Symba egyedüli magyar ebként teljesítette a kihívást, mellyel a bolygó négy legfelkészültebb mentőkutyájából lett az egyik.
Mentőkutyás mestervizsgát tartott a világ legnagyobb mentőkutyás szakmai szervezete – írta honlapján a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség Szlovéniában, a háromnapos megmérettetés május 13-án kezdődött.
A Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság területi rendeltetésű mentőszervezetének tagja Balázs László és Symba nevű mentőkutyája egyedüli magyarként teljesítette az elvárásokat. Az eb ettől a naptól kezdve rendelkezik mind a két szakterület mesterfokozatával, az úgynevezett Mission Readiness Testtel – írta honlapján az igazgatóság.
A Mission Readiness Test, röviden MRT a közel negyven ország több mint száz mentőkutyás csapatát Európától Dél-Amerikáig összefogó és vizsgáztató Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség felmenő ágú vizsgarendszerének a tetején helyezkedik el. Ez a minősítés jelenti azt a minőséget, amivel nemzetközileg bevethetőnek nyilvánítja a szakma az adott mentőkutyát és gazdáját.
Az elismerés fényét csak növeli, hogy a Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség a vizsgázóknak átadja azt a felvarrót, amiről mindenki tudhatja, hogy csak a világ legfelkészültebb mentőkutyás egységei jogosultak a használatára és rom-kutatásban, és ezt alig hatvan kutya birtokolja a világon, míg területkutatásban mindösszesen tizennégy kutyás jogosult a viselésére.
Van azonban négy mentőkutya a világon, akik egyedülálló képességek birtokában mind a két szakterületen megszerezték a szakma elismerését és a világ több ezer mentőkutyája közül kiemelkednek szakmai felkészültségükkel, tehetségükkel és kitartásukkal. Ebből a négy kutyából az egyik a Symba nevű mentőkutya, aki Pest megyéből érkezett ebbe a csapatba.
Már a vizsgán való indulás is végzettségekhez kötött, így a mestervizsgát legalább 3-4 éves megfeszített munka előzi meg – olvasható a katasztrófavédelmi igazgatóság közlésében.