Forrás: MTI
Mao Ce-tung néhai kínai vezető útmutatásainak kis Vörös könyvéből adott egy példányt szerdán a brit pénzügyminiszternek a legnagyobb ellenzéki parlamenti erő, a Munkáspárt vezérszónoka, utalva arra, hogy a konzervatív párti brit kormány nagyszabású kampányt indított a kínai tőke bevonására a kiemelt beruházási programokba.
George Osborne pénzügyminiszter a londoni alsóházban tartotta meg szokásos őszi költségvetési beszámolóját, ismertetve a legújabb felülvizsgált makro-előrejelzéseket.
A beszámoló utáni, estébe nyúló vitában John McDonnell, a munkáspárti árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltje előhúzta zsebéből a Vörös könyv egy viharvert példányát, kijelentve: „Osborne elvtárs” számára nyilván felbecsülhetetlen segítséget jelentenek „újdonsült elvtársainak” tanácsai.
Az egyik tanács, amelyet McDonnell felolvasott a Mao-idézetek közül, úgy hangzott, hogy „a gazdasági tevékenységet azoktól kell megtanulnunk, akik értenek hozzá, viszont nem szabad úgy tennünk, hogy tudjuk, amit nem tudunk”. Az ellenzéki politikus közölte: ezt azért ajánlja Osborne figyelmébe, mert véleménye szerint a brit pénzügyminiszter „gazdasági analfabéta”.
Ezután a kormányzati és az ellenzéki padsorokat elválasztó asztalra dobta a kis vörös könyvet.
Osborne belement a játékba, kinyitotta a könyvet, és közölte a harsányan kacagó Házzal, hogy John McDonnell „személyes dedikált példányt” adott neki a Mao-idézetek könyvéből.
Hozzátette: sokan „viccnek tartják a Labour egész vezetőségét”, a mostani Munkáspárt politikája azonban „halálos veszedelmet” jelent a brit gazdaságra.
London az utóbbi időszakban nagyarányú diplomáciai offenzívába kezdett a brit gazdaság és Kína együttműködésének fejlesztésére, mindenekelőtt a kínai befektetők megnyerésére nagy-britanniai beruházásokhoz.
Hszi Csin-ping kínai államfő október végén II. Erzsébet királynő vendégeként négynapos állami látogatást tett Londonban, és hitvesével együtt a brit királyi család első számú londoni rezidenciáján, a Buckingham-palotában lakott. Látogatása idején a két ország 40 milliárd font (csaknem 18 ezer milliárd forint) értékű kereskedelmi és beruházási szerződéscsomagot írt alá, egyebek mellett nagy-britanniai nukleáris erőművek közös felépítéséről.