Home Főhírek Gazdaság Makovecz sem véletlenül alkotott Pakson

Makovecz sem véletlenül alkotott Pakson

Makovecz-örökség: Szentlélek templom - Paks. Kép: Hazai középületek - BME

Gazdag múltja és egykori mezővárosi rangja ellenére Paks a 20. században egy egyszerű nagyközség volt a sok közül. Aztán az 1960-as években, amikor belekezdtek az első magyar atomerőmű tervezésébe, Paksra esett a választás.

mapio.net

Paks nevének hallatán a legtöbb embernek elsőre az atomerőmű jut eszébe, pedig ott és a szomszédos Dunakömlődön már az ókorban is jelentős település élte életét. Akkoriban Pannónia provinciának hívták a Római Birodalom itteni tartományát, amelyet keletről a Duna vize védett. A rómaiak nem bízták csupán a természetre, a limest is megépítették – azt a mesterséges határvonalat, ami Britanniától egészen Mezopotámiáig húzódott.

Ez az erőd más mint a többi

Magyarországi szakaszát nem is limesnek, hanem ripának hívták, ami a folyami határszakaszt jelentette. A ripa (folyópart) mentén – ami a köznyelvben nálunk mégiscsak limesként maradt meg – határerődök álltak, ezeket őrtorony-láncolat kötötte össze. A limes (szárazföldi) erődök egy alaprajz szerint, szinte szabványszerűen, mind egyformára épültek az egész birodalomban.

Egy, Pakstól északra fekvő erőd azonban más mint a többi.

Lussonium római erődjének helyét egy hosszúkás dombtetőn jelölték ki, amire egyszerűen nem fért fel a szabványos négyzetes alaprajz. Viszont kiváló stratégiai pozíciót biztosított a fontos dunai révátkelőhely ellenőrzésére. Lussonium mégis jelentős erődítménynek számíthatott. Ezt bizonyítja a legértékesebb itteni lelet, a „császárláb” is, amit ma a város múzeumában csodálhatunk meg, és amely egy kiemelkedően jó minőségű bronzszobor töredéke.

„Százszázalékosan biztos, hogy ez a szobor magában a császári öntőműhelyben készült és személyesen a császár ajándéka volt az itt szolgálatot teljesítő csapat részére” – fogalmazott Szabó Antal régész.

Az erődök és a divat fellegvára volt Paks

Nemcsak a császárlábat és más értékes római kori leletet gyűjtöttek össze a Paksi Városi Múzeumban, de igyekeztek egy metszetet adni a város és a környék történetének fontosabb korszakaiból is. A múzeum épülete egy közbirtokos nemesi család, a Szeniczeyek tulajdonában volt, akik rokonságban álltak a gyakran náluk vendégeskedő Deák Ferenccel. A házat ezért Deák-házként is emlegetik.

„Nem ritkaság ebben a városban az ilyen típusú épület, legalább hat-hét ilyen nemesi kúria található itt. Hiszen a Duna és a kereskedelem miatt ez a nemesi réteg elég erős volt anyagilag ahhoz, hogy ilyen szép, tornácos vagy még ennél is előkelőbb épületeket emeljen” – mondta az Itthon vagy! című műsorban Váradyné Péterfi Zsuzsanna, a Paksi Városi Múzeum igazgatója.

A múzeum korabeli enteriőrökkel mutatja be a kúria egykori életét, és alkalmanként korhű ruházatba öltözött tárlatvezetők is feltűnnek a szobákban. Pakson mindenkinek volt némi földje, szőlője, mégsem a mezőgazdálkodás volt a jellemző. A Duna közelsége miatt virágzott a kereskedelem, a település pedig gyorsan polgáriasodott.

„A főutca kis szatócsboltokkal volt tele, hiszen Paksnak jelentős volt a zsidó lakossága, méghozzá ortodox zsidók éltek itt, és nyilvánvaló, hogy ők inkább kereskedelemmel, illetve kisebb háziipari tevékenységgel foglalkoztak” – részletezte a múzemigazgató.

