Home Főhírek Külföld Magyarország is érdekelt a Török Áramlat projektjében

Magyarország is érdekelt a Török Áramlat projektjében

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Recep Tayyip Erdogan török elnök (Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Ramil Szitdikov)

A jövőre nézve fontos lépésnek tekinthető, hogy létrejött az orosz–török együttműködésnek köszönhetően a Török Áramlat fölgázvezeték. Az utolsó tenger alatti szakasz átadása egyesek szerint politikai és gazdasági mérföldkőnek nevezhető.

Magyarországot közvetlenül nem érinti a Török Áramlat, azonban érdekeltek vagyunk a projektben, amit a magyar kormány is világosság tett – jelentette ki Árok Norbert, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Oroszország-szakértője a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában.

Hozzátette: a magyar kormány energiabiztonsági stratégiájában fontos kitétel, hogy minél több irányból érkezzen az országba földgáz. A legtöbb esetben Oroszországtól vásárolunk földgázt, azonban az, hogy ki az eladó, változhat, így diverzifikálhatjuk a beszerzései erőforrásainkat – fogalmazott a szakértő.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

A Török Áramlat is választható

A jövőre nézve rendkívül fontos lépés volt a vezeték kiépítése, hiszen nem tudhatjuk pontosan, mi fog történni az ukrán vezetékkel 2020 után – figyelmeztetett Bali Gábor energiapiaci elemző. Kiemelte azt is, amennyiben az ukrán vezeték „kiszárad”, akkor Magyarország számára fontos lesz, hogy más forrásból helyettesítse a hiányt.

Az elmúlt évtizedekben számos déli vezetékprojektről hallhattunk már, azonban a Török Áramlat az első, ami valóban megvalósult – tette hozzá.

Hosszú távú partnerként tekint Törökország az oroszokra

A Russia Today tudósítója mérföldkőnek nevezte beszámolójában a Török Áramlat tenger alatti szakaszának elkészültét. Ahogy fogalmazott, politikai és gazdasági értelemben is érvényes a mérföldkő kijelentés. 900 kilométer hosszan húzódik a kettős vezeték, mintegy két kilométer mélyen a tenger felszíne alatt. A tudósítás is kiemeli a kivitelezés gyorsaságát, idézve az orosz elnököt, aki Isztambulban reményét fejezte ki, hogy a törökországi, több mint száz kilométer hosszú szakasz hasonló gyorsasággal készül majd el.

A dupla vezeték teljes kapacitása évente 30 milliárd köbméter.

A török elnök hangsúlyozta, hogy a kivitelezés a végső szakaszába érkezett. Ebbe a projektbe pedig komoly erőfeszítéseket tettek. Recep Tayip Erdogan török elnök hosszú távú és megbízható partnernek nevezte Oroszországot, egy fontos földgázellátónak országa számára – hangzott el a műsorban.

Más-más vélemény alakult ki Nyugaton és Keleten

Elmondták azt is, az orosz elnök a török partnere felé elismerését fejezte ki politikai határozottsága miatt, hiszen egy ilyen építkezéshez erre van szükség. Különösen az egyre erősödő versenykörnyezetben. A tudósítás kiemelte még, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az elmúlt években rendszeres vendég Törökországban, legyen az kétoldalú találkozó, vagy Iránnal kiegészülve, hogy a három résztvevő a szíriai polgárháború ügyében tárgyaljon.

A nyugati sajtóban a vezeték elkészültét másképpen kommentálták. A Bloomberg híranyagát azzal kezdte, hogy Oroszország befolyása növekszik az energiaellátás terén Törökországban és Dél-Európában. Azt is kiemelték, hogy az Egyesült Államok ellenzi az orosz Gazprom külföldi partnerekkel közös vezetékprojektjeit, miközben maga is szeretne megjelenni gázeladóként az európai piacon – idézték fel a műsorban.

A kereslet dönt

A Török Áramlatnak két ága van, egyenként évi 15,75 milliárd köbméteres kapacitású lesz. A két párhuzamosan futó vezeték néhol több mint két kilométeres mélységben fekszik. A Török Áramlat az északnyugat-törökországi Kiyiköy településnél éri el a török partokat.

Bali Gábor hozzátette, hogy pontosan milyen irányba épülhet majd ki a második ág, az döntheti el, hogy milyen kereslet alakul ki a földgázra és hol. A legfontosabb kérdés az lesz majd, ki és mennyit fizet érte. Véleménye szerint azonban a kérdés nagymértékben üzleti és gazdasági alapon fog eldőlni, a politika ezt kismértékben befolyásolja.

Hullámzó orosz–török kapcsolat

Árok Norbert a műsorban elmondta, történelmileg visszatekintve a török–orosz kapcsolatok rendkívül ambivalensek voltak. Ez a pozitív látszat most csak egy „kényszerházasság” – fogalmazott.

Hozzátette, az energiapiacon túl regionális érdekeltségek kötik össze a két országot például Szíria ügyével kapcsolatban. A két ország közötti viszonyra azonban mindig is jellemező volt egyfajta hullámzás, jelenleg a felfelé ívelő szakasznak lehetünk szemtanúi – hangsúlyozta a szakértő.

szerző: hirado.hu
forrás: Kossuth Rádió, MTI
ElőzőSchwarzenegger is felajánlott egy macit a magyar alapítványnak
KövetkezőTömegverekedés tört ki a migránsok között Boszniában
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás