A Magyary-Kossa kastély történetéhez hozzátartozik, hogy a Magyary-Kossa család miképp került Gyönkre. Az 1600-as évek vége felé a Szilyek voltak Gyönk birtokos családja. A századforduló előtt, 1699-ben Sándor István megszerezte tőlük a falut. Ebbe a Sándor családba való beházasodással került Gyönkre a Magyary-Kossa család. A köztudatban az szerepel, hogy id. Magyari-Kossa Péter 1718-ban szeretze meg a falut három pusztával. Állítólag a királytól kapta jussul. Azonban lehetséges, hogy ő már korábban birtokolta a falut – az 1700-as évek eleje táján. A türelmi rendelet előtt még egy kő templom építése is megtörtént. A protestáns vallásukkal összeköthető a Styrum-Limburg uradalomhoz tartozó Nagyszékelyi református algimnázium Gyönkre való átköltözése, amely a gimnázium megalapítása után hat évvel történt, 1812-ben, s mely Magyary-Kossa Sámuel nevéhez fűződik.

A Kastély 1830-as években épült, s Magyary-Kossa Sámuel építtette (1781-1866).

A Kastély stílusa klasszicista. A kevés homlokzati dísszel, letisztult vonalakkal eltért a kor más ehhez hasonló épületeitől. A tervezője sajnos nem ismert. Az összes helység díszítőfestéssel volt díszítve, azonban ma már csak ezek nyomai láthatók. Lépcsőzete vörös süttői márványból készült. A Magyary-Kossa család idejében a falu gazdasági és kultúrális központja volt. A Magyary-Kossa család után a azázadforduló előtt a Kővágó családé lett. Dr. Kővágó Sándor a királyi járásbíróság elnöke volt. Gyöngyösön született 1864 december 3-án. Iskoláit Gyöngyösön, Egerben, Losoncon, főiskolai tanulmányait a budapesti tudományegyetem jogi karán végezte, s ugyanott avatták a jogi tudományok tudorává. Ezután Gyöngyösön s Egerben is működött. 1895 októberében kinevezték albíróvá a gyönki járásbírósághoz, majd itt lett járásbíró, majd a királyi járásbíróság elnöke. Élénk szerepet vitt a község társadalmi életébe. Az Úri Kaszinó elnöke volt, s az összes helyi egyesület hangadó vezetőségi tagja. Tagja volt az Országos Bírói és Ügyészi Egyesületnek. Nagyra becsülték, s megkülönböztetett tiszteletnek örvendhetett. Felesége dr. Grash Pál orvos lánya volt, Grash Erzsébet. 1898-ban vette el. Dr. Grash Pálról tudni lehet, hogy egy Párizsban doktorált általános orvos, aki Németországból költözött Gyönkre. A kettelyük lánya volt egy bizonyos Kővágó Piroska. Az ő férje Geszley Ferenc, magyar királyi katonatisz volt, honvéd ezredes. 1922. szeptember 30-án született Geszley Klára leányuk. A telekhez tartozó részen épült 1926-ban a katolikus templom. A telket Dr. Kővágó Sándor adományozta. Állítólag az építési költségek egy részét is vállalta.*

A második világháború után, 1949-ben azonban az akkori kormány elvette a családtól a birtokot, s a szomszédos utcában lévő parasztházba költöztette őket – a mai Rákóczi utcába. Ezután kezdett el romlani a kastély állapota, amely a mai napig folytatódik. A berendezéseket eltüzelték, tönkretették, elhordták. Szovjet katonák is lakták az épületet, majd az óvoda költözött az épületbe, majd az első termelőszövetkezetek megalakulásától egészen az 1980-as évek végéig a Vörös Csillag Termelő Szövetkezet használta az épületet. Ekkortályban véstek csúszásgátló rovátkákat a lépcsőbe, munkavédelmi okok miatt, s ekkortályban dobálták ki a porcelán kályhákat. A tetőszerkezet az 1990-es években felújításra került. Szabatonpusztán fennmaradt még egy az uradalomhoz tartozó barokk kori istálló, s Gyönkön megtalálható a Magyary-Kossa síremlék is. Az egyik különálló sírkő felirata:

Itt nyugosznak

Néhai Magyary Kossa István Úr
tetemei ki
1782 April 12 született vallá-
sában buzgó s erényes, idővel mint
okszerű példás s tudományos
gazda, hűséges férj gondos , szor-
galmas családatya sztett fiu
testvér és atyafi magát mindenkivel
ismertette s azoknak igazi s méltó
hajlandóságukat kedveltető s eg-
yenes jellemével kiérdemelte s
többeknek őszinte tiszteletét magá-
hoz ragadta mig nem őt 1831-ben
Augusztus 17-én a dühöngő epemi-
rigy családjaira nézve korán az
ismerősökre sajnosan az élők so
rából kiragadta de az örökéletnek
általadta

A kastély ma műemlék, építésekor a falu szélén volt, mára már azonaban a falu terjedése következtében a falu központjába került, a Táncsics u. 468 cím alatt látható. A kastély mögött, a diós völgynek nevezett völgyben még látható a kastély egykori falának maradványai. A legtöbb helyen benőtte már a gaz és a gyökerek, de még mindig egész jó állapotban van. A Magyary-Kossa és Kővágó család leszármazottai még ma is élnek.

Cím: Gyönk Táncsics u. 468.
Tel: +36 (74) 315-198
E-mail: [email protected]
Web: www.gyonk.hu