Érthetően az atomenergetikáról 

A múzeumban szemre vehetjük a polgárosodó létforma tárgyi emlékeit és a nemzetközileg is jelentős római kori anyagok mellett a folyóról, a hozzá kapcsolódó életmódról, és szabályozási munkálatokról is tájékozódhatunk a Dunatárban. Sőt, a patinás kúriaépület mára egy modern szárnnyal is bővült.

Gazdag múltja és egykori mezővárosi rangja ellenére Paks a 20. században egy egyszerű nagyközség volt a sok közül. Aztán az 1960-as években, amikor belekezdtek az első magyar atomerőmű tervezésébe, Paksra esett a választás. Az erőmű területén létesített Atomenergetikai Múzeumban szinte lépésről lépésre végigkövethetjük az építkezési munkálatokat és az egyébként száraznak tűnő témát, az atomenergetikát, amelyet itt érdekes, közérthető módon próbálnak befogadhatóvá tenni.

„A reaktorperem-tömítő gép, közérthetőbben csavarhúzó gépet jelent. A reaktorfedelet ennek a gépnek a segítségével rögzítették a helyére, ugyanis 180 kilós csavarokat kellett – összesen 60 darabot – berögzíteni, és ez annak idején nyolc embernek volt egy teljes napi munkája, tehát 8 órás munkája” – magyarázta Enyedi Bernadett a múzeum munkatársa.

A geodéziától a sugárvédelmi berendezésekig

Végigbarangolva a kiállítás terein, szinte az erőműben érezhetjük magunkat. Ahogy ott az energia, itt a tudásunk juthat el a primer körtől a szekunder körig. Végigjárhatjuk az üzem működéséhez szükséges szakterületeket, a geodéziától az ősszámítógépeken és blokkvezénylő szimulátoron át a tűzvédelmi, sőt sugárvédelmi berendezésekig.

Egy atomerőmű területén belül múzeumot létesíteni igazi kuriózum: olyannyira, hogy Európában a paksi az egyetlen ilyen intézmény. Számtalan családi és múzeumpedagógiai programon, fizikai bemutatókon is részt vehetünk itt.

Világ- és olimpiai bajnokok nevelkedtek itt 

Az atomerőmű támogatásával működik a legnagyobb városi sportegyesület is. Az egyesület nevelte ki hazánk egyetlen olimpiai bajnok dzsúdósát, Kovács Antalt és a vízi sportokban is nemzetközi szinten sikeres Boros Gergelyt.

„Kezdetben az ember, amikor lejön, akkor ugye megtanulja megülni a hajót, akkor elindul a versenyeken, szépen felnő ehhez a feladathoz. Eleinte napi egy edzés délutánonként, amikor még iskola mellett csinálja az ember, aztán amikor átlép a felnőttbe, akkor minden nap napi kettő, egy-két pihenő délutánnal esetleg” – mondta Boros Gergely világbajnok kajakozó.

Habár a tősgyökeres paksi Boros Gergely először a kosárlabdával próbálkozott, de a szomszédban élő kajakedző tízéves korában lecsábította a Dunára. Tavaly, 33 évesen fejezte be profi versenyzői pályafutását, ez alatt világ- és Európa-bajnokságot is nyert.

Makovecz Pakson is letette névjegyét

Amikor elkezdték kiásni a paksi atomerőmű alapjait, a városba érkező sok ezer munkásnak lakótelepet és családi házakat húztak fel a városszéli szőlők és kertek helyén. Csak egy valamit felejtettek el: a templomot. A kor központi ideológiája szerint ugyanis nem volt rá igény. Aztán a nyolcvanas  években már nem lehetett eltitkolni, hogy valójában lenne rá igény, így kapta meg végül a feladatot a város akkori főépítésze, Makovecz Imre.

