A hétvégén ismét tárgyalnak az uniós tagállamok vezetői a hétéves költésvetésről és a gazdasági mentőcsomagról.
A V4-eknek, köztük Magyarországnak is komoly tárgyalási pozíciója van, mivel a sikeres válságkezelésnek és az elmúlt években lezajlott jó gazdasági konszolidációnak köszönhetően nincs szüksége a hitelre és a vissza nem térítendő támogatásra.
Az Európai Parlament brüsszeli ülésterme (Fotó: MTI/AP/Olivier Matthys )
Ismét uniós csúcsra készülnek az uniós tagállamok vezetői. A hétvégi találkozón megpróbálják elfogadni a következő évek költségvetését és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezelésére szánt sok százmilliárd eurós hitelcsomagot, ami adósságba kényszeríti az országokat.
A magyar kormány álláspontja egyértelmű, ne kapjanak több támogatást a gazdagabb országok, a pénzek elosztása legyen igazságos, és abba ne keverjék bele a politikát. Szakértők szerint kevés az esély a megegyezésre, a javaslat ugyanis több sebből is vérzik.
Egyelőre óriási a véleménykülönbség a tagállamok között
Kurucz Orsolya, az Alapjogokért Központ projektvezető-helyettese az M1 Ma reggel című műsorában elmondta: ahhoz, hogy megállapodás szülessen a mentőcsomagról és a költségvetésről, nagy lépéseket kell tegyenek a felek egymás felé, mivel óriási a véleménykülönbség közöttük.
„A fukar négyek vannak talán a legmesszebb a többiektől, hiszen ők már a kezdetektől elítélik azt, hogy hitelt vegyen fel az Európai Unió, és hogy a felvett összeg jelentős részét a déli államok kapják meg vissza nem térítendő támogatásként” – fogalmazott.
Hozzátette: ha pedig elfogadásra kerül a hitelfelvétel ragaszkodnak ahhoz, hogy az komoly feltételek mentén valósuljon meg, ugyanúgy, mint a támogatások elosztása a tagállamok között. Ebben a pontban a fukar négyek és magyar álláspont megegyezik.
A tagállamok saját álláspontjukról igyekeznek meggyőzni egymást
Arra is emlékeztetett, hogy az elmúlt héten számos miniszteri találkozó volt, a spanyol miniszterelnök például a holland miniszterelnököt próbálta a déli tagállamok oldalára állítani. Erre azért volt szükség, mivel
a legnagyobb ellentétek az északi és a déli államok között húzódnak.
A tárgyalásokat továbbá az is nehezíti majd, hogy a kelet-közép-európai térség az igazságos elosztást szorgalmazza.
A V4-nek komoly tárgyalási pozícióban kerültek
Kurucz Orsolya kihangsúlyozta a visegrádi országoknak, köztük Magyarországnak is elég komoly tárgyalási pozíciója van, tekintettel arra, hogy egy sikeres válságkezelést követően és az elmúlt években lezajlott jó gazdasági konszolidációnak köszönhetően
hazánknak és a többi V4-országnak nincs szüksége a hitelre és a vissza nem térítendő támogatásra.
Elmondta, mivel a magyar kormány pusztán szolidaritásból akarja támogatni a hitelfelvételt, így jogosan követelheti azt, hogy csak akkor szavazza meg a költésvetést és a mentőcsomagot, ha az Országgyűlés által felállított feltételek is megvalósulnak.
Németország kész kompromisszumot kötni
A napokban világossá vált, Németország kompromisszumokra hajlandó, igyekszik felsorakoztatni maga mögé a lehető legtöbb tagállamot, annak érdekében, hogy minél hamarabb, akár már a hétvégén megállapodásra jussanak a felek és megszülessen a döntés. Ennek érdekében
Angela Merkel német kancellár kész háttérbe szorítani a jogállamisági kérdéseket is
– mondta Kurucz Orsolya. Hozzátette, ez abból is kitűnik, hogy Angela Merkel legutóbb úgy nyilatkozott, hogy hatékony lehet összekötni a jogállamisági kérdést a költségvetéssel, de most a legfontosabb, hogy minél hamarabb megszülessen a megállapodás, mivel a déli tagállamok egyre komolyabb gazdasági válságba kerülnek.
A támogatások jelentős részéhez hozzáfér majd Magyarország
Az agrártámogatások nemcsak a visegrádi négyek számára fontosak, hanem például Franciaországnak is. Azért is sikerült az agártámogatások jobb elosztását megvalósítani, mert Emmanuel Macron francia elnök is a V4-ek álláspontját képviselte – mondta.
Hozzátette, „a kohéziós támogatások is kevésbé lesznek megvágva, azonban jelen állás szerint Magyarország közel 20 százalékkal kevesebbet kapna a jövő évi költségvetés ezen részéből”. Szerencsére ez a kiesés kompenzálható azzal, hogy a helyreállítási alap, ami kiegészíti a hétéves költségvetést, olyan jellegű fejlesztéseket is lehetővé tesz, amit a kohéziós forrás is finanszírozna.
kapcsolódó:
Szentkirályi: Az uniós helyreállítási csomag szétosztása legyen politikamentes és igazságos!
Az uniós helyreállítási csomag szétosztása legyen politikamentes és igazságos – erről beszélt Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő az M1-en csütörtök este.
A 750 milliárd eurós csomag kapcsán a szóvivő elmondta: Magyarországnak nincs szüksége erre a hitelre, hiszen jól kezelte a koronavírus-járvány miatti válságot, de szolidáris a bajba jutott országokkal és nem akadályozza meg a csomagot. Ugyanakkor azt nem tudja elfogadni, hogy „Brüsszelben mondják meg a magyar embereknek, hogy mire tudják elkölteni ezt a pénzt”.
A magyar támogatás feltétele, hogy a szétosztás politikamentes és igazságos legyen, továbbá az adott tagállamok dönthessenek a felhasználásról, hiszen ők tudják, mire van leginkább szükség – mondta Szentkirályi Alexandra.
A kormányszóvivő elmondta azt is, hogy a koronavírus-járvány miatt idén elmarad az augusztus 20-ai tűzijáték, légi parádé és ünnepségsorozat, csak a tisztavatást tartják meg. Most jó a helyzet az országban, ezt kell megőrizni a gócpontok kialakulása és tömeges fertőzés megelőzésével – fűzte hozzá Szentkirályi Alexandra.
A címlapfotó illusztráció.
hirado, m1 / Hirmagazin.eu