10.9 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeFőhírekKülföldMagyar kézműves mesterektől tanulnak vidéki nők Közép-Ázsiában

Magyar kézműves mesterektől tanulnak vidéki nők Közép-Ázsiában

A FAO közvetítésével nyolc elismert magyar kézműves mester mutat technikákat kirgiz és üzbég vidéki nőknek.

Biskek, Kirgizisztán, 2018. február 12. – Nyolc magyar kézműves mester, régi, tradicionális mesterségek őrzői, érkezett Biskekbe és Taskentbe, a két közép-ázsiai fővárosba, hogy az ottani vidéken élő hátrányos helyzetű nők számára tartsanak továbbképzéseket az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) meghívására.

A kereskedelmi kapcsolatok hazánk és eme távoli térség között több ezer éves múltra tekintenek vissza, és talán épp ez az oka annak, hogy bizonyos hasonlóságok még ma is láthatók a két kultúra hagyományai között.

A FAO által szervezett műhelymunkák révén a résztvevők megtanulják minőségi kézműves termékek készítését, ezáltal szélesítve jövedelemforrásaikat.

„Együttműködésünk a magyar mesterekkel egy költséghatékony megoldás arra, hogy jelentős és folyamatos jövedelmet biztosítsunk a Kirgizisztánban és Üzbegisztánban élő vidéki közösségek számára,” mondta Dono Abdurazakova, a FAO női egyenjogúság szakértője.

Kép: ©FAO/ Vyacheslav Oseledko

„Együttműködésünk a magyar mesterekkel egy költséghatékony megoldás arra,
hogy jelentős és folyamatos jövedelmet biztosítsunk
a Kirgizisztánban és Üzbegisztánban élő vidéki közösségek számára”

Dono Abdurazakova

Közép-Ázsia országai hasonló kihívásokkal néznek szembe: vidéki szegénység, táplálkozási hiánybetegségek, magas népszaporulat, amelyek mind komoly nyomás alá helyezik a vidéki infrastruktúrát, a mezőgazdasági földeket és legelőket.

A mezőgazdaság egymagában nem képes megélhetést biztosítani a gyorsan növekvő lakosságnak. Emiatt nők és férfiak arra kényszerülnek, hogy Oroszországban vagy Kazahsztánban keressenek jobb megélhetést.

Mindemellett egy 2016-os FAO felmérés megállapította, hogy a térség komoly potenciállal rendelkezik a hagyományos kézműves mesterségek terén, amelyek jó alapot adnak egy virágzó üzleti tevékenység elindítására, ezzel csökkentve a vidéki térségekből való elvándorlást. Ilyen mesterségek például a gyapjúfeldolgozás, textilszövés és a kosárfonás.

Kép: Gyönki hírek.
A kép illusztráció.

A FAO támogatásával a magyar Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) – Magyarország legnagyobb, népi kézművességet támogató szervezete – , a Közép-Ázsiai Kézműveseket Támogató Szövetséggel együttműködésben, további workshopok sorát szervezi majd. Ezek célja olyan emberek képzése, akik később tovább tudják adni tudásukat – a mintegy 90 vidéki nő így képes lesz megsokszorozni a projekt hatását.

A NESZ kezdetektől legfontosabb céljának tekinti a hagyományos magyar népi kézművesség értékeinek támogatását és bemutatását. Képzések, táborok, kiállítások és konferenciák szervezésével és a mesterek piacra segítésével kíván hozzájárulni a több évszázados tudás éltetéséhez, továbbadásához.

Az ismert magyar művészek olyan technikákat tanítanak a résztvevőknek, ahol a kívánt terméket a különböző mezőgazdasági melléktermékek felhasználásával hozhatják létre. A legjobban sikerült munkák, továbbá nyolc kirgiz és üzbég művész, a Szövetség meghívására részt vehet a budapesti Mesterségek ünnepén.

Forrás és további információ:

PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
[email protected]

+36 1 461 2035

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work