„Ez a templom az organikus építészetnek egy nagyon kiemelkedő példája. Sokan vélik felfedezni az emberi arcot, fejet, szemeket, ezek a gyönyörű íves fák is az emberi bordákra emlékeztetnek, szívre. Ősi alapmotívumokkal dolgozott Makovecz Imre, ennek a szerves építészetnek is ez az egyik legfontosabb eleme, hogy az ember összhangban legyen az épített környezettel és a természettel” – részletezte Gazdag-Fejes Margit történész-muzeológus.

A Szentlélek-templom kívülről szemlélve sokkal monumentálisabbnak hat valós méreteinél: a belső tér már családiasabbnak, szűkebbnek, intimebbnek tűnik. A fehér kőoltár és a fölötte emelkedő Krisztus-szobor pedig mintha a földtől egyenesen az égig vezetné a szemet.

Ürgemezőn él a gyurgyalag

Hiába áll az ország legnagyobb erőműve a város határában, és szelik keresztül a tájat minden irányban a magasfeszültségű vezetékek, a környéken kellemes kirándulóhelyeket is találunk. A 30-40 évvel ezelőtt ideköltöző emberek meglepetten tapasztalták, hogy ezen a dimbes-dombos mezőn bárhová léptek, mindenhol ürgék emelgették kíváncsian fejüket. Így lett a terület neve Ürgemező, ahol mára az állomány igencsak megritkult. De élnek itt az ürgén kívül más érdekes fajok is.

„Él az ürgemezőn egy színpompás madarunk, ami szerintem a trópusi madarakat kenterbe vágja, olyan szép tollruhát visel, ez pedig a fokozottan védett gyurgyalagunk. Prü-prü hangjukról lehet felfigyelni a közelségükre. A gyurgyalag partfalakba alagutat váj, ami akár több mint egy méter is lehet, és a végén alakít ki egy költő üreget, amiben neveli a fiókáit” – mutatta be a madarat Sáfrány Szilvia az Ökocsiga Egyesület alapító tagja.

Egy ürgemezőn persze könnyű lehet összetéveszteni a gyurgyalag járatait az ürgelyukakkal. Az apró madár jellegzetes nyomokat hagy maga után: ahogy az alagutat ássa és közben kotorja kifelé a homokot, sínszerű barázdát váj a járat aljába. A gyurgyalag a telet Afrikában tölti, de az Ökocsiga Egyesület minden évszakban szervez Paksra túrákat.

És még bor is van!

Ha megszomjaznánk egy kiadós gyalogtúra vagy egy izzasztó lovaglás után, vegyük az irányt a Sárgödör tér felé: a pincesoron mindig kaphatunk egy pohár hűsítő fröccsöt. Az első térképeken a Sárgödör-tér még Sárgagödör-térként szerepel. Ekkoriban kezdte meg a frissen betelepített sváb lakosság kiásni a pincéket a városszéli agyagos, löszös sárga talajból, a kitermelt felesleges földből pedig a pincék fölé présházakat emeltek. A munka közben valószínűleg ők is bort ittak: sillert.

„A siller tulajdonképpen a rozé és a vörösbor közötti átmenet. Se nem rozé, se nem vörösbor, élénkpiros, világos bor, ami ropogós, friss és üde. Valamennyire a vörösbor felé hajlik, amit a nyelvünk hátulján kell kétoldalt érezni, egy bizonyos kis mennyiségű vörösbor tanninját” – fejtette ki Polgár Zoltán, a Sárgödör téri Présháztulajdonosok Egyesületének alelnöke.

A paksi siller védelmére és régi hírnevének feltámasztására a lokálpatrióta borszeretők egyesületet hoztak létre. Már egy évtizede minden évben megszervezik a Sárgödör-téren a Siller Fesztivált, ahova igyekeznek összegyűjteni az ország különböző pontjairól, sőt a határokon túlról is a siller borokat.

Fotók: MTI/Kovács Attila

Forrás: M1

ElőzőTeljesen kiakadtak az oroszok: vörös zászlókkal tüntettek Putyin ellen
KövetkezőDzsudzsák Balázs komoly ajánlatot kapott
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás