112–123 közti mandátumra számíthat a Fidesz–KDNP a vasárnapi választás után – derül ki a Nézőpont Intézet szakértői becslésre épülő mandátumkalkulációjából. Mindez azt jelenti, hogy noha a kétharmados többség nem valószínű, hogy meglesz, de továbbra is stabil, erős többsége lesz a parlamentben a kormánypártoknak.
A Nézőpont Intézet szakértői becslése alapján a Fidesz–KDNP listás választási eredménye 43 százalék lehet, míg a Jobbikra 22 százalék, az MSZP–Párbeszédre 11, a DK-ra és az LMP-re pedig 8-8 százalék szavazhat.
A szakértői becslésre épülő mandátumkalkuláció alapján 112–123 közti mandátumra számíthat a Fidesz–KDNP a vasárnapi választás után. Mindez azt jelenti, hogy noha a kétharmados többség nem valószínű, de továbbra is stabil, erős többsége lesz a parlamentben a kormánypártoknak.
Mivel a tényleges mandátumszámokat egyéb szempontok is befolyásolják (a jelöltek személye vagy a helyi részvételt befolyásoló tényezők), a végeredményre nézve sávos becslést érdemes adni. Ez alapján a Fidesz–KDNP mandátumszáma 112–123 fő, a Jobbik képviselőcsoportja 36–42 fő, az MSZP–Párbeszédé 19–20 fő, a DK frakciója 11–13 fő, míg az LMP mandátumszáma 6–8 fő között alakulhat. A kalkuláció alapján 3 egyéb, baloldal által támogatott képviselője is lehet a parlamentnek, míg a német nemzetiség képviselője is szerezhet 1 mandátumot.
A mandátumkalkuláció alapján a kormánypártok 74–85, a Jobbik 7–13, az MSZP–Párbeszéd 8–10, a DK 3–5, az LMP legfeljebb 1, míg a baloldal által támogatott egyéb jelöltek legfeljebb 3 egyéni mandátumot szerezhetnek. A listás mandátumokat nézve a Fidesz–KDNP 38, a Jobbik 29, az MSZP–Párbeszéd 10–11, a DK 8, az LMP 6–7, míg a német nemzetiség képviselője 1 mandátumra számíthat.
Forrás: Híradó.hu