Úgynevezett Kelvin-hullámokat rögzített a Sentinel-6 űrszonda.

A jelenség az El Niño előfutára, ami alapvetően befolyásolni fogja a világ jelentős részének időjárását az elkövetkező időszakban. Mi várható a nagyvilágban, és mi Európában, ha az anomália megérkezik?

Vészjósló műholdas felvételek kerültek nyilvánosságra

A NASA az El Niño korai jeleit azonosította az űrből, miután egyik műholdja márciusban és áprilisban meleg vizet észlelt a Csendes-óceánban, amely kelet felé, Dél-Amerika nyugati partjai felé mozgott.

A legfrissebb hírek itt!

A tengerszintet figyelő Sentinel-6 a Csendes-óceánon átvonuló Kelvin-hullámokat azonosított. Ezek a hosszú óceáni hullámok mindössze 5-10 centiméter magasak, de több száz kilométer szélesek. Az El Niño előfutárának tekintik őket, amikor az Egyenlítőnél alakulnak ki, és a meleg felső vízréteget a Csendes-óceán nyugati része felé mozgatják.

A Sentinel-6 űrszonda művészi ábrája. FORRÁS: AFP/-

Mint sólyom a prédáját, úgy fogjuk figyelni az El Niñót. Ha a jelenség erős lesz idén, rekord meleg várható a bolygón”– idézte a Live Science tudományos portál Josh Willist, a NASA Sugárhajtárú laboratóriumának kutatóját.

A Sentinel-6 műhold április 24-i adatai magasabb vízállást és melegebb óceánvizet mutatnak az Egyenlítőnél és Dél-Amerika nyugati partjainál. FORRÁS: NASA/JPL-CALTECH

Kisfiú és Kislány: mi tulajdonképpen az El Niño és milyen gyakran alakul ki?

A Csendes-óceánban normál körülmények között a passzátszelek az Egyenlítő mentén nyugat felé fújnak, és meleg vizet szállítanak Dél-Amerikából Ázsia felé. A meleg víz pótlására hideg víz emelkedik fel a mélyből, ezt a folyamatot feláramlásnak nevezik.

AZ EL NIÑO ÉS A LA NIÑA KÉT ELLENTÉTES ÉGHAJLATI JELENSÉG, AMELY MEGZAVARJA A FENTI FOLYAMATOT.

Ketten együtt határozzák meg az ún. ENSO jelenségkört.

Az El Niño idején a passzátszelek gyengülnek. A meleg víz keletre, az amerikai kontinens nyugati partvidéke felé tolódik. Az El Niño spanyolul Kisfiút jelent. A dél-amerikai halászok az 1600-as években figyeltek fel először a Csendes-óceánban szokatlanul meleg vízzel jellemezhető időszakokra. Az általuk használt teljes elnevezés El Niño de Navidad volt, mivel az El Niño jellemzően december környékén tetőzik.

A legfrissebb hírek itt!

Az El Niño jelentősen befolyásolhatja időjárásunkat. A melegebb víz hatására a csendes-óceáni futóáramlat (jet stream) elmozdul a semleges helyzetéből és délebbre tolódik. Ennek az elmozdulásnak a hatására az USA és Kanada északi területei szárazabbak és melegebbek lesznek a szokásosnál. A Mexikói-öböl és az Egyesült Államok délkeleti részén azonban ezek az időszakok a szokásosnál csapadékosabbak, és nagyobb az árvizek kialakulásának veszélye.

Illusztráció. FORRÁS: AFP/MARK RALSTON

Az El Niño a Csendes-óceán partjainál a tengeri élővilágra is nagy hatással van. Normál körülmények között a feláramlás a mélyből hidegebb és tápanyagokban gazdagabb vizet hoz a felszínre. Az El Niño idején a feláramlás gyengül vagy teljesen leáll. A mélyből érkező tápanyagok nélkül kevesebb fitoplankton található a partoknál, ez pedig a teljes táplálékláncot megzavarhatja, emellett tájidegen, trópusi, illetve szubtrópusi fajokat csalhat a korábban hűvösebb vizű területekre.

Az El Niño hatására a csendes-óceáni futóáramlat délre mozdul és keletebbre terjed. A tél folyamán ez a szokásosnál csapadékosabb körülményekhez vezet az Egyesült Államok déli részén, északon pedig melegebb és szárazabb idő lesz. FORRÁS: NOAA

Az El Niño ellenpárja a La Niña, ami spanyolul Kislányt jelent. A La Niña események idején a passzátszelek még a szokásosnál is erősebbek, így több meleg vizet szállítanak Ázsia felé. Az amerikai kontinens nyugati partjainál a feláramlás fokozódik, ami hideg, tápanyagban gazdag vizet hoz a felszínre. A hideg csendes-óceáni vizek észak felé tolják a futóáramlatot. Ez általában szárazsághoz vezet az Egyesült Államok déli részén, valamint heves esőzéseket és áradásokat okoz a Csendes-óceán északnyugati részén és Kanadában.

Illusztráció. FORRÁS: NURPHOTO VIA AFP/COPYRIGHT [C] 2014 XINHUA NEWS AGENCY ALL RIGHT RESERVED/ROUELLE UMALI

A La Niña évében a téli hőmérséklet délen melegebb, északon pedig hűvösebb a szokásosnál. A La Niña az oka a súlyosabb hurrikánokkal tarkított időszakoknak is. La Niña idején a Csendes-óceán partjainál a víz hidegebb és a szokásosnál több tápanyagot tartalmaz. Ez a környezet kedvezőbb a tengeri élőlényeknek, és több mélytengeri fajt is a felszín közelébe csalogathat.

