Túlgyógyszerezésből adódó károsodások, megalázó lekötözések, pszichiátriai kényszerbeszállítások – többek közt ilyenekről szól az a nemzetközi vándorkiállítás, amely nemrég nyílt meg Budapesten. Ám a látogatók beszámolói szerint az ilyesmi Magyarországon sem ritka, számosan jelzik a kiállítás szervezőinek: ők is átéltek ilyeneket itthon.
Az egyik látogató a felírt pszichiátriai szerektől rosszul lett, elbutult, nem volt önmaga; nagy nehezen szokott le róluk. Másikuk azért látogatott el a kiállításra, hogy megpróbálja kideríteni az igazságot: hogyan halt meg testvére a pszichiátrián. Bár a tárlat nemzetközi kitekintést ad a pszichiátriákon történő jogsértésekre és károsodásokra, a bemutatott információk nem kevésbé igazak Magyarországon.
A kiállítás a pszichiátria kezdeteitől mutatja be annak történetét: az első kezeléseket, amelyek csupán a páciensek fizikai lehengerlésére voltak alkalmasak, bemutatja a ma már többnyire embertelennek tartott elektrosokk és viselkedésmódosító agyműtétek „kifejlesztésének” történetét, és széles körű áttekintést ad napjaink pszichiátriájának visszásságairól is, így például a rutinszerűen használt kényszerítésekről és bántalmazásokról, a szinte mindenütt jelen lévő pénzügyi csalásokról, de szó esik arról is, hogyan rombolta le számos világhírű művész karrierjét a túlságosan tolakodó pszichiátriai befolyás.
A közönség elé tárt információk kemények és megrázóak, ám a kiállítás számos olyan dokumentumot és archív filmfelvételt is bemutat, amelyek a nagyközönség számára másutt nem láthatóak.
A tárlat Budapesten még vasárnapig, október 1-ig tekinthető meg a Blaha Lujza tér szomszédságában, a Rákóczi út 45. szám alatt.
Forrás: CCHR Kozép-Europa
Képek: synkroniciti, 24.hu, youtube