A választási kampányban Magyar Péter még azzal házalt, hogy megszünteti a mentelmi jog intézményét és ő maga sem tart rá igényt, most azonban eszében sincs lemondani a védettségéről.
A június 9-i európai parlamenti és önkormányzati választásokat megelőző kampányban Magyar Péter még hangosan ágált a politikusok mentelmi joga ellen, sőt azt is kijelentette, hogy nem veszi fel az EP-mandátumot, nem akar élni ezzel a védettséggel. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Tisza Párt elnöke mégis európai parlamenti képviselő lett, az emlékezetes diszkóbotránya után pedig esze ágában sincs lemondani a mentelmi jogáról.
De nézzük a részleteket, először is azt, hogy miért kerülhet bajba Magyar, milyen következményekkel járhat a minősíthetetlen viselkedése.
Randalírozás a diszkóban
Alighogy lezajlottak a június 9-i választások, a baloldalt letaroló, majdnem harminc százalékot elért Tisza Párt akkori alelnöke sajátos módon próbálta levezetni a kampány feszültségét egy elit belvárosi szórakozóhelyen. Magyar Péter június 21-én éjszaka az Ötkert nevű diszkóban randalírozott, több vendégbe belekötött és fiatal lányoknak tett szexuális jellegű ajánlatokat.
A történtekről néhány jelenlévő videófelvételeket is készített, Magyar az egyik férfi kezéből erőszakkal kivette a telefonját, majd miután a biztonságiak kivezették a klubból, a Dunába dobta a készüléket.
A Magyar Nemzet korábban úgy értesült, hogy a sértett férfi a rendőrségi tanúvallomásában azt mondta, azért kezdte videózni Magyart, mert felháborította, hogy „mit keres egy tinédzserdiszkóban egy politikus”. Úgy tudjuk, többször is említette a vallomásában, hogy az erősen ittas politikus fiatalkorú lányokkal táncolt, ami őt zavarta. Az Ötkertben azok után szabadultak el az indulatok, hogy Magyar Péter odalépett a telefonjával felvételt készítő férfihoz, egyszerűen kivette a kezéből a készüléket, zsebre tette és elsétált. A sértett fél utánaeredt, hogy visszakérje a telefonját, de Magyar tagadta, hogy nála lenne. A szóváltás közben a tanú állítása szerint a politikus kétszer tenyérrel arcon ütötte.
Dunába dobott telefon
A rendőrség – információnk szerint – kihallgatott a buliban részt vevő két 19 éves tanulót is, akik látták, hogy Magyar egy telefont dobott a Dunába, egyikük megjegyezte, hogy a politikus óvatosan, „sunyiban” dobta a vízbe, hogy ne látszódjon. Úgy tudjuk, a rendőrség a helyszínt a közterületi kamerák felvételei alapján azonosította, a folyó medrében megtalált készülékről pedig sikerült lementeni a tárolt videófelvételeket, amelyeket a hatóságok felhasználnak a nyomozás során.
Nyomoznak a hatóságok
A rendőrség garázdaság és rongálás gyanúja miatt nyomozást indított, majd az ügy átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre (KNYF), mivel a Tisza Párt elnökének EP-képviselőként mentelmi joga van. Jogi szakértők korábban arra hívták fel a figyelmet, hogy lopás vagy rablás miatt is felelhet Magyar Péter.
Legutóbbi megkeresésünkre a KNYF azt a tájékoztatást adta, hogy az V. kerületi rendőrkapitányságon elrendelt nyomozás áttételt követően a Központi Nyomozó Főügyészségen továbbra is folyamatban van.
A nyomozás állásáról, tervezett eljárási cselekményekről további adat nem közölhető.
Azt is hangsúlyozta az ügyészség, hogy gyanúsítotti kihallgatásra kizárólag a mentelmi jog felfüggesztését követően kerülhet sor.
Kampányígéret a mentelmi jog megszüntetésére
Magyar Péter a választási kampányban többször szóba hozta a politikusok mentelmi jogának kérdését, hevesen bírálva a jogintézményt. Április 25-én egy fórumon Tamásiban azt mondta: „És eltöröljük a mentelmi jogot természetesen. Semmi értelme. Nyilván van Simonkáknak, Boldogoknak, társaiknak. […] Szóval nyilván a mentelmi jog az egy szükséges rossz. Egyébként vannak olyan országok, ahol ez működik, vannak ahol nem, nekünk nem lesz rá szükségünk, úgyhogy mi ezt eltöröljük.”