A La Niña hatására a futóáramlat észak felé mozog és gyengül a Csendes-óceán keleti részénél. A La Niña időszak alatt a tél délen a szokásosnál melegebb és szárazabb. Északon és Kanadában általában csapadékosabb és hidegebb az időjárás. FORRÁS: NOAA

Az El Niño és a La Niña egyaránt globális hatással lehet az időjárásra, az erdőtüzekre, az ökoszisztémákra és a gazdaságokra. Általában 9-12 hónapig tartanak, de néha évekig is aktívak lehetnek.

AZ EL NIÑO ÉS LA NIÑA ESEMÉNYEK ÁTLAGOSAN 3-5 ÉVENTE FORDULNAK ELŐ, DE NEM RENDSZERES IDŐKÖZÖNKÉNT.

Az El Niño általában gyakrabban jelentkezik, mint a La Niña.

A legfrissebb hírek itt!

Az utolsó El Niño 2019-ben volt, és hat hónapig, februártól augusztusig tartott.

Nagy az esély egy erősebb El Niñóra

Ahogyan arról korábban írtunk, május 11-én a Nemzeti Légkör- és Óceánügyi Hivatal (NOAA) friss elemzést adott ki, amelyben leírta, hogy idén 90 százalékos valószínűséggel jelentkezhet El Niño. 80 százalék az esély arra, hogy a jelenség mérsékelt erejű lesz, így az óceánok hőmérséklete 1 Celsius-fokkal emelkedhet.

NEM ELHANYAGOLHATÓ AZONBAN AZ ERŐSEBB EL NIÑO KIALAKULÁSÁNAK VALÓSZÍNŰSÉGE SEM, EBBEN AZ ESETBEN AKÁR 1,5 CELSIUS-FOKOS HŐMÉRSÉKLET NÖVEKEDÉS IS ELKÉPZELHETŐ.

A JPL május 12-én kiadott közleménye szerint a Sentinel-6 műhold által március eleje és április vége között készített felvételek azt mutatják, hogy a Kelvin-hullámok a melegebb vizet kelet felé mozgatják, és Kolumbia, Ecuador és Peru partjainál gyűjtik össze.

Az alábbi animáción a piros és fehér foltok a melegebb vizet és a magasabb tengerszintet jelzik.

Animáció, amely az El Niño korai jeleit mutatja. FORRÁS: NASA/JPL-CALTECH

Az óceáni hullámok szétterítik a bolygónkon a hőt, és nedvességet visznek a partjainkhoz, ezzel megváltoztatják az időjárásunkat”

– mondta Nadya Vinogradova Shiffer, a NASA munkatársa.

A NOAA és a NASA az elkövetkező hónapokban tovább figyeli a Csendes-óceánon zajló eseményeket, így pontosabban meg fogják mondani, hogy bekövetkezhet-e az El Niño, és ha igen, mikor, illetve milyen erejű lehet.

A világ egyik részét szárazság, másik részét áradások fogják sújtani

A Csendes-óceán Egyenlítőhöz közeli területeinek erős felmelegedésével járó éghajlati jelenség

A VILÁG SZÁMOS TERÜLETÉN ERŐTELJESEN BEFOLYÁSOLJA AZ IDŐJÁRÁST, SZEREPET JÁTSZVA A HEVES ESŐZÉSEK, ÁRADÁSOK ÉS ASZÁLYOK KIALAKULÁSÁBAN, VALAMINT HATÁSSAL VAN A GLOBÁLIS ÁTLAGHŐMÉRSÉKLETRE IS.

Az El Nino gyakran közrejátszik a világ déli és keleti szárazföldi területeit – Ausztráliát, Indonéziát, a Fülöp-szigeteket, Malajziát és a Csendes-óceán középső részén fekvő szigeteket – sújtó forróság és szárazság kialakulásában, emellett enyhébb teleket eredményez Északnyugat-Kanadában és Alaszkában.

IllusztrációFORRÁS: AFP/EITAN ABRAMOVICH

A jelenségnek van pozitívuma is, hatására általában kevesebb és gyengébb hurrikánok alakulnak ki az Atlanti-óceán térségében.

Mit jelent az El Niño Európára és Magyarországra nézve?

Az El Niño és a La Niña elsősorban a világ trópusi és szubtrópusi részein érezteti hatását, normál esetben Európában nem okoz súlyosabb zavarokat.

TÖBBEK KÖZÖTT EZÉRT NAGYON NEM MINDEGY, MILYEN ERŐSSÉGŰ LESZ AZ IDEI EL NIÑO JELENSÉG.

Ha a vártnál gyengébb lesz, nem tapasztalható majd komoly változás az európai időjárási mintázatban. Ha viszont erősebb, illetve tartósabb lesz, akkor szélsőséges időjárási körülmények várhatóak kontinensünkön is.

A legfrissebb hírek itt!

Az extrém erejű El Niño enyhe-csapadékos telet, tikkasztó nyarat hoz kontinensünk nagy részére, ugyanakkor Észak-Európában nagyobb szárazság jelentkezhet télen, ami hideggel párosul.

MAGYARORSZÁGRA VÁRHATÓAN ELŐBBI LESZ JELLEMZŐ, A NYÁR FORRÓ, ÉS VIHAROKBAN GAZDAG LEHET, ILLETVE A SZOKÁSOSNÁL ENYHÉBB, CSAPADÉKOSABB TÉL VÁRHATÓ.

Viharos szél által kidöntött fa Budapesten (Illusztráció). FORRÁS: AFP/ATTILA KISBENEDEK

Biztosat azonban nem lehet mondani, és a klímaváltozás is jelentősen befolyásolhatja az El Niño hatásait.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőFotósok üldözték Harryt és Meghant, akik taxival menekültek..
KövetkezőMindenkit váratlanul ért: letartóztatták Kozsót
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza