordulnak, és azt gondolja, a Nyugatit elhagyva jobb lesz a helyzet, téved. Lassan harmadik éve majdnem minden reggel egy turistabusz áll a Szent István körút buszsávjában, ami miatt a buszok és a pótlóbuszok kerülni kényszerülnek, és szépen, egyenként visszasorolnak az autósok közé.

Nyári napokon szintén átlagos életkép Budapest életében: a Blaha Lujza térnél, a Rákóczi út a Keleti felé tartó oldalán, a szálloda előtt megáll egy turistabusz a buszsávban, és ott is marad, míg ki nem pakolják minden utas csomagját. Nem ritka az sem, hogy ilyenkor a sofőr közlekedési gúlákkal zárja körül a pakolóterületet, tehát nemcsak a buszsávot, de plusz egy sávot is azonnal megbénít. Különösen szerencsés, amikor ilyen az út második oldalán, a buszok számára túl szűk Osvát utcából kikanyarodik a körútra egy városnéző busz, és a rövid zöldnek köszönhetően szinte biztosan beszorul még egy lámpa erejéig a hatsávos út kellős kellős közepébe, fixen blokkolva ezzel az egész Rákóczi út forgalmát. A városnéző buszok sofőrjei amúgy sem szégyellősek; igaz, hogy ezek se nagyon férnek el egy csomó utcában, naponta ki tudja, hányszor fordulnak meg ezekben. Az Osvát utcában például a parkoló autók miatt többször is ragadt már be busz, de annyira, hogy se motorral, de még biciklivel se lehetett megkerülni őket.

Ha csak egy kicsit is kilóg egy parkoló autó, a busz beragad.Fotó: 444.hu

A turistabuszok miatt nemcsak a belső kerületekben szívnak a budapestiek. A rakparton évek óta abszurd állapotok uralkodnak, nehéz lenne például elfelejteni azt a napot, amikor egy iránytévesztő sofőr ott próbált megfordulni 13-18 tonnás járművével.

Újlipótvárosban sem öröm az esti séta: a turistabuszok – elzárva a parkoló autók útját – hosszú sorokban, sokszor álló motorral várják, hogy a turisták visszatérjenek a fedélzetre.

Budapest légszennyezettségi adatai amúgy is kétségbeejtőek, a lepattant pótlóbuszok, a járó motorral várakozó turista- és városnéző buszok pöfögése ezen a helyzeten nyilvánvalóan nem javít.

A csak a turisták érdekeit kiszolgáló buszok jelenléte a belvárosban és a rakparton amúgy is vitatéma kéne, hogy legyen, de a főváros vezetése még a teljesen előrelátható, nyári közlekedési káosz idejére sem korlátozta mozgásukat.

A turistabuszok nemcsak Budapesten, de nagyjából minden olyan városban és látványosságnál gondot okoznak, ahol sok turista fordul meg. Sok helyen nem is álltak meg a kesergésnél, az elmúlt években több helyen is korlátozták behajtási engedélyeiket.

  • Párizs polgármestere alig egy hete jelentette be, hogy a turistabuszok jelenléte a belvárosban többé „nem kívánatos”.
  • Rómában már január óta ki vannak tiltva a nagy turistabuszok a történelmi negyedből. A város polgármestere, Virginia Raggi az intézkedést fontos döntésnek nevezte, melyet nemcsak a régészeti és történelmi örökségük védelmében, de azért is muszáj volt meghozni, hogy küzdjenek a lég- és zajszennyezés ellen. (Tiltakozásul az érintett vállalkozások buszaikkal blokád alá vonták a várost, amivel még jobban maguk ellen fordították Raggit és a rómaiakat.)
  • Los Angelesben 2018-ban részleges korlátozásokat vezettek be, a turistabuszok nem hajthatnak be a szűk utcákba, és a fedélzeten nem használhatnak hangosbeszélőt.

444

Előző5 pasitípus, akiket jobb, ha elkerülsz
KövetkezőNótár Mary harcol néhai menedzsere özvegyével is
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza