forrás: MTI
Országszerte megemlékezéseket, szabadtéri koncerteket, filmvetítéseket tartanak a holokauszt magyarországi emléknapjának alkalmából szombaton és vasárnap.
Az Országgyűlés 2000. évi döntése értelmében 2001 óta minden évben megtartják április 16-án a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a magyar zsidóság gettóba zárása.
A megemlékezést kezdeményező Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter a budapesti gettó felszabadításának 55. évfordulóján, 2000. január 18-án javasolta, hogy a középiskolákban minden évben április 16-án emlékezzenek meg a holokausztról.
Szombat délelőtt Sopronban tartanak csendes megemlékezést Fodor Tamás (Fidesz-KDNP) polgármester részvételével.
A központi rendezvények keretében vasárnap délelőtt Budapesten a VIII. kerületi Teleki László téren, a Munkaszolgálatosok emlékművénél tartanak megemlékezést, amelyen beszédet mond Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, Sára Botond, Józsefváros alpolgármestere, Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete és Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány elnöke.
Az Uránia Nemzeti Filmszínházban Gárdos Péter Hajnali láz című játékfilmjét vetítik. A film előtt Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára mond beszédet.
Délután a Terror Háza Múzeum szabadtéri koncertet rendez, amelyen az üldözötteket mentő boldog Salkaházi Sára nővérre (1899-1944) emlékeznek. A résztvevőket Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója köszönti, beszédet mond L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára és Granasztói György történész, miniszterelnöki főtanácsadó.
Az Élet Menete Alapítvány idén 14. alkalommal rendezi meg az emléknaphoz kötődően az Élet menetét.
A menet vasárnap délután indul a Dohány utcai zsinagógától, és a résztvevők a Szent István-bazilikáig vonulnak.
A rendezvény fő szónoka az idén több elismerést, köztük Oscar-díjat elnyerő magyar film, a Saul fia főszereplője, Röhrig Géza színész, költő lesz.
Videoüzenetet küld Róma főrabbija. Az eseményen beszédet mond Aharon Tamir, a nemzetközi Élet menete igazgatója is, és első alkalommal közösen szólnak az emlékezőkhöz a keresztény történelmi egyházak püspökei és az országos főrabbi.