A templom mellett található az eklektikus stílusú, 1914-ben épített városháza.
A XIX. századi magyar irodalom két meghatározó alakja, Madách Imre és Mikszáth Kálmán nemcsak megfordult Balassagyarmaton, de hivatalnokként évekig a vármegyeházán dolgozott.
A két emlékszobát a Millennium évében hozták létre, méltó emléket állítva ezzel a magyar irodalom két kiemelkedő alakjának.
Madách szoba
Madách Imre 1841-ben kezdte hivatali munkáját Balassagyarmaton. 1843-ban egészségi állapota miatt le kellett mondania aljegyzőségéről. 1844-1846 között táblabíró, majd 1846-48-ig Nógrád megye főbiztosa volt. A Madách szoba anyaga az író fiatal korától mutatja be életútját a kezdeti szárnypróbálgatásoktól élete fő művéig, Az ember tragédiájáig. A tablókon megjelennek diák- és pályatársai, barátai, családtagjai. Érdekességként láthatjuk ügyvédi oklevele másolatát, valamint az általa írtak mellett Arany János Tragédiát méltató levelét is. A börtönben töltött időt jelképező falrészlet képet ad a kor politikai helyzetéről és Madách életének viszontagságairól egyaránt. Egy másik sarokban a Tragédia több nyelven megjelent változataiból kapunk ízelítőt, és a nemcsak írói tehetséggel megáldott Madách által festett portrék reprodukcióját is megszemlélhetjük.
Mikszáth szoba
Mikszáth Kálmán 1871 elején került Balassagyarmatra, ahol Mauks Mátyás szolgabíró mellett dolgozott a megyeházán. ’71 végén Balázs Sándor gyarmati ügyvédhez szegődött segédnek, majd 1873 végén költözött Pestre. A megyeházán töltött szűk egy év számtalan művét ihlette meg. A Mikszáth szoba kiállításának témája az író Balassagyarmaton eltöltött éveit dolgozza fel egyben képet alkotva a XIX. századi hivatali ügyrendről is. Megtalálhatjuk néhány barátjáról, pályatársáról írt gondolatait (Szontágh Pál, Veres Pálné, Jókai Mór), de Mauks Ilonához írt levele is olvasható az egyik tablón. Mikszáth írásaiból megtudhatjuk, hogyan épült a vármegyeháza, hogyan zajlottak a bálok a nagyteremben, s hogyan is néz ki belülről a balassagyarmati börtön (1845). A szoba berendezése egy korabeli hivatali helyiség képét idézi, ahonnan a híres csirkepörök idején az író számtalan művéhez ihletet merített.
GPS koordináták: 48.0774 / 19.2912
Cím: Balassagyarmat Rákóczi u. 12.
Tel: +36 (35) 500-640
E-mail: [email protected]
Web: www.balassagyarmat.hu