Egyre több trafik ablakairól kerül le a fólia a kaposvári rablógyilkosság után, a kereskedők más megoldásokkal igyekeznek elérni, hogy kívülről ne legyenek láthatók az odabenn árult dohánytermékek.
Levehetik a fóliát a trafikosok
Már tavaly is téma volt a fólia esetleges eltávolítása.
A vita a kaposvári rablógyilkosság után indult meg arról, könnyű célponttá teszi-e a trafikokban dolgozókat, hogy az üzletekbe az utcáról nem lehet belátni.
A kormány előtt az ügy
Az ügyet a kormány is tárgyalja majd holnapi ülésén, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig felkérte a rendőrséget, illetve a Belügyminisztériumot, hogy készítsen jelentést arról, miként lehet megvédeni a trafikban dolgozókat. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium korábban azt közölte: amennyiben bizonyítást nyer, hogy a tragikus kaposvári bűncselekménynél okozati összefüggés állt fenn a lefóliázott kirakat és az elkövetés között, a kormányzat a trafikosok védelme érdekében kész kezdeményezni a trafikokra vonatkozó rendelkezések mielőbbi módosítását az Országgyűlésnél.
A kérdés nem először merül fel: azóta, hogy 2013. július 1-jén megnyíltak az első, egységes kinézetű trafikok, több száz betörésről, rablásról, lopásról és rongálásról adtak hírt a hatóságok. Van olyan trafik, amelyet az elmúlt közel két évben többször is kiraboltak, volt, hogy baltával, borotvapengével, konyhakéssel vagy házilag fabrikált bombával vették rá az alkalmazottakat, hogy adják át a bevételt.
A gyakori támadások miatt már fél évvel az új rendszer bevezetése után arról volt szó, hogy változhat a dohányboltok kirakataira vonatkozó előírás: tavaly januárban a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. (ND Zrt.) szóvivője arról beszélt, hogy egyeztetnek a tulajdonosokkal, a közeljövőben pedig pozitív bejelentést tesznek a trafikok külső arculatával kapcsolatban, amire azonban végül nem került sor.
Vita: kötelező-e?
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium már akkor felhívta a trafikosok figyelmét arra, hogy nem kötelező a kirakatok teljes lefóliázása. Mint írták: az érintettek enélkül is teljesíthetik a törvényi előírást, amely szerint a trafik külső felületére tekintve dohánytermék ne legyen látható, csak az üzlethelyiségbe belépve. A tulajdonosok mégis ezt a megoldást választották, nem véletlenül: az ND Zrt. által közzétett arculati kézikönyvben is hasonló megoldás látható, ráadásul így volt a legegyszerűbben megoldható.
A pontos előírásokat a kaposvári trafikoslány tragikus halála után ismét idézték kormánypárti politikusok, az ND Zrt. pedig közleményében azt írta: a nemzeti dohányboltok kirakatainak teljes fóliázása széles körben alkalmazott, de nem kötelezően követendő megoldás a dohánytermék kiskereskedelmével összefüggő jogszabályok betartására.
Egy debreceni dohánybolt-tulajdonos nyílt levele szerint azonban a gyakorlatban eddig igenis szükség volt a fóliázásra. A szerző állítja: az ND Zrt. munkatársa nemrég felszólította, hogy az üzlet eredetileg szitafóliával borított ablakát és ajtaját belülről is fóliázza le, annak ellenére, hogy az eredeti anyagtól nem lehetett belátni, az eladó azonban kilátott az üvegen.
Az ND Zrt. vélhetően e sorokra reagálva közleményében azt is kifejtette: a társaságnak nincs hatósági jogköre, így nem is szankcionálhat, csak a koncessziós szerződésekben foglaltakat vizsgálhatja. A kiállított jegyzőkönyvben legfeljebb felhívhatják a figyelmet arra, hogy a vonatkozó törvényi előírások nem teljesülnek maradéktalanul.
Rendőri tanácsok
Azt, hogy megkönnyíti a támadók dolgát, és célponttá teszi az eladókat a fóliázott ablak, a rendőrség is felismerte. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), majd több megyei főkapitányság is adott tippeket a trafikosoknak arra, hogyan védjék magukat és az árujukat. A hatóság javasolta többek között kamerarendszer, riasztó és pánikgomb felszerelését, időzáras vagy pénzbedobós széfek beszerzését, biztonsági őr alkalmazását, illetve azt, hogy ha nem tudják elriasztani a rablót, inkább kövessék az utasításait, és kerüljék a hirtelen mozdulatokat.
A tragédia
Halálra késelte az egyik kaposvári dohánybolt 21 éves eladóját egy férfi, miután az átadta neki a bevételt.
Az elkövető az üzletből 22 ezer forinttal menekült el. A 20 éves sántosi férfit másnap a kaposvári kórházban kapták el a rendőrök. A gyanúsított beismerő vallomást tett, elmondta, hogy több napja készült a bűncselekményre.
Az áldozatot április 29-én temették el– a szertartás idejére Kaposvár valamennyi dohányboltja bezárt.
A kirabolt trafik tulajdonosa két nappal később leszedette másik két trafikjának ablakáról a belátást akadályozó fóliát.
Forrás: metropol; Kép: Google;