Az utóbbi időben nagyon sok levelet kaptunk olvasóinktól, hogy régen elévült, és egyébként jogilag sem tisztázott tartozásokat akarnak behajtani rajtuk végrehajtó irodák és faktoring cégek.
Mielőtt azonban rendet teszünk a jog zűrzavaros útvesztőiben, leírjuk egy olvasónk tegnap írt hosszú és keserves levelének viszonylag rövid tartalmát!
Mari néni vidéken él. 4 éve csöngettek családi házának kapucsengőjén. 3 jól öltözött fiatalember állt Mari néni háza kapujában, és mosolyogva üdvözölték Mari nénit: „Jó reggelt Mari néni, hoztunk magának egy új telefont!”
Mari néni persze nem értette, miről van szó, ezért jó magyar asszony létére azonnal beinvitálta a fiatalembereket, kávéval, üdítővel kínálta őket, majd kérdezte, miről is van szó pontosan.
A 3 fiatalember a Telekomtól érkezett, és az akkor még újnak számító Samsung Galaxy Mini típusú mobiltelefont kínálták Mari néninek, előfizetéssel. Mondták, csak havi 3 ezer Ft-ot kell fizetni, és lehet telefonálni bárhova, a tejesnek, a boltosnak, a takarmányosnak, a gyerekeknek és unokáknak, semmi nem számít, csak hogy a havi 3 ezer Ft be legyen fizetve csekken. Azt majd ők küldik.
Mari néni gondolkodott, aztán rábólintott, hiszem neki még soha nem volt ilyen szép telefonja, mint amit a mosolygós fiatalemberek „elmeséltek” neki.
„Ne aggódjon Mari néni, nem kell aláírni semmit sem”, – mondták a fiatalemberek! Jön a postás, hozza a telefont, és ha átveszi azt a postástól, azzal érvénybe lépett a szerződés!
„Viszonylag egyszerű ügyintézés, semmi kockázat, csak a 3 ezer Ft-ot kell fizetni 24 hónapon keresztül, ennyi az egész!” – írja Mari néni, aki, azóta már ezerszer megbánta a telefonigénylést, mint a kutya, aki százat kölykezett!
1 hét múlva hozta a postás a telefont, együtt felbontották a csomagot, a postás segített Mari néninek, hisz régóta ismerte őt. Elmagyarázta az idős néninek, hogy mit és hogyan kell csinálni, megmutatta a fontosabb teendőket, aztán mondta, hogy majd a gyerekek elmondják a többit.
1 hónap múlva azt tapasztalta Mari néni, hogy nem tud telefonálni. A gyerekek felhívták a Telecom központját, ahol mondták neki, hogy Mari néni nem fizette a 3 ezer Ft-okat, így korlátozták a kimenő hívásait. A gyerekek elmondták, hogy nem kapott szerződést és csekket, gondolták, ők is, majd kap valamikor. A Telecom központjából azt válaszolták, hogy ez nem az ő dolguk, be kellett volna mennie Mari néninek a megrendelés után a központba, és kérnie mindent, amire szüksége van.
Elindult a huza-vona, idáig tartott, közben Mari néni nyugdíjából egyszer-egyszer elvitt a Telecom, illetve annak megbízásából különböző megbízottak összegeket, de a tartozás nem csökkent, hanem nőtt!
Közben Mari néni a telefont és a sim-kártyát visszaszolgáltatta, egy sajtpapírt kapott, hogy majd a szerviz megvizsgálja a készüléket, és annak utána kap egy hivatalos jegyzőkönyvet. A hivatalos jegyzőkönyv elmaradt, csak a tartozás nőtt és nőtt, most pedig ez a helyzet:
Mari nénitől a 4 év alatt levontak, a nyugdíjából, 2765.- Ft-ot. Ő maga, a végrehajtóknak befizetett 87.000.- Ft-ot (5 különböző végrehajtó, és faktoring cég járt el ebben a nagy horderejű ügyben, PÁRHUZAMOSAN!)
Mari néni, a levele megírása előtti napon kapott egy hatodik végrehajtó irodától egy levelet, hogy a telefontartozása 242.000.- Ft. Nem tévedés! Majdnem 250.000.- Ft a teljes tartozás, és nincs feltüntetve az, amit eddig levontak tőle és ő maga is befizetett!
Azon a napon, amikor megírta nekünk a levelét, kapott egy levelet az egyik végrehajtótól, akinek a 87.000.- Ft-ot utalgatta, hogy ő már nem akar a Mari nénitől semmit, szünetelteti a végrehajtást.
Akkor most úgy áll az ügy, hogy Mari nénitől 4 különböző, ráadásul más-más megyei végrehajtó kéri a pénzt, ki többet, ki kevesebbet, de mind ugyanarról a telefontartozásról beszél.
Sajnos, Mari néni már 79 éves. Levelének utolsó részét már kibogarászni sem tudtuk, mert folyt a könnye, és elmosódott az írás, mire ideér a levél!
Mari néni, egy jóságos, vidéki, idős asszony. Ledolgozta az életét, fizikai munkával! Fiatalon dolgozott a TSZ-ben, aztán dolgozott gyárban is, a Videotonban, aztán földeken, mint bedolgozó, mert világ életében a munka éltette! Most, elfogyott minden türelme, elhagyta minden hite, szomorú lett az amúgy vidám nénike, akit mindenki szeret a faluban, ahol él!
Mi eljárunk Mari néni ügyében, mindent teljesen ingyenesen, térítésmentesen biztosítunk számára, úgy a jogi képviseletet, mint a folyamatos ügyintézést, és egy segítjük Mari nénit, mert időközben a gyerekeinek a látogatása is alább hagyott nála, amikor megtudták, hogy nekik eztán kevesebb jut, mert a telefontartozást kell fizetni.
Eddig a levél viszonylag rövid tartalma! Az embernek felfordul a gyomra, és fellázad a lelke, amikor ilyet hall vagy olvas!
Aki tud hasonló eseteket, írja meg e-mailben és küldje el a [email protected] e-mail címünkre!
Most pedig nézzük a hivatalos oldalát a dolgoknak!
Rengeteg behajtó és faktoring cég működik, amely arra települt rá, hogy a több éves, néha évtizedes tartozásokat hajt be. Magát a tartozást egy perben lehet végérvényesen tisztázni, hogy jogszerűen követelik-e tőlünk, vagy sem.
De már ezt megelőzően is van egy eszköz a kezünkben, amivel tudunk védekezni a követelésekkel szemben. Nem csodafegyver, de nagyon jól jöhet, ha tudjuk használni az elévülést.
Az elévülés szabályai:
Az elévülés gyakorlatilag az az időtartam, amelyen belül jogszerűen lehet érvényesíteni a követelést. Ha ez az időtartam eltelt és az nem szakították meg valamely cselekménnyel, akkor mentesülhetünk a megfizetése alól.
Egy perben tipikusan hivatkoznunk kell erre a tényre és gyakorlatilag nyert ügyünk van, ha nem tudja a megszakítást bizonyítani az ellenérdekű fél.
Abban az esetekben ahol már eltelt az elévülési idő érdemes a zaklató cégeknek jelezni írásban, már a levelek és SMS küldések megkezdésekor, hogy jogszerűen nem tudják behajtani tőlünk ezt a követelést. Jelentős energiát megspórolunk ezzel nekik is, de legfőképpen jómagunknak.
Az elévülés megszakadása
Ha valamely cselekménnyel megszakították az elévülést, akkor az a cselekményt követően újrakezdődhet. Az elévülés szabályai változtak, az Új Polgári Törvénykönyv (2013.évi V. törvény) alábbiakat tekinti megszakító ténynek.
6:25.§ (1) Az elévülést megszakítja a) a tartozásnak a kötelezett részéről történő elismerése; b) a kötelem megegyezéssel történő módosítása és az egyezség; c) a követelés kötelezettel szembeni bírósági eljárásban történő érvényesítése, ha a bíróság az eljárást befejező jogerős érdemi határozatot hozott; vagy d) a követelés csődeljárásban történő bejelentése.
A régi szabályok szerint egy felszólítás is elégséges volt ennek bizonyítására, ez ma már nem hatályos rendelkezés. Az általános polgári jogi elévülési idő öt év tehát ahol nincsenek speciális szabályok (tipikusan ilyen a bankokkal fennálló jogviszony) nyugodtan hivatkozhatunk a 2013.évi V. törvény 6:22. § (1) bekezdésére.
6:22. § [Elévülés] (1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a követelések öt év alatt évülnek el.
Speciális szabályok közüzemi tartozásokra
A fentiektől eltérő speciális szabály irányadó a közüzemi tartozásokra. A villamos-energia és gázszolgáltatásra vonatkozó szabályok értelmében két év alatt évülnek el.
- évi LXXXVI. törvény a villamos energiáról 63.§ (3)297 A villamosenergia-kereskedő és felhasználó közötti villamosenergia-vásárlási szerződésből eredő polgári jogi igények két év alatt évülnek el. Az elévülés a követelés esedékességének napján kezdődik.
- évi XL. törvény a földgázellátásról 28/A. §: (6) A földgázkereskedő és a felhasználó közötti földgáz-kereskedelmi szerződésből, valamint a földgázelosztó és a felhasználó között létrejött elosztóhálózat-használati szerződésből eredő polgári jogi igények két év alatt évülnek el. Az elévülés a követelés esedékességének napján kezdődik.
Talán a leggyakoribb esetkör, amikor telekommunikációs cégek követelnek tőlünk. Ismerve az irányadó szabályokat, nekik van a legnehezebb dolguk, mert az irányadó szabályok alapján egy év alatt elévül a követelésük.
- évi C. törvény az elektronikus hírközlésről 143.§ (2) Az előfizetői szerződésekből eredő polgári jogi igények egy év alatt évülnek el, amelyet az (1) bekezdés szerinti esetekben a késedelem, illetve a hibás teljesítés bekövetkezésétől kell számítani.
Összességében csodaszer nincs, hogy elhárítsuk a velünk szemben támasztott követeléseket, de ha jogtalannak érezzük különösen az eltelt idő miatt, válaszoljunk a felszólításra a fenti jogszabályhelyek megjelölésével.
Forrás: Hirmagazin.eu