Home Szabadidő Művészet Bemutatjuk: Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont

Bemutatjuk: Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont

A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem részeként működik.

A múzeum 1986 szeptemberében nyílt meg a Régi Zeneakadémia épületében (1064 Budapest, Vörösmarty utca 35.).

Ez az épület 1879 őszétől 1907 közepéig szolgált a zeneakadémiai oktatás színhelyéül, tehát az 1875-ben megnyílt intézmény második székhelye volt (az első, Hal-téri épületet lebontották, emlékét már csak korabeli fényképek őrzik).

A Zeneakadémia Liszt Ferenc téri palotájának megnyitása (1907. május 12.) után a Vörösmarty utcai épület különféle egyéb intézmények (többek között zeneiskola, kávéház, politikai és társadalmi egyesületek, külkereskedelmi vállalat) székhelyeként működött, míg 1980-ban a Művelődésügyi Minisztérium megvásárolta és ismét a Zeneakadémia (akkor Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola) rendelkezésére bocsájtotta.

Liszt, mint a Zeneakadémia alapító elnöke és professzora, aki tanári munkájáért nem fogadott el fizetést, szolgálati lakással rendelkezett a Vörösmarty utcai épületben, melynek fő homlokzata az Andrássy-útra, az egykori Sugár-útra (Radialstrasse) néz.

Ez az I. emeleti lakás, melyben Liszt 1881 januárjától halála évéig, 1886-ig lakott budapesti tartózkodásai idején, az ő egykori hangszereivel, bútoraival, könyv- és kottatárával, emléktárgyaival berendezve ma emlékmúzeumként várja a látogatókat.

A lakás előszobája, Liszt háló-dolgozószobája és szalonja állandó kiállítással, míg az egykori ebédlő és a földszinti előtér időszakos, tematikus kiállításokkal várja a látogatókat; a lakás melletti hangversenyteremben pedig a múzeum szombatonként matinékoncerteket is rendez vendégei számára.

A Liszt Ferenc Emlékmúzeum gyűjteményének alapját Lisztnek a Zeneakadémiára hagyományozott hangszerei: 2 Chickering- és 1 Bösendorfer-zongora, a komponáló íróasztal, egy Mason & Hamlin koncertharmónium, egy Erard-Alexandre pianinó-harmónium, egy Bachmann-üvegzongora („piano-harmonica”), továbbá a zeneszerzőnek a Liszt-hagyaték bélyegzőjével ellátott budapesti könyv- és kottagyűjteménye, néhány bútordarabja, képe, szobra és használati tárgya alkotják.

A Zeneakadémia első Liszt-emlékszobájának megnyitása (1925, Liszt Ferenc téri épület) után ez a gyűjtemény apránként kiegészült Liszt rokoni, tanítványi és baráti körétől (Eduard Liszt, Hubay Jenő, Thomán István, Szendy Árpád, Gobbi Henrik, Varga Vilma stb.) származó hiteles emléktárgyakkal, kéziratokkal. A Zeneakadémia mindenkor törekedett Liszt-kéziratok és relikviák vásárlására is.

A Könyvtár felügyelete alatt működött egykori Liszt-emlékszobákban, majd az azok jelentős kibővítésével 1986-ban megnyitott önálló Liszt Ferenc Emlékmúzeumban rendszeresen bemutatásra került annak az értékes Liszt-emlékanyagnak egy része is, amelyet a zeneszerző még életében a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozott.

Az Liszt Ferenc Emlékmúzeumhoz kapcsolva 1986-ban a Zeneakadémia létrehozott egy Liszt Ferenc Kutatóközpontot is. Ennek hármas feladata van:

  • a Zeneakadémia saját Liszt-gyűjteményének gondozása és gyarapítása, tudományos feldolgozása és publikálása;

  • az egyetemi oktatás és a  hazai Liszt-kutatás segítése a Lisztre és korára vonatkozó, bel- és külföldi dokumentáció minél szélesebb körű összegyűjtésével, Liszt-adatbázis létrehozásával, információs szolgálattal;
  • részvétel a nemzetközi Liszt-kutatás különféle projektjeiben, együttműködés Liszt-kutatóhelyekkel, kiadókkal, Liszt Ferenc-társaságokkal, részvétel nemzetközi konferenciákon, illetve ilyen konferenciák szervezése, és még sok vonatkozó feladat.