56:12-től:
Később egy derecskei fórumon május 6-án megerősítette a korábbi ígéretét, sőt azt is elmondta, hogy nem veszi fel az EP-mandátumát.
„A mentelmi jogot meg fogjuk szüntetni, ezt már több helyen mondtam. Bár egyébként lehet, hogy nekem például szükségem lenne rá, mert éppen harminc eljárást indítottak ellenem és nyilván ez lesz a következő két évben is. De ennek ellenére sem fogom felvenni az európai parlamenti képviselői mandátumot, amivel egyébként járna ugyanúgy mentelmi jog.”
Magyar több kampányrendezvényén is perrel fenyegette a miniszterelnököt, szerinte ugyanis rágalmazást követtek el a kormánypártok, amikor felhívták a magyar emberek figyelmét a baloldal háborúpártiságára. A Tisza Párt vezetője felszólította Orbán Viktort, hogy „ne legyen gyáva, ne bújjon a mentelmi joga mögé”.
Mellébeszélés és vádaskodás
Most azonban éppen azt látjuk, hogy Magyar Péter viselkedik gyáván, hiszen saját bevallása szerint sem hajlandó lemondani a mentelmi jogáról. A napokban az ATV műsorában kínosan igyekezett kitérni a témával kapcsolatban feltett kérdések elől.
A Magyar Nemzet beszámolója szerint Magyar Péter agresszív hangnemre váltott, amikor az ATV riportere arról kérdezte, hogy tervezi-e felfüggeszteni a mentelmi jogát az ellene zajló telefonlopási ügyben.
– Engem senki nem keresett meg, se ügyészség, se rendőrség. A propagandamédia ezen ugrál, de én a propagandamédia helyében inkább azon ugrálnék, hogy milyen állapotok vannak a MÁV-ban, milyen állapotok vannak az iskolákban – terelt a műsorban a Tisza Párt elnöke. Az ismételt kérdésre végül azt mondta:
„Ha megkeresnek és megmondják, hogy milyen eljárás van, és milyen bizonyítékok, akkor majd eldöntöm. Ha egy politikailag motivált eljárásról van szó, ami egyébként minden eljárásra jellemző jelenleg velem szemben, akkor nyilván nem. Hogyha olyan bizonyítékaik vannak, amelyeket jelenleg hazudik a propagandamédia, akkor ezt megfontolom, de egyébként én nem mondhatok le, az Európai Parlament fog erről dönteni.”
Így járhatna Magyar Péter mentelmi jog nélkül
A hangzatos ígéreteivel ellentétben tehát Magyar Péter élni kíván a mentelmi jogával, amivel ellehetetlenítené az eljárást a fent részletezett diszkóbotrány kapcsán. Érdemes felidézni, hogy egy átlag magyar állampolgárral szemben – akinek nincs mentelmi joga – hasonló esetekben miként jár el a hatóság.
Korábban a Metropol a rablás gyanúja kapcsán jogi szakértőket szólaltatott meg, a lap szerint az egyre szaporodó esetek miatt a bíróságok az ilyesfajta bűncselekményeket szigorúan ítélik meg, és számos esetben végrehajtandó szabadságvesztést szabnak ki az elkövetőkre akkor is, ha nem visszaeső bűnözők.
A lap szerint Magyar Péter esetéhez hasonló egy 2016-os rablás, amely során egy 19 éves tolvaj a buszon erőszakkal elvette egy 14 éves kislány mobiltelefonját.
A gyanúsítottat gyorsított eljárásban két év letöltendő szabadságvesztésre ítélték.
2022-ben egy 31 éves férfi lopott telefonokat az 1-es villamoson és a megállók környékén: a tettes Magyar Péterhez hasonlóan kicsavarta a készüléket az áldozatok kezeiből, majd elrohant. A férfit elfogták és szintén letöltendő börtönbüntetést kapott.