A ChatGPT megjelenése után szóba került, hogy a mesterséges intelligencia átveheti többek közt az írók, a zenészek, a művészek és a programozók munkáját is, ellenben van egy szakma, melynek képviselői a jövőben is biztonságban érezhetik magukat, ez a szakma pedig nem más, mint a könyvelés.
Az amerikai Brigham Young University (BYU) tanulmánya szerint a könyvelők egyelőre jobban teljesítenek a szakmájukkal kapcsolatos teszteken, mint a ChatGPT. A tanulmánynak 327 szerzője van, ők 14 ország 186 oktatási intézményét képviselik, és összesen 25.181 számviteli vizsgakérdéssel járultak hozzá a tanulmány elkészítéséhez.
A kérdések a számviteli információs rendszerekre, a könyvvizsgálatra, a pénzügyi számvitelre, a vezetői számvitelre és az adózásra fókuszáltak, nehézségük és típusuk is változó volt,
- akadt benne igaz-hamis kérdéssor,
- feleletválasztós
- és röviden megválaszolandó kérdés is.
A ChatGPT jól teljesített, ami aligha meglepő azok után, hogy korábban jogi vizsgákat is tett. A könyvelői vizsgán 47,4 százalékos eredményt ért el, a diákok azonban összességében jobban voltak, átlagjuk ugyanis 76,7 százalék volt.
David Wood, a BYU számviteli professzora, és egyben a tanulmány vezető szerzője közölte, hogy azért végezték a felmérést, hogy segítsék a mesterséges intelligencia nyelvi modelljeinek fejlesztését, és hogy azokat miként kellene használni az oktatásban.
A kutatók szerint az eredmények alapot adhatnak olyan fejlesztésekhez, mellyel a számvitel területén jobbá teszik a tanítás és a tanulás módját.
A tanulmány néhány más érdekes megállapításra is rávilágított, többek közt arra, hogy a ChatGPT nem mindig ismeri fel, hogy mikor végez matematikai feladatokat, és hibákat ejt egy-egy alapműveletben, sőt helytelenül megmagyarázza, hogy miért csinálta.
A kutatók szerint a kísérlet legígéretesebb eredménye, hogy a chatbot segíthet a tanítás és a tanulás során, de megjegyzik: bolondság kizárólag a ChatGPT használatával próbálkozva megtanulni a tananyagot.
Nyitókép: AFP