Home Életmód Egészség - betegség Magyar felfedezés segíthet a krónikus gyulladások és rákos áttétek kezelésében

Magyar felfedezés segíthet a krónikus gyulladások és rákos áttétek kezelésében

Budapest, 2012. október 19. Zeke András doktorandusz hallgató (b), a kutatócsoport tagja, Reményi Attila biokémikus, az ELTE Biokémiai Tanszékén tevékenykedõ kutatócsoport vezetõje (k) és Gógl Gergõ egyetemi hallgató (j), a kutatócsoport tagja egy lombikban tárolt kutatási tenyészetet néznek a laboratóriumban 2012. október 19-én. A csoport feltárja azoknak a fehérjéknek a szerkezetét és mûködését, amelyek a környezetbõl érkezõ ingerek fogadásában, sejten belüli feldolgozásában és a biológiai válasz kiváltásában játszanak szerepet. Az általuk is vizsgált receptormolekulák jelentõségét mutatja, hogy az idei kémiai Nobel-díjat is ez a terület kapta. A négyfõs csapat munkája eredményét címlapon hozta a Science Signaling címû rangos tudományos magazin legfrissebb száma. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Az ELTE fehérjekutatói, Nyitray László, az ELTE Biokémiai Tanszék vezetőjének kutatócsoportja az S100 kalciumion-kötő fehérjecsalád tagjainak megismerését, működésük megértését tűzte ki célul.

Eredményeik – melyeket a rangos a FEBS Journal legutóbbi számában jelentettek meg – segítenek tisztázni ezeken a fehérjéknek a szerepét a krónikus gyulladások és daganatos áttétek kialakulásában, valamint újabb lehetőségeket nyitnak a melanóma, a reumás artritisz vagy a szöveti fibrózisok diagnózisában és terápiás kezelésében.

Az S100 kalciumion-kötő fehérjecsalád sejtjeinkben betöltött pontos fiziológiai szerepéről még nagyon keveset tudunk, de annál többet a patológiájukról. Ha túl sok van belőlük, az különféle betegségekkel hozható kapcsolatba: krónikus gyulladások és rákos áttétek kialakulásában játszhatnak szerepet” – fejtette ki Nyitray László, a Biokémiai Tanszék professzora, a munkacsoport vezetője.

Hozzátéve, hogy a kalciumion azon túl, hogy az izmok és az idegrendszer működésének szabályozásában főszereplő, életfontosságú minden sejtünk életében. A sejtekben kalciumion-kötő fehérjékhez kapcsolódnak, amelyek így aktiválódnak és újabb fehérjékkel kapcsolatba lépve ki- vagy bekapcsolhatnak bizonyos működéseket. Az S100 család fehérje-fehérje kölcsönhatásairól azonban eddig keveset tudtunk.

Az ELTE TTK kutatóinak új eredményei az orvosi diagnosztikában és terápiában is komoly előrelépéssel kecsegtetnek, hiszen az S100 kalciumion-kötő fehérjecsalád tagjait fontos diagnosztikai és gyógyszercélpont fehérjéknek tekintik a különféle tumorok, például az áttétképzésre hajlamos bőrrák (melanóma), a krónikus gyulladásos betegségek, mint a reumás artritisz, vagy a szöveti fibrózisok esetében – közölte közleményében az ELTE Természettudományi Kara.

728x90 100

A címlapfotó illusztráció.

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás