Ezt az utat ajánlom: Szilvásvárad!
A festői Szilvásvárad egy ékszerdoboz, amit kimagasló természeti szépsége mellett a turisták az ott tenyésztett istenien finom pisztrángok miatt keresik fel. Az Északi-Bükk területén fekvő város már régóta szerepelt a bakancslistámon, így autóba pattantunk és egy csodás hétvégét töltöttünk el a gyors folyású patakokat csodálva, finom ételeket kóstolva.
A SZALAJKA-VÖLGY CSODÁI
A főszezonon kívül nagyon könnyű szállást találni Szilvásváradon, ugyanis a bükki üdülőhely tele van apartmanokkal és szállodákkal. Kora tavasszal is csodálatos arcát mutatja a természet, ráadásul a nyáron és hétvégente tapasztalható nagy tömegben sem kell átverekednünk magunkat a Fátyol-vízeséshez.
A különleges természeti kincshez vezető túraútvonal teljesen kiépített, ezért babakocsival és kerekesszékkel is könnyedén kivitelezhető.
De aki nem szeretne gyalogolni, felülhet a május 1. és október 31. között közlekedő, hangulatos Szilvásváradi Állami Erdei Vasútra. Viszont aki a kisvasutat választja, lemarad a széles betonúttól nem messze kergetőző, hűs patakok mellett komótosan poroszkáló foltos szalamandrákról, melyek bőre enyhén mérgező, ezért semmiképpen se vegyük kézbe!
Az egyik kirándulásunk alkalmával volt szerencsénk több példánnyal is találkozni, de nem ők az egyetlen „állati látványosság” a környéken. A völgy bejáratától nem messze található a Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont stadionja és a lovarda. A Tófalusi-völgy torkolatát elhagyva a vadasparkhoz érünk, ahol dámszarvasok és muflonok legelésznek békésen.
Tovább haladva a múzeumok szerelmesei is találnak maguknak programot, ugyanis a Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum az erdővel kapcsolatos tárgyakkal, makettekkel, dokumentumokkal mutatja be az elmúlt századok erdei munkáit és munkásait. A völgyön továbbsétálva szembe találtuk magunkat egy impozáns székelykapuval és a Kárpátok őre nevű faragott szoborral, amely a hozzá tartozó tábla tanúsága szerint a Kolozsvárott 1918-ban megsemmisült szobor mintájára készült.
Az alkotás tekintete a kristálytiszta, zöld színű Nagy-tóra mered, amely a Plitvicei-tavak szépségét idézi. A tavat megkerülve elérünk az első pisztrángneveldékhez.
Utunk következő nagyobb állomása a Szikla-forrás volt, amely nevéhez hűen egy sziklából előtörő víztömeg, amely egy kis tavat formáz. A szabadtéri, ősi szakmákat bemutató múzeumban tett időutazás után már nincs messze a Fátyol-vízesés, amely nemcsak a völgy, hanem Magyarország egyik legszebb természeti jelensége. A kiemelkedő természetvédelmi értéket képviselő vízesés vízéből kalcium-karbonát csapódik ki, amely az idők során egy 17 méter hosszú mésztufagátat hozott létre, melynek 18 teraszán/lépcsőjén zúdul le a Szalajka-patak vize. A gyönyörű természeti kincs nyáron kevésbé bő vízhozamú, ezért is javasolt ősszel vagy tavasszal megtekinteni.
A LEGFINOMABB PISZTRÁNG TITKA
A 4,2 kilométer hosszú túra útvonalát büfék és éttermek szegélyezik, ahol leginkább a pár méterrel arrébb nevelt, őshonos sebes pisztrángokat érdemes megkóstolni. Megjegyzem, sokkal olcsóbbak és finomabbak, mint azokban az elit éttermekben, ahová innen viszik a halakat. Természetesen ettünk sült pisztrángot is, amelynek finom íze mellett külön piros pont, hogy sütéskor annyira átsülnek a szálkák, hogy gond nélkül el lehet őket ropogtatni, miközben a hal húsa omlós marad.
De az igazi kulináris élvezet a füstölt pisztráng! A túraútvonal közepe táján bújik meg Magyarország egyik ritkaságszámba menő pisztrángfüstölője, ahol mint azt elmondta a kedves felszolgáló, a frissen fogott halat fél napig sóban pihentetik, majd nyársra húzva beakasztják a kályhába.
A fahasábokból felcsapó tűz felforrósítja a levegőt, lassan megsüti és enyhén megfüstöli a halat a saját zsírjában. Kenyérrel és savanyúsággal fogyasztva valóban verhetetlen volt!
Mi két napot töltöttünk el kutyusaink társaságában a lenyűgöző szépségű Szilvásváradon, de megfogadtuk, ősszel is visszatérünk, hogy megcsodáljuk a Bükk erdeinek pompás színekbe öltözését. A Budapestről két órás autóútra fekvő kirándulóhelyet jó szívvel ajánlom kisgyermekes családoknak, baráti társaságoknak és romantikus andalgásra vágyó pároknak is.
A cikk Szilvásváradról szóló részét SZEKÁRY ZSUZSANNA írta.
A cikkben elhelyezett képek forrása: SZEKÁRY ZSUZSANNA/TRAVELO