Home Hírek Főhírek Már rég tudjuk, hogy az orosz cseppfolyósított földgáz legnagyobb veveője az EU,...

Már rég tudjuk, hogy az orosz cseppfolyósított földgáz legnagyobb veveője az EU, csak el szoktunk felejtkezni írni róla, ha nem látunk valami kézzelfogható bizonyítékot.., de most újra előkerült egy nagy tankerhajó..

1708778976 ommyn0qdv md
Nyitókép: Energos Power
first banner v1

Az orosz cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító hajók európai hajógyárakban történő karbantartása újabb feszültségeket vet fel az Európai Unió szankciós politikája kapcsán.

Bár az EU számos szankcióval sújtotta Oroszországot a 2022-ben kitört ukrajnai háború miatt, az energiatermékek – különösen a földgáz – szankcionálása jelentős politikai és gazdasági viták tárgya maradt, mi több, a folyamatos vásárlásnak is a tárgya maradt.

Hajók karbantartása Európában

Több sajtóorgánum, például a The Financial Times, arról számolt be, hogy franciaországi (Brest) és dániai (Fayard) hajógyárakban javítják az orosz LNG-flotta tankhajóit. Ezek a hajók az Északi-tengeren keresztül szállítanak gázt Európába.

A hajók karbantartása kulcsfontosságú a szállítási infrastruktúra működőképességének fenntartásához. Ha ezek a hajógyárak nem lennének hozzáférhetők, az jelentős fennakadásokat okozhatna az orosz LNG európai importjában.

Uniós szankciók és kivételek

  1. Mentességek az energiaszektorra:
    Az orosz energiaszállítások nem képezik a teljes körű szankciók tárgyát, mivel számos tagállam továbbra is függ az orosz energiától, különösen a vezetékes és cseppfolyósított földgáztól.
  2. Hajók tulajdonosi háttere:
    Bár a hajók javítására az uniós szankciók formálisan nem terjednek ki, a flotta többsége nem orosz zászló alatt közlekedik, ami további kiskaput biztosít. Az egyetlen orosz tulajdonban lévő hajót, a Christophe de Margerie-t, viszont szankciókkal sújtották, ami komoly logisztikai problémát eredményezett.

Európa földgázellátási politikája

Az unió törekvései, hogy 2027-re teljesen leváljanak az orosz fosszilis energiahordozókról, akadályokba ütköztek, mivel az orosz Yamal-mezőről származó LNG-import évről-évre folyamatosan növekszik. Ezt részben az ukrán vezetékes földgázszállítás korlátozásai, valamint az EU egyes tagállamainak energiafüggősége magyarázza.

Eközben az EU növeli az amerikai LNG-importot, ami drágább ugyan, de politikailag elfogadhatóbb forrásnak számít. Ugyanakkor a karbantartási munkák fenntartása – legyen szó európai hajógyárakról vagy más régiókról – rávilágít az orosz LNG-infrastruktúra stratégiai fontosságára.

Dánia és Franciaország különös helyzete

Dánia, amely az orosz LNG szankcióját szorgalmazta, paradox helyzetben van a hajógyárai miatt, amelyek az orosz flotta működéséhez nyújtanak logisztikai támogatást, sőt, az országon belül több logisztikai központ is működik, amelyben dán és orosz dolgozók közösen dolgoznak dán-orosz vegyesvállalalt munkásaiként.

Ez a szimbolikus ellentmondás (nem is annyira szimbólikus) jól mutatja az EU belső feszültségeit az energiapolitika és a szankciók kapcsán.

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás