Épp a hosszú hétvégére esett el az északi part amúgy is kevés szabadstrandjainak egyike. Az ok: a vízminőség romlása.

Tihanyban a Somosi szabadstrandon több helyre is kikerült az önkormányzat felhívása, miszerint a vízminőség romlása miatt a strand átmenetileg nem üzemel.

A tájékoztatást a polgármester a közösségi oldalán is megosztotta.

A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal VE/NEF/0656-9/2024 sz. határozata alapján a Balaton vízminőségének romlása miatt, 2024. augusztus 16. napjától a Somosi szabadstrand átmenetileg nem üzemel.

A Kormányhivatal folyamatosan monitorozza a strand vízminőségét, és amennyiben fürdőzésre alkalmasnak találják, arról külön határozatban döntenek.

Addig a fürdeni vágyókat csak a vízbe vezető lépcsők keresztben leszalagozott korlátai várják.

Rémálom a Balaton-környéki túrázóknak: már egy csípés is életveszélyes lehet

Lódarázsfészkekre figyelmeztetnek a bakonyi erdészek egy népszerű kirándulóhelyen.

Azt is elmondják, mit tegyünk, ha a rovarokkal találkozunk.

Rémálom a Balaton-környéki túrázóknak: már egy csípés is életveszélyes lehet, és ugyanezzel találkozhatunk a szabadstrandokon is, ahol nincs kezelője a területeknek..

Lódarázsfészkekre figyelmeztetnek a bakonyi erdészek egy népszerű kirándulóhelyen. Azt is elmondják, mit tegyünk, ha a rovarokkal találkozunk.

Természetjárók tájékoztatása szerint a fészek az Élményparktól délre Paloznak irányába haladva a turistaút út nagy kanyarulatát elhagyva, az egyenesebb szakasz jobb oldalon található mezőgazdasági területen álló kis építménnyel szemben, az erdőben található.

Kollégáik figyelmeztető táblákat helyeztek el, és kérik a kirándulók fokozott

Ha belefutnánk a rovarokba, fontos, hogy semmi esetre se hessegessük, fenyegessük, csapkodjuk őket, inkább óvatosan próbáljunk meg távozni, nagy ívben elkerülni.

A magányos lódarázs ugyanis veszély esetén olyan feromonokat bocsát ki, amelyek nagy távolságról is jeleznek a kolónia többi egyedének, és azok veszélybe került társuk segítségére sietnek. Incidens éjszakai túrákon is történhet, mert a lódarazsak erősen vonzódnak a fényhez.

Az erdészet emlékeztet arra, hogy az augusztus végi-szeptember eleji időszak a hazai erdők egyetlen honos lódarázsfaja, az európai lódarázs, életciklusának legintenzívebb időszaka. A fészkek ilyenkor a legnagyobb létszámúak, és ilyenkor zajlik a párzás is. A lehűlések beköszöntével azonban a kolónia szinte összes tagja elpusztul, így a rovarokkal való találkozás esélye szinte a nullára csökken.

Azok számára, akik allergiások a darázscsípésre, akár egyetlen csípés is életveszélyes lehet.

A fejet és a nyakat érő csípések még a nem allergiások számára is hordozhatnak veszélyeket.

Forrás1

Forrás2

Forrás3

Hirmagazin.eu