21.2 C
Budapest
2024. április. 30. kedd
HomeUncategorizedMacskaszem-köd

Macskaszem-köd

A Macskaszem-köd (NGC 6543) egy planetáris köd a Sárkány csillagképben. A jelenleg ismert planetáris ködök közül ez az egyik legösszetettebb szerkezetű; a Hubble űrtávcsővel készített nagy felbontású képeken különleges alakzatok; ívek, csomók és kilövellések láthatóak.

A Macskaszem-ködöt William Herschel fedezte fel 1786. február 15-én, továbbá ez volt az első planetáris köd amelyen színképelemzést végeztek. Ez utóbbit az angol amatőr csillagász; William Huggins végezte 1864-ben.

Az objektummal kapcsolatban sok kérdés máig megválaszolatlan; a bonyolult szerkezetét az okozhatja, hogy a központi csillaga valójában kettőscsillag, és az általuk külön-külön ledobott gázburkok összekeveredtek. Azonban nincs rá bizonyíték, hogy a központi csillagának lenne kísérője. Az is felmerült, hogy az egyetlen csillag több különböző kémiai összetételű, önálló – gázburkot dobott le, amelyek reakcióba léptek egymással. A köd kialakulásának pontos körülményei ismeretlenek.

A kutatók sokat tanulmányozták a Macskaszem-ködöt, mivel viszonylag fényes (8,1 m) és az északi féltekéről ahol hagyományosan a legnagyobb távcsövekkel felszerelt obszervatóriumok találhatóak könnyű megfigyelni. Rektaszcenziója 17h 58.6 m, deklinációja pedig +66°38′, pozíciója csaknem egybeesik az ekliptikai koordináta-rendszer északi pólusával.

A középső, fényes köd ami kisebb távcsövekkel is látható csak mintegy 20 átmérőjű, de a halványabb külső régiókat is beleszámítva az objektum teljes átmérője 386 (6,4′). A középső rész sűrűsége 5000 részecske/cm3, hőmérséklete 8000 K, míg a külső régiók forróbbak (15 000 K) de sokkal kisebb sűrűségűek.

A központi csillaga egy 80 000 K felszíni hőmérsékletű, a Napnál 10000-szer fényesebb, O-típusú csillag, amelynek átmérője viszont csak a Nap 65%-a. Színképelemzéssel kimutatták, hogy gyors csillagszél formájában nagy ütemben veszít a tömegéből; évente 3,2*10-7 naptömegnyit vagyis 20 trillió tonnát másodpercenként. A csillagszél sebessége 1900 km/s. A számítások alapján valószínű, hogy a kezdetben 5 naptömegű csillag alig 1 naptömegűre apadt.

Forrás: Wikipedia; Képek: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu;

Cím: Nem köthető városhoz Macskaszem-köd
Tel: 0036705322177
E-mail: [email protected]
Web: www.hirmagazin.eu

Előző hír
Következő hír

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem