Botrány a francia egészségügyben: míg a súlyos eurótízezrekbe kerülő nemváltó beavatkozások, műtétek költségeit átvállalja az egészségügyi biztosítás, a szemműtéteket (pl. szürkehályog eltávolítása) vagy fogászati beavatkozásokat nem térítik vissza.

Az LMBTQ-aktivisták terrorja oda vezetett, hogy néhány év alatt elérték, hogy az állam kifizesse ezeket a műtéteket és ráadásul fiatalok körében ezt reklámozhassák is.

A 20minutes.fr számolt be részletesen arról a francia közvéleményt egy ideje már komolyan foglalkoztató, botrányosnak tekinthető gyakorlatról, amelynek értelmében a francia társadalombiztosítás teljes egészében átvállalja a nemváltással járó orvosi beavatkozás költségeit, ideértve a műtéti beavatkozásokat is.

Egy nemváltoztató műtét 20 ezer euróba kerül és ingyen van, de a szemet vagy a fogakat érintő kezelések nem, bizony, itt prioritási problémák vannak, jól látható, hogy merre is tart a mi társadalmunk– idézi a 20minutes.fr egy internetező Twitter-üzenetét. Bejegyzését majd’ 15 ezer like és 10 ezer megosztás követte, de a már szinte zaklatás számba menő bejegyzések miatt a twittelőnek korlátoznia kellett fiókja hozzáférését.

A francia egészségügyi minisztérium szerint kevésbé befolyásolja, rontja az életminőséget például egy szürkehályog.

A nemváltó műtétek ingyenessége már 2003 óta a közbeszéd középpontjában áll, különösen azóta, amióta Brigitte Bardot 2003-as „Un crie dans le silence” („Kiáltás a csendben”) című könyvében kertelés nélkül kimondta, amit gondolt a nemváltó műtétekkel kapcsolatban:Ha nem térítenék vissza a nemváltás költségeit, talán még a társadalombiztosítás lukas költségvetését is be lehetne foltozni.Bardot véleményét, a baloldali álideológusok és zsurnaliszták szokásos módszerével, környezetéből kiemelve mélységesen elítélték a baloldali sajtóban, Bardot-t pedig meghurcolták, csak azért, mert kimondta a véleményét. Kollektív baloldali kiátkozásában nyilván az is szerepet játszott, hogy Bardot a könyvében kiállt a migráció ellen és azt mondta, hogy 5 millió muzulmán már túl sok Franciaországnak.

Brigitte Bardot 2003-ban. FORRÁS: AFP/JACK GUEZ

Mindenesetre Bardot-nak sikerült felhívnia a figyelmet arra a kérdésre, amely azóta is komoly társadalmi feszültségek forrása és folyamatos kritikákat kap. Az emberek azt kérdezik, hogy

MIÉRT TÉRÍTI VISSZA A FRANCIA TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁS ÉPPEN A NEMVÁLTÓ MŰTÉTEKET ÉS MIÉRT NEM TÉRÍT MEG MÁS KEZELÉSEKET, OLYANOKAT, AMELYEK A LAKOSSÁG SZÉLESEBB KÖRÉT ÉRINTIK?