Az afrikai migráció segítését célzó ajánlás következményeként többezres tömeg indulhat Európa felé.
A Migrációkutató Intézet a napokban arra figyelmeztetett, hogy több tízezres migránskaraván szerveződik Törökországban és Görögországban, amelynek elérési célja Nyugat-Európa. Lehetséges, hogy újabb krízis alakulhat ki az unió határain?
Idestova 190 éve, hogy a Földközi-tenger észak-afrikai partszakaszán a korabeli francia hadiflotta határozottságának és tűzerejének köszönhetően megszűnt a kalózkodás. Szerdán azonban – köszönhetően az Európát megcélzó bevándorlóknak – ismét feltámadt a tengeri zsiványkodásnak ez az elfeledettnek hitt formája. Akár azt is mondhatnánk, szintet lépett, módszert váltott a térségben a migráció – hangzott el az M1 Szemtől szembe című műsorában.
Emlékeztettek: szerdán a migránsok egy csoportja térített el egy török kereskedelmi hajót, miután az olajszállító hajó legénysége kimentette őket. Egyes humanitárius szervezetek szerint az életüket féltő emberek vészreakciója volt az eltérítés. Az azonban rendkívül elgondolkodtató, hogy az afrikai migránsok nem a tíz kilométerre lévő líbiai, hanem a 350 kilométeres távolságban fekvő máltai partokat ítélték biztonságosnak.
Különös egybeesés, hogy az Európai Parlament egy nappal korábban fogadta el az afrikai migráció kiemelt segítését célzó ajánlást, és az sem véletlen talán, hogy a napokban derült fény a Törökországban és Görögországban szerveződő tízezres nagyságrendű migránskaravánokra – hangzott el a Szemtől szembe műsorában.
Menedékkérelem helyett büntetőjogi eljárások várhatók
Döbbenetes képsoroknak lehettünk tanúi az ügy kapcsán, kérdéses, ebből hogy lesz a végén menedékkérelem, hiszen az érkező migránsok célja az lenne, hogy valamely európai országban menedékkérelmet nyújtsanak be – mondta Janik Szabolcs, a Migrációkutató Intézet igazgatóhelyettese. Véleménye szerint elsősorban Olaszország a vágyott célpont azok számára, akik a Földközi-tengeren érkeznek.
Új kihívásokkal kell szembenéznie Európának
Egyfajta biztonságpolitikai átalakulással állunk szemben, hiszen a biztonság dimenziója folyamatosan változik. Jelenleg egy újfajta kihívással kell szembenéznie az Európai Uniónak, ugyanis gyakorlatilag már a tengeren is megjelennek az erőszakos bűncselekmények. Nemcsak a be nem illeszkedett csoportok bűncselekményeivel kell tehát számolnunk, hanem azzal is, hogy ezek a menekülő emberek szinte bármire képesek – magyarázta Kasznár Attila, a Miskolci Egyetem Alkalmazott Társadalomtudományi Intézetének oktatója. Ehhez számos szervezet, embercsempészbanda szervezett kereteket ad – tette hozzá.
Óriási többséggel fogadták el a javaslatot
Az Origo.hu számolt be arról, hogy az Európai Parlament (EP) afrikai migránsok millióit szabadítaná Európára, mert kedden olyan dokumentumot fogadott el a képviselők többségi szavazatával, amely pártolja az illegális migráció legalizálását és a gazdasági migrációt. Kasznár szerint a Máltánál történt incidens után az EP-képviselőknek el kellene gondolkodniuk az elfogadott ajánláson, hiszen a kalóztevékenység az utóbbi évtizedekben főként Szomália vagy Nigéria közelében volt leginkább az Európai Unióra veszélyes.
Az, hogy Európa partjaihoz ennyire közel, ilyen akciót hajtottak végre, az az elmúlt kétszáz évben példa nélküli – hangsúlyozta. Véleménye szerint ez nagy veszélyt jelenthet a kontinensre.
Szintet lépett a migráció szervezése
Több tízezres migránskaraván szerveződik Törökországban és Görögországban. A cél Nyugat-Európa elérése – figyelmeztet a Migrációkutató Intézet. Az M1 Híradójában elhangzottak szerint a karaván a közösségi médián keresztül szerveződik, a kezdeményezést a remény karavánjának nevezik. A szerveződés sikere – a szervezők szerint – Allahon múlik.
A 21. században nem új jelenség az, hogy a közösségi médiában, online felületeken szerveződnek bizonyos csoportok, jelen esetben például migránskaravánok – mondta Janik Szabolcs. Az európai migrációs krízis kirobbanásakor, 2015-ben szintén intenzíven használták az internetes közösségi felületeket az érintettek – folytatta –, de a karavánok kialakulása sem új jelenség, hiszen tavaly ősszel Közép-Amerikában alakultak ki többezres csoportok.
Ami a karavánok mellett álló érv az, hogy csoportosan talán erősebbek és jobban, szervezettebben működhetnek – tette hozzá az igazgatóhelyettes.
Népegészségügyi kockázatot is magában rejthet
Kasznár Attila a műsorban felhívta a figyelmet a népegészségügyi szempontokra is. Véleménye szerint egy ilyen nagyságú tömeg mozgása számos új kérdést felvet, amivel korábban nem foglalkoztunk. Számos betegség ütheti fel a fejét egy ilyen közösségben, a csoportok folyamatos élelmezése és ellátása, az utak tisztán tartása, amerre a csoport közlekedik és végül, de nem utolsósorban az ellenőrzésük is gondot okozhat az európai hatóságoknak.
Mint mondta, a biztonsági ellenőrzések végrehajtása az európai unió országainak nemzeti érdeke lenne, hiszen a társadalmat veszélyeztető személyek kiszűrése fontos.