Hirmagazin
Image default
Gazdaság

Magyarország legnagyobb adócsökkentését hajtja végre a kormány

2021. december 14-én az Országgyűlés elfogadta az őszi adótörvénycsomagot, ezzel minden idők legnagyobb adócsökkentéséről szóló törvénymódosítást szavazta meg, amely 2022. január 1-jén lép életbe.

Több millió magánszemélyt és legalább hétszázezer vállalkozást érintenek az ez évi adócsökkentő lépések, amellyel a kormány 1500 milliárd forintot hagy a gazdaságban, illetve a lakosságnál. Az alábbi összeállításban a leglényegesebb adóváltozásokat gyűjtöttük össze.

A pénzügyminiszter kiemelte, hogy a magyar gazdaság újraindítása az egyik leggyorsabb az Európai Unióban. Azért, hogy ezt a lépéselőnyt megőrizzék, és a magyar családokat, fiatalokat, vállalkozásokat megerősítsék, idén Magyarország legnagyobb adócsökkentését hajtja végre a kormány.

Illusztráció. FOTÓ: ORIGO

A fontosabb módosítások és adóváltozások, amelyek 2022-ben lépnek hatályba, a következők:

1. Személyi jövedelemadó, közterhek, családtámogatás: A legszélesebb kört érintő változtatások a munka közterheinek csökkentését célozzák, és bizonyos mértékben kompenzációul szolgálnak a munkáltatók terheinek mérséklésére, tekintettel az ez évi tervezett minimálbér és a garantált bérminimum emelésére. Ezek a rendelkezések érintik a munkaadókat és a munkavállalókat is.

A 2022-ES MINIMÁLBÉR BRUTTÓ 200 EZER FORINTRA, MÍG A GARANTÁLT BÉRMINIMUM 260 EZER FORINTRA EMELKEDIK. 

  • A szociális hozzájárulási adó mértéke 15,5 százalékról 13 százalékra csökken.
  • A kifizető által fizetendő ekho mértéke 15,5 százalékról 13 százalékra mérséklődik.
  • Fontos változás, hogy megszűnik a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás. Ez utóbbit utoljára 2022. január 12-ig kell megállapítani, bevallani és megfizetni.
  • Januártól havi több tízezer forinttal nő a 25 év alatti fiatalok keresete, hiszen nekik már egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ami egy átlagfizetés esetén a havi plusz 40 ezer forintot is elérheti, vagyis ennyivel több pénz marad a fiataloknál. Az adómentesség a diákmunkára és a gyakornoki állásokra is vonatkozik.
  • 2022 elején a gyermeket nevelő szülők visszakaphatják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójuk (szja) összegét az átlagjövedelem szintjéig, szülőnként legfeljebb 809 ezer forintot. Minden, 2021-ben családi kedvezményre jogosult gyermekes szülőnek jár az adó-visszatérítés. Az alkalmazottak mellett az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők, az ingatlan-bérbeadók, a katás és az ekhós adózók is megkapják. A NAV 2022. február 15-ig automatikusan kiutalja a visszatérítést annak a szülőnek, akinek a jövedelméből év közben a munkáltatója levonja az szja-előleget, illetve az ekhót. Azok, akiknek a jogosultságát, a számlaszámát vagy a címét a NAV nem ismeri, az év végéig nyilatkozatot tehettek. A VISSZADO-nyomtatványt 2021. december 31-ig lehetett beküldeni. A NAV nem utalja ki az adó-visszatérítést előlegként 2022. február 15-ig, ha a magánszemély az év végéig nem nyilatkozott, és ezért a NAV nem ismeri a kiutaláshoz szükséges adatokat. Ilyenkor a jogosult a 21SZJA adóbevallásában igényelheti az adó-visszatérítést 2022. május 20-ig.

2. SZÉP-kártya: 2022. szeptember 30-ig meghosszabbították a SZÉP-kártya alzsebek közötti átjárhatóság, azaz a Széchenyi Pihenő Kártya egyes alszámláira utalt béren kívüli juttatás bármelyik másik alszámlánál meghatározott szolgáltatás kiegyenlítésére is felhasználható, így például a vendéglátás alszámlán összegyűlt összegből akár fürdő-, uszodabérlet is vásárolható, vagy a szállásdíj is kiegyenlíthető. A legfontosabb változás, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette karácsony előtt, 2022 februárjától már élelmiszer is vásárolható SZÉP-kártyával.

3. Start-számla: 2022. január 1-től a fiatalok Start-számlájára történő befizetések után kétszeresére, 12.000 forintra nő az állami támogatás maximuma évente, továbbá 24.000 forintra – szintén kétszeresére – emelkedik a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, Magyarországon nevelésbe vett gyermekeket megillető állami támogatás összege.

4. Távmunkavégzéshez kapcsolódó jogszabályok változása: Törvénybe iktatják a távmunkával kapcsolatos szja-szabályokat: Csökken a távmunka adminisztrációja, az átalánydíj bevezetésével a munkaadónak a mindenkori minimálbér 10 százalékát nem szükséges tételesen, számla alapján elszámolnia. A távmunkában dolgozók így jövő januártól akár havi 20 ezer forintot kaphatnak a feladataik ellátásával kapcsolatos költségekre (rezsi, internet, biztosítás, stb.).

Illusztráció. FORRÁS: GEORGE MILTON / PEXELS

5. Általános forgalmi adó: 2022. június 30-áig meghosszabbodik a fordított forgalmi adózás alkalmazása az üvegházhatású gázok, valamint az acélipari termékek esetében, valamint érvényes marad a gabonafélékre és az olajos magvakra is, amellyel a kormány az agrárszektort kívánja segíteni.

6. Helyi iparűzési adó: Meghosszabbítják a kis- és középvállalkozások helyi iparűzésiadó-kedvezményét. Jövőre is automatikusan jár a helyi iparűzési adó alacsonyabb, maximum 1%-os adómértéke az érintetteknek: azon KKV-knak, amelyek árbevétele vagy mérlegfőösszege nem haladja meg a 4 milliárd forintot.

Kapcsolódó hírek

A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a magyarok 87 százalékának jó a véleménye a 13. havi nyugdíj napokban történő folyósításáról.

Géza

Fontos téma van terítéken, amely valószínűleg sokakat érint, különösen Érden és környékén. Az új vízórák mérése valóban jelentős problémát okozhat, főleg ha az új eszközök indokolatlanul magas fogyasztást mutatnak – hanganyag (az emberek, a fogyasztók fel vannak háborodva..)

Géza

Súlyos csapadékhiány fenyegeti az országot – egy évszaknyi eső hiányzik.. Ha így marad, a pénztárcánkon érezzük meg..

Géza
Megszakítás