A mai napon hét éve, 2015. szeptember 16-án a Röszke-Horgos határátkelőhely szerb oldalán többszáz illegális migráns gyülekezett, követelve, hogy engedjék át őket Magyarországra.
Miután a magyar rendőrök megtagadták a migránsok átengedését, azok a szíriai származású, de egy ideje már Cipruson élő Ahmed H. vezetésével rátámadtak a határvédőkre. Ahmed H. hangosbemondón uszította a migránsokat, akik erre kövekkel dobálták meg a magyar rendőröket.
Az összecsapásokban 20 rendőr sebesült meg. A röszkei hatásátkelőhelyen történek miatt később elfogták Ahmed H.-t és eljárást indítottak ellene. Közben kiderült, hogy a migráns tagja egy iszlamista szervezetnek. A szíriai férfit terrorcselekmény bűntette miatt jogerősen öt év börtönre és tíz év kiutasításra ítélte a szegedi bíróság. 2019 szeptemberében kiutasították a terroristát Ciprusra. Akkoriban Ahmed H. mellett kiállt a nemzetközi baloldal, Soros Györgytől az EP-n át az amerikai külügyig bezárólag.
2015 első felében több százezer illegális bevándorló haladt át Magyarország területén.
A KORMÁNY 2015. JÚNIUS 17-I DÖNTÉSE ÉRTELMÉBEN JÚLIUS 13. ÉS SZEPTEMBER 14. KÖZÖTT A MAGYAR–SZERB ZÖLDHATÁRON MŰSZAKI HATÁRZÁR ÉPÜLT,
melynek átlépése, megrongálása a szeptember 15-én hatályba lépett törvény értelmében bűncselekménynek minősült.
Ahogy arról az Origo már számos alkalommal beszámolt, szeptember 15-én reggelig több száz illegális bevándorló gyűlt össze a Röszke-Horgos régi határátkelőhely szerb oldalán.
A magyar rendőrség biztonsági okokból délben lezárta az átkelőt, mert a szerb oldalon a feltorlódott csoport elzárta az utat, így leállt a forgalom. Épp ma hét éve, 2015. szeptember 16-án délelőtt már több ezren sátraztak le a közúti és az autópálya-határátkelő közötti területen és a környéken.
DÉL KÖRÜL A MIGRÁNSOK ULTIMÁTUMOT ADTAK A RENDŐRÖKNEK, HOGY VAGY BEENGEDIK ŐKET, VAGY ÁTTÖRIK A KAPUT.
Délután fél három körül egy pár száz fős csoport hangosan követelni kezdte, hogy engedjék be őket Magyarországra.
A demonstráció hamarosan erőszakossá vált: a szerbiai oldalon, Horgosnál
A MIGRÁNSOK ÁTTÖRTÉK A HATÁRT LEZÁRÓ KAPUT, EZÉRT KÖNNYGÁZZAL ÁLLÍTOTTÁK MEG ŐKET, MIRE VÁLASZUL A TÁMADÓK EGY AHMED H. NEVŰ MIGRÁNS VEZETÉSÉVEL KŐDARABOKKAL, BOTOKKAL, BETONDARABOKKAL ÉS A SEGÉLYSZERVEZETEK ÁLTAL ODAVITT VIZESPALACKOKKAL DOBÁLTÁK A HATÁRZÁR VONALÁN FELSORAKOZOTT RENDŐRÖKET.
AHMED H. HANGOSBEMONDÓN USZÍTOTTA A MIGRÁNSOKAT A MAGYAR RENDŐRÖKRE.
A rendőrség válaszul ismét könnygázt, valamint vízágyút használt, míg
A TÁMADÓK AUTÓGUMIKAT GYÚJTOTTAK FEL, ÉS A KÖZELI MELLÉKÉPÜLETEK TETEJÉRŐL DOBÁLTÁK ŐKET.
Időközben több száz migráns indult el rohanva – csomagjaikat, sátraikat, élelem- és vízkészleteiket hátrahagyva – az új röszkei átkelőtől az összetűzés helyszínére, mert úgy értesültek, hogy ott kinyitották a határt. A szerb rendőrök nem intézkedtek, hagyták, hogy a támadók minden kezük ügyébe akadó tárggyal dobálják a magyar rendőröket. Fél hat körül
A MIGRÁNSOK MINTEGY EZERFŐS TÖMEGE A RÖSZKEI OLDALON IS ÁTTÖRTE A KAPUT, ÉS BENYOMULT MAGYAR TERÜLETRE.
A tüntetők gyerekeket és nőket túszként és pajzsként maguk elé állítva próbáltak előretörni. A rendőrök, készenlétisek, TEK-esek könnygázzal védekeztek, majd visszaszorították a támadókat. 18:20-kor a helyszínre érkezett 100 szerb rendőr, akik hátrább terelték a migránsokat.
AZ ÖSSZECSAPÁSBAN HÚSZ RENDŐR SEBESÜLT MEG, KÖZÜLÜK KETTEN SÚLYOSAN, ŐKET KÓRHÁZBA SZÁLLÍTOTTÁK.
A helyszínen huszonkét migránst állított elő a rendőrség, ebből tizenötöt tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett tiltott határzárátlépéssel gyanúsítottak. Közülük kilenc szír és egy iraki állampolgárral szemben a Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség 2016. január 5-én vádat emelt. Egyikük volt Ahmed Hamed (a továbbiakban Ahmed H.), akit röszkei események után három nappal fogtak el Győrben.
KIDERÜL RÓLA, HOGY SZÍRIAI ÁLLAMPOLGÁR, DE MÁR ÉVEK ÓTA CIPRUSON ÉLT A CSALÁDJÁVAL.
A hatóságok Ahmed H. saját – schengeni vízummal ellátott – útlevelén kívül még nyolc, más nevére kiállított úti okmányt találtak.
Iszlamista szervezet tagja
Ahmed H. a Tabligh Dzsamaat nevezetű iszlamista szervezet tagja, amit terroristák fedőszervként használnak, ennek berkein belül húzzák meg magukat.
A Tabligh Dzsamaatot a Stratfor biztonságpolitikai elemzőintézet tanulmánya egy kisebb közösségeken alapuló, központi irányítás nélküli muszlim szervezetként írja le.
PONTOSAN AZ IRÁNYÍTÁS NÉLKÜLISÉG TESZI LEHETŐVÉ, HOGY A TERRORISTÁK KÖNNYEDÉN BEÉPÜLJENEK KÖZÉJÜK.
Erre a legjobb példa volt a 2005-ös londoni iszlamista-terrorista merénylet volt. Akkor kiderült, hogy két elkövető egészen 2001-ig volt a szervezet tagja.
Elítélték és kiutasították Ahmed H.-t
2016. szeptember 25-én a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája gyanúsítottként kihallgatta, majd hivatalosan megvádolták terrorcselekmény elkövetésével Ahmed H.-t. A Szegedi Törvényszék az év november 30-án kihirdetett elsőfokú ítélet szerint
AHMED H.-T BŰNÖSNEK TALÁLTÁK, EZÉRT TÍZ ÉV FEGYHÁZBÜNTETÉST KAPOTT, ÉS VÉGLEGESEN KITILTOTTÁK MAGYARORSZÁG TERÜLETÉRŐL.
2018. szeptember 20-án a Szegedi Törvényszék a megismételt
MÁSODFOKÚ ELJÁRÁSBAN IMMÁR JOGERŐSEN KEVESEBB, ÖT ÉV BÖRTÖNBÜNTETÉSRE ÍTÉLTE AHMED H.-T, TÍZ ÉVRE KITILTVA ŐT MAGYARORSZÁGRÓL.
A bíróság elfogadta a vád álláspontját, miszerint Ahmed H. terrorcselekménye abban állt, hogy erőszakkal (kődobálással) próbálta a rendőrséget rávenni arra, hogy engedjék be Magyarországra a lezárt határ szerb oldalán összegyűlt tömeget, ezzel egy állami szervet próbált kényszeríteni, hogy tegyenek az akarata szerint.
Másodfokon AHMED H.-T BÁRÁNDY PÉTER VOLT MSZP-S POLITIKUS, ÜGYVÉD VÉDTE.