Home Szabadidő Kultúra Magyarok az óceán felett

Magyarok az óceán felett

Fotó: Fortepan Gazdag anyag került elő a repülés korai korszakából is

A Közlekedési Múzeum az egyik legrégebbi alapítású műszaki jellegű múzeum. Alapját és létrehozásának ötletét az a gazdag gyűjtemény alkotja, amelyet 1896-ban, a millennium évé­ben, a bemutatók X. csoportjaként „közlekedésügy” címszó alatt állítottak ki. Az intézmény múzeumként 1899. május elsején nyílt meg, 2009. január 1-jén pedig összevonták az Országos Műszaki Múzeummal.

Nyolc állandó kiállítóhelye közül kettőt – a Közlekedési Múzeumot és a repüléstörténeti kiállítást – költözés miatt átmenetileg bezártak.

A megújuló Közlekedési Múzeum szakemberei másfél éve kezdtek dolgozni egy közös digitalizálási projekten a Fortepannal. A legnagyobb magyar online képarchívumot 2010 őszén alapította két magánszemély, Sze­pessy Ákos és Tamás Miklós. Az általuk összegyűjtött történeti értékű fotók szabadon publikálhatók.

A Közlekedési Múzeummal közös munka első fázisában az Óbudai és a Ganz hajógyár anyagának azt a részét dolgozták fel, amely a múzeumhoz került, az eredményt tavaly július­ban publikálták.

A mostani munka főleg az egyedi, személyes hagyatékok fotóanyagának áttekintésére fókuszál. Elérhetővé vált az Asbóth-örökség képanyagának jelentős része, és gazdag anyag került elő a magyar repülés korai korszakából is, a repülőgépmotor-tervező Kolbányi Géza hagyatékából. Czapáry Jenő igen érdekes dokumentumokat hagyott az utókorra az első magyar óceánátrepülésről (Endresz György–Magyar Sándor vállalkozása) is.

De nemcsak a repülésről kaphatunk információkat, hiszen az újonnan megjelentetett fotóanyag emellett a hajózás, a közúti közlekedés, a vasút, a villamos és a HÉV történetét is felöleli. A képek jórészt amatőr fotósok munkái, és zömében a második világháború előtt készültek.

Fotó: Fortepan
Gazdag anyag került elő a repülés korai korszakából is

A múzeum archí­vumának legértékesebb darabjait igyekeztek bemutatni, amelyek között érzékeny üveglemezek is vannak.

A most publikált csaknem 1100 képet az alábbi linken érhetik el a „Friss” menüpontban: http://fortepan.hu

FELHÍVÁS

A Közlekedési Múzeum és a Fortepan képarchívum egy másik együttműködést illetően közös felhívást tett közzé tavaly év végén az M3-as metróval és annak teljes vonalával kapcsolatos archív anyagok felkutatására. Várnak minden képet, amely az M3-as vonalán készült a 70-es évekbeli építési szakasztól egészen 1990-ig. A Közlekedési Mú­zeum és a Fortepan felhívása az alábbi linken érhető el: www.kozlekedesi­muzeum.hu.

Forrás: magyaridok.hu

ElőzőBeismerték: az Európai Bizottság már 20 éve Soros zsebében van
KövetkezőKilenc elfogatóparancs volt ellene (Olvasd el és nézd meg!)
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás