forrás: Kékfény
Hiába védekezett azzal, hogy magán kívül senki másnak nem akart ártani, mégis több emberen elkövetett emberölés kísérlete miatt ítélték 12 évre a szigetszentmiklósi ámokfutót.
A férfi három éve egy féltékenységi dráma közben hét lövést adott le egy forgalmas parkolóban, az elsőfokú bíróság szerint pedig nem rajta múlt, hogy senki sem halt meg.
A nő szeme láttára akart végezni magával
Adrienn és Gyula majd 10 évig éltek boldog házasságban, két gyerekük volt. De aztán a nő úgy döntött, hogy elválik, mert másé lett a szíve. A férfi nem tudta feldolgozni a veszteséget. Hónapokig őrlődött, aztán végzetes lépésre szánta el magát.
Adrienn szerint semmi jele nem volt, hogy a férfi bármikor is képes lenne ilyesmire. Bár előfordult, hogy fenyegetőzött, soha senki nem gondolta, hogy ezt komolyan gondolja vagy meg is teszi.
Gyula az ítélethozatal előtt azt mondta: amit tett, arra nincs mentség, de akkor nem látott más kiutat a fájdalmára, mint hogy öngyilkosságot kövessen el Adrienn szeme láttára.
A férfi azt tervezte, hogy a nő jelenlétében főbe lövi magát. Azt mondta, volt feleségét nem akarta bántani, csak azt akarta, hogy átérezze a fájdalmát és lássa, ahogy meghal.
Elrabolta a nőt az óvoda elől
A végzetes napon Gyula az óvoda előtt várta Adriennt. Megvárta, amíg a nő beviszi a gyerekeket, aztán, amikor beült az autójába, ő is gyorsan beült a hátsó ülésre. Elővette a fegyverét és ráparancsolt a nőre, hogy menjenek Szigetszentmiklósra.
Az asszony engedelmeskedett. A város határába érve a férfi újabb parancsot adott, forduljanak be a néptelen bányatavakhoz, Adriennek azonban ezúttal már esze ágában sem volt engedelmeskedni.
Tudta, hogy csak úgy van esélye, ha segítséget kap, ezért padlóig nyomta a gázt és meg sem állt új párja, Tamás munkahelyéig, egy zöldséges boltig. Amikor odaért, a férfi éppen egy teherautót pakolt ki a kollégáival. A nő kiugrott az autóból és felé rohant.
Lövöldözve üldözte a feleségét
Gyula három lövést eresztett meg a felesége után a parkolóban, az egyik golyó egy teherautó oldalában kötött ki.
A férfi korábban arra hivatkozott, hogy profi szituációs lövész, csak azt találja el, amit akar. Fegyvere is azért volt, mert versenyzett egy lövészklubban.
A bíróság szerint azonban csak a szerencsének volt köszönhető, hogy embert nem talált el.
Adrienn, amikor érezte, hogy lövések csapódnak be mellette, egy füves területre futott. Új párja, Tamás közben megpróbálta feltartóztatni a fegyveres férfit, elé ugrott.
Gyula azonban újból tüzelt, és eltalálta a férfi kezét. Tamásnak az egyik ujját örökre mozgásképtelenné tette a golyó.
Ártatlan járókelőket is eltalálhatott volna
A szakértők szerint mozgás közben, felfokozott idegállapotban nem lehet ilyen pontosan testrészre lőni. A golyó akár a mellkasát, a hasát, vagy a csukló artériát és érhette volna, ezeken a területeken pedig életfontosságú szervek vannak.
Gyula, miután meglőtte az új férjet, tovább üldözte az asszonyt. Még hármat utána lőtt, aztán a nő megbotlott, a férfi beérte és belekezdett a végjátékba.
A férfi vallomása szerint amikor a mutatóujját az elsütőbillentyűre tette, Adrienn sírva fakadt és könyörgött neki, hogy ne lője fejbe magát, mert szüksége van rá. Eközben a kezével a fegyverhez nyúlt, hogy megakadályozza őt az öngyilkosságban. Ekkor a fegyvert a tokba tette és sírva átölelte volt párját.
Lecsaptak a kommandósok
Ekkor ütöttek rajta a TEK kommandósai. Gumilövedékekkel megsorozták a férfit, majd a földre gyűrték.
A házkutatás során a rendőrök egy búcsúlevelet találtak a lakásán. Ebben a sajátja mellett a volt felesége haláláról is fantáziált.
A bíróság szerint így utólag már nagyon nehéz megmondani, hogy valójában mire készült Gyula, de egy biztos: abban az idegállapotban teljesen kiszámíthatatlan volt.
Enyhe büntetést kapott
Gyula akár életfogytiglant is kaphatott volna azért, amit tett. Emberölés kísérletében és a személyi szabadság megsértésének minősített esetében is bűnösnek találták. A büntetés alsó határa 10 év. A bíróság szerint ehhez képest enyhének mondható az ítélet.
A bíróság szerint nem számít, hogy Gyula mit gondolt, miközben lövöldözött: véletlenül vagy direkt lőtt a nő mellé és tényleg el akarta-e találni az új férjet. A férfinak tudnia kellett, hogy amit művel, életveszélyes, ha lövöldözni kezd, emberek halhatnak meg, de őt ez nem érdekelte.
Az ítélet ellen az ügyész és a vádlott is fellebbezett, így az nem jogerős.
A védelem szeretné, ha nem emberölés kísérlete miatt mondanák ki bűnösnek a férfit, az ügyész viszont súlyosabb, 17 évhez közelítő büntetést akar.