forrás: M1 Híradó
Soron kívüli vizsgálatot rendelt el a Nemzeti Közlekedési Hatóság annál a cégnél, amelynek két kisrepülőgépe is lezuhant a közelmúltban. A balesetekben három ember meghalt, egy pedig súlyosan megsérült. Amíg a vizsgálat tart, a cég gépei nem szállhatnak fel.
A felismerhetetlenségig összeroncsolódott az a kisrepülőgép, amely több mint egy hete csapódott a földbe a Pest megyei Dány közelében. A balesetnek nem volt túlélője, a pilóta és utasa is meghalt.
A március 25-én szerencsétlenül járt kisrepülőgép a gödöllői repülőtérről szállt fel.
Az esettel kapcsolatban az M1 Híradója kereste a repülőgép tulajdonosát, a cég azonban ezidáig nem reagált.
A honlapjukon ugyanakkor korábban elérhetővé tettek egy közleményt az esettel kapcsolatban.
Ebben egyebek mellett leírják, hogy a repülőgép kitűnő műszaki állapotban volt, megfelelő mennyiségű üzemanyaggal volt feltankolva, a balesetben elhunyt két személy jogszerűen és az előírásoknak megfelelően tartózkodott a repülőgépen, valamint, hogy az időjárási körülmények minden tekintetben megfelelőek voltak a feladat végrehajtására.
A hatósági vizsgálat jelenleg is tart, végleges eredmény egyelőre nincs, de a közlekedésbiztonsági szervezet műszaki hibára utaló jelet eddig nem talált.
Bajkó Erika, a Közlekedésbiztonsági Szervezet kommunikációs vezetője azt mondta: még korai lenne arról nyilatkozni, hogy milyen okok, körülmények vezettek a balesethez.
Azt azonban közölte: a balesetet vizsgáló szakemberek a repülőgép roncsain nem találtak olyan sérülést, elváltozást, rendellenességet, amely ilyen balesetet előidéző műszaki meghibásodásra utalt volna.
A cégjegyzék szerint 2008 óta működő vállalkozás repülőgépeit már korábban is érték kisebb balesetek.
Tavaly júniusában egy pilótanövendék téves helyzetfelismerése miatt leszálláskor kitört egy repülőgép orrfutóműve, és a légcsavar is megsérült.
Augusztusban kényszerleszállást kellett végrehajtani egy Cessna 150-es kisgéppel, mert repülés közben leállt a hajtóműve. A vizsgálat szerint azért, mert a gépből kifogyott az üzemanyag.
Egy hónappal ezelőtt Tatabánya térségében zuhant le egy kisrepülőgép. Abban a balesetben a pilóta meghalt, az oktató súlyosan megsérült.
Az a gép is a gödöllői reptérről szállt fel, és annak is ugyanaz a cég a tulajdonosa, mint a Dánynál szerencsétlenül járt kisgépnek.
Mivel az elmúlt egy hónapban két halálos kisrepülő-baleset is történt, ráadásul mindkét szerencsétlenül járt repülőgép tulajdonosa a CAVOK Aviation Training Kft., a Nemzeti Közlekedési Hatóság vezetője soron kívüli vizsgálatot rendelt el a cégnél.
Amíg a vizsgálat tart, a CAVOK gépei nem szállhatnak fel.