Feléledhet a hazai vasúti jáműgyártás. Már egy éppen összeszerelés alatt álló, valódi CAF villamos is bizonyítja a Dunakeszi Járműjavítónál, hogy megindult spanyol járművek végszerelése. A BKK 2014. márciusában kötött szerződést 37 db jármű szállítására, melyből nyolcnak a gyártására és üzembe helyezésére Dunakeszin jelentős beruházásokkal alakítottak ki üzemrészeket.
Dunakeszin fontosnak tartják, hogy a beruházások révén megalapozzák a Dunakeszi Járműjavító jövőjét is, mely a város és a környék jövőjét. Mint Szepessy Tamás vezérigazgató elmondta, a cél, hogy világszinten is érvényesülni tudó javító- és összeszerelő gyár legyen a vállalat.
A CAF villamos projekt részeként sok fejlesztés valósult meg szoros határidővel, jelentős pénzösszegekért. Létrehoztak egy tesztcsarnokot és átalakításra került a meglévő csarnok is, hogy megfeleljen a spanyol járművek összeszerelési technológiájának. Több, mint 78 millió forintért alakították ki a próbapálya felsővezetéki szakaszát, elkészült az áramátalakító és a vasútgépészeti berendezések is.
A Járműjavítónál hosszútávú megrendelésekre számítanak. Ezt alátámasztja, hogy a két évvel ezelőtti opcionális szerződés 87 db villamos lehívását teszi lehetővé a BKK Zrt. számára. Ráadásul, a CAF vállalta, hogy a teljes opcionális mennyiség gyártásába bevonja a Dunakeszi Járműjavítót, ezzel is hozzájárulva a magyar vasúti járműgyártás újraindításához.
Fontos, hogy a technológiai fejlesztés részeként a zaragozai cég, a korszerű gyártási technológiai rendszerhez telepítése részeként vállalta a magyar munkaerő spanyolországi képzését is. A CAF kész további munkákba is bevonni a dunakeszi üzemet. Ennek érdekében – a spanyol fél reményei szerint – a Kormány és a CAF az eddigi megállapodásokon túl is tárgyalni fog. A most összeszerelésre kerülő nyolc villamos idén augusztus harmadikáig készül el. Mint Szepessy Tamás a Világszám kérdésére elmondta, a Járműjavító spanyolországi továbbképzéseken részt vett munkatársai magas szinten sajátították el az összeszerelési technológiákat és azt tovább is adják a munkatársaiknak. Ahogyan a csarnok feltöltődik villamosokkal, 8-10 ember dolgozik az összeszerelésen. Ráadásul ez a bázis alkalmas lehet a 3. metró tervezett új kocsijainak és a HÉV új szerelvényeinek az összeszerelésére, karbantartására is. Erre tudatosan készülnek a Dunakeszi Járműjavítóban, sőt új, saját termék előállításán is gondolkodnak.
Az előzetes tervek szerint – ahogyan a megrendelt alapmennyiség esetében is történt – a projekt finanszírozása döntő mértékben EU-s strukturális alapokból valósulna meg a 2014-2020 közötti időszakban rendelkezésre álló keretből.
Forrás: világszám