Mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki vezetői engedélyt szeretne
A jogosítvány megszerzése eddig sem volt olcsó mulatság, hiszen a teljes procedúra ára már-már meghaladta a 250 ezer forintos lélektani határt.
Ehhez képest ismét drágulás várható, nem is akármekkora. Annak, aki jogsit szeretne, mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
Az autósiskoláknál dolgozó oktatók többsége nem alkalmazotti jogviszonyban adott órákat, hanem katás volt. A katatörvény ezt elvágta, a megemelkedett költségek miatt viszont a vállalkozók kénytelenek árat emelni, méghozzá nem is kis mértékben. Az oktatók országos demonstrációba kezdtek, hiszen az alapvetően drága mulatságot még borsosabb áron árulni egyenlő a szakma öngyilkosságával. A tanulók száma érezhetően csökkenőben van így is
– írja az Infostart.
„Mi szeptember 1-jétől azonnal megemeltük 1500-2000 forinttal az óradíjat” – mondta a Vezess.hu-nak Mészáros Zoltán, egy vidéki autósiskola igazgatója.
A jelenlegi előírás alapján a tanulóknak 29 órát kell vezetniük, de legalább 580 km-t, ami szinte lehetetlen annyi idő alatt, mivel a különböző parkolásokat és rutin feladatokat is meg kell tanulniuk – mondta a szakértő. Vannak olyan oktatók, akik már előre elmondják a diákjaiknak, hogy számoljanak plusz órákkal, mert a megszabott nem lesz elegendő.
Heti 2 alkalommal 2 óra vezetés elegendő arra, hogy a sofőrtanonc ne essen ki a gyakorlatból: ez 36-40 ezer forint költséget jelent hetente, ami havi 160 ezer forint. Ehhez jön az elméleti oktatásért és a KRESZ-vizsgáért kicsengetett 60 ezer, illetve a 11 ezres egészségügyi vizsga. Alsó hangon tehát úgy 250 ezer forintba kerül a jogosítvány, mivel ez az óraszám rendszerint nem elegendő, további összegek szükségesek.
Attól függően, kinek hány extra órára van szüksége, így kell számolni:
Budapesten és Nyugat-Magyarországon 8-12 ezer forintba kerül egy óra az oktatóval, Közép-Magyarországon ugyanez 8-9 ezer, míg keleten ugyanez 6-8 ezer forint – tudtuk meg a Vezess.hu felméréséből. Tehát 10 órányi ráadás máris 100 ezer forintos többletköltséget ró a vizsgázóra és családjára.
Mészáros Zoltán nehezményezte, hogy az energiaválság, az infláció és az elszálló rezsiárak mellett a katás mizériából fakadó plusz kiadások is terhelik az oktatókat. „Emelkedik a tanpályabérleti díj, a terembérleti díj, akársak az autófenntartási költségek, az alkatrészek és a karbantartás árai, sőt, eleve az autó ára” – sorolta a szakember, aki arra is rámutatott: mindez oda vezetett, hogy sorra tűnnek el a tanulóik.