 

Tudományos munkatársak

Dr. Domokos Zsuzsanna, tudományos munkatárs, igazgató, e-mail: domokos.zsuzsanna@lisztakademia.hu

Watzatka Ágnes, tudományos munkatárs, e-mail: watzatka.agnes@lisztakademia.hu

Múzeumi munkatársak

Fedoszov Júlia, tudományos segédmunkatárs, e-mail: fedoszov.julia@lisztakademia.hu

Bokor Lilla, tudományos segédmunkatárs, e-mail:bokor.lilla@lisztakademia.hu

Avar Katalin, múzeumi munkatárs, e-mail:avar.katalin@lisztakademia.hu

Peternák Anna, múzeumi munkatárs, e-mail:peternak.anna@lisztakademia.hu

Török Miklós, informatikus, e-mail:torok.miklos@lisztakademia.hu

Balla Erzsébet, múzeum pénztáros, e-mail:balla.erzsebet@lisztakademia.hu

Halász Krisztina, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:halasz.krisztina@lisztakademia.hu

Kaposi Mónika, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:kaposi.monika@lisztakademia.hu

Ország Dóra, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:orszag.dora@lisztakademia.hu

Simonits Judit, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:simonits.judit@lisztakademia.hu

Spischak Dávid, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:spischak.david@lisztakademia.hu

Szlávik Dóra, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:szlavik.dora@lisztakademia.hu

 

Támogatások az alábbi számlákra küldhetők:

OTP Bank NyRt. VI. ker. körzeti fiók, 1062 Budapest, Andrássy út 83-85.
SWIFT CODE: OTPV HUHB
Liszt Múzeum Alapítvány
IBAN HU84 1176 3062 0843 2881 0000 0000 (EUR)
11706016-20760397 (HUF)

Szeretnénk felhívni támogatóink figyelmét, hogy adójuk 1 százalékával is hozzájárulhatnak az Emlékmúzeum fennmaradásához a következő adószám megjelölésével: 18060786-1-42

Adományaikat Paypal-on keresztül is el tudjuk fogadni, az alábbi gombra kattintva:

Link: http://www.lisztmuseum.hu/hu/rolunk/alapitvany/

Múzeumi belépők

Teljes árú belépőjegy: 1500 Ft,

Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 750 Ft, (csak Európai Uniós ország állampolgárainak!)

Fotójegy (vaku nélkül): 1.100 Ft,

Videójegy (magán célú): 2.200 Ft,
Csoportos vezetés (max. 30 fő/csoport)

  • magyarul: 6.000 Ft, (magyar nyelvű diákcsoportoknak ingyenes!)
  • idegen nyelven: 12.000 Ft (angol, német, francia, olasz, orosz)

Audioguide vezetés is vásárolható 700 Ft-ért magyar, angol, német, holland, francia, olasz, spanyol, lengyel, orosz, japán, cseh, svéd, kínai és koreai nyelveken. Audioguide-jaink bevezetőibe ide kattintva lehet belehallgatni.

Rendkívüli nyitvatartás esetén a fenti árak duplázódnak.

Koncertjegyek

Teljes árú koncertjegy: 1500 Ft

Kedvezményes koncertjegy (diák, nyugdíjas): 750 Ft

Teljes árú kombinált (mind a múzeumra, mind pedig a koncertre érvényes) jegy: 2200 Ft

Kedvezményes kombinált jegy: 1100 Ft

Forrás: zeneakademia.hu

Képek: commons.wikimedia, mimicsoda, Liszt Ferenc EmlékmúzeumtripadvisorparlandoArany Oldalak

ElőzőHatalmas változások a Margitszigeten
KövetkezőZeneakadémiai Programok
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás