A 737MAX 7/8/9/10 széria 138-235 utast szállíthat kényelmesebben, mint az elődök, jóval csendesebben akár az NG-knél is, és messzebbre repülhet. A típust a CFM új generációs, ultranagy kétáramúsági fokú hajtóműve, a LEAP-1B köré tervezték. A nagyon korszerű, kis fogyasztású és alacsony károsanyag-kibocsátású szerkezetben a ventilátor átmérője 25 centivel nőtt az NG-khez képest, így az eleve alacsony gép futóművét is át kellett tervezni.
Az új generációs CFM LEAP-1 hajtómű FORRÁS: SPS AVIATION
Ami legalább ilyen fontos, ez a hatalmas és erős hajtómű nagy tolóerőnél a korábbinál jóval intenzívebb állásszög-emelkedést vált ki repülés közben, ezért a MAX és az NG típusok eltérően viselkednek átesés közeli helyzetben és áteséskor. Az állásszög kritikus megnövekedésének kockázata miatt az új generációs 737-est ellátták az MCAS nevű átesésvédelmi rendszerrel is.
A MAX pilótafülkéje FORRÁS: SAMCHUI
A 737-es baleseti statisztikája
A típus eddigi, közel 60 éves pályafutása alatt balesetben összesen 207 példány semmisült meg (az angol szakirodalomban ezt hull-lossnak nevezik). Ezekben a balesetekben 4796 ember meghalt.
Az egyik legismertebb 737-es baleset 1988-ban történt, amelyben az amerikai Aloha légitársaság egyik gépének leszakadt a teteje a törzs korróziója miatt. Egy légi utaskísérő meghalt, 65 utas megsérült, de a géppel sikerült leszállni.Kahalui repülőterén. FORRÁS: AEROTIME
Ez sokkolóan nagy szám, és természetesen egyetlen haláleset is több a kelleténél. Ugyanakkor
ÉRDEMES FIGYELEMBE VENNI, HOGY EZ KB. 2,3 SZÁZALÉKOS BALESETI ARÁNYT JELENT, AZAZ KB. ÉVENTE 3 BALESETET, VAGY MÁSKÉPP SZÁMOLVA 2,5 MILLIÓ REPÜLT ÓRÁNKÉNT EGY BALESETET. TOVÁBBI FONTOS INFORMÁCIÓ, HOGY A BOEING 737-TEL TÖRTÉNT BALESETEKET AZ UTASOK KÖZEL 40 SZÁZALÉKA TÚLÉLI.
Az altípusokat vizsgálva az látható, hogy a legrégebbi 200-asok esetében 11-ből 1 gépet ért baleset. A Classicoknál minden negyvenedik zuhant le, az NG-knél pedig minden 373-ik szenvedett balesetet. A több mint 200 db. MAX közül kettő veszett oda.
Ezzel együtt a 2018-as adatok szerint
A VILÁG TELJES LÉGIFORGALMÁBAN 1 MILLIÓ FELSZÁLLÁSRA 0,28 SZÁZALÉK HALÁLOS BALESET JUTOTT, AMI AZT JELENTI, HOGY 4,2 MILLIÓ REPÜLÉSENKÉNT TÖRTÉNT EGY HALÁLESET A REPÜLÉSBEN. EZZEL A REPÜLÉS MESSZE BIZTONSÁGOSABBNAK SZÁMÍT, MINT PL. AZ AUTÓZÁS. ÖSSZEHASONLÍTÁSKÉPPEN, A WHO ADATAI SZERINT 2018-BAN ÖSSZESEN 1,35 MILLIÓ EMBERT ÉRT HALÁLOS BALESET AZ UTAKON, MA PEDIG MINDEN HUSZONHARMADIK MÁSODPERCBEN MEGHAL VALAKI A VILÁG ÚTJAIN.
A vezetői kapzsiság ára: a MAX katasztrófái
Az Origo korábban részletesen beszámolt a MAX-ok baleseteiről. Azóta kiderült,
A KÉT KATASZTRÓFA OKA A GYÁRTÓ VEZETŐINEK KAPZSISÁGA VOLT.
A Boeing minden olyan újítást és fejlesztést elvetett, ami drágábbá tette volna a gyártást, illetve a típus üzemeltetési költségeit.
Az etióp 737MAX lezuhanásának helyszíne FORRÁS: CHINA NEWS
Arról a bizonyos MCAS-rendszerről, amit az átesések megelőzésére építettek be,
A VÁLLALAT HAZUDOTT A LÉGITÁRSASÁGOKNAK ÉS A HATÓSÁGOKNAK.
Azért nem mondtak igazat az MCAS-ről, hogy a legújabb generációs 737-esek vezetésére ne kelljen költséges átképzési programot elvégezniük a pilótáknak. Hogy a gép ne legyen nagyon drága,
AZ MCAS-RŐL AZT ÁLLÍTOTTÁK, HOGY EZ CSAK EGY OLYAN KIEGÉSZÍTŐ, AMI TULAJDONKÉPPEN MÁR AZ NG-SZÉRIÁBAN IS MEGVOLT.
Az etiópiai katasztrófa helyszíne. FORRÁS: SKIFT
Így a MAX-okra történő képzés nem minősült átképzésnek, és nem kellett hozzá egy komplett kurzus szimulátoros oktatással, csak egyetlen online vizsgát kellett tenniük a pilótáknak. A Boeing úgy kalkulált, hogy
GÉPENKÉNT PLUSZ EGYMILLIÓ DOLLÁRBA KERÜLT VOLNA ANNAK A BEVALLÁSA, HOGY ÁTKÉPZÉS SZÜKSÉGES A MAX-OKRA AZ MCAS MIATT.
A két katasztrófa vizsgálatakor kiderült, hogy a 346 ember halálát éppen az az MCAS okozta, amit letagadtak. A rendszer téves adatok alapján átesést érzékelt, és minden áron lefelé nyomta a repülőgépeket.
A PILÓTÁKNAK FOGALMUK SEM VOLT, MI ELLEN KÜZDENEK, HISZEN NEM TUDTAK RÓLA, ÍGY MINDEN ERŐFESZÍTÉSÜK ELLENÉRE AZ MCAS VÉGÜL A FÖLDNEK IRÁNYÍTOTTA A KÉT MAX-OT. Ezt a végzetes hibát egyetlen pilóta sem tudta volna kivédeni, mondta erről később a világhírű Chesley Sully Sullenberger kapitány. Sullenberger a Hudson folyón hibátlan kényszerleszállást hajtott végre 2009-ben, mert egy madárrajjal való ütközés után a gépének mindkét hajtóműve leállt.
Sullenberger Airbus 320-as gépe a Hudson folyóban, 2009-ben FORRÁS: AFP/CHRIS MCGRATH
A kapitány így beszélt erről a kongresszusi vizsgálóbizottság előtt:
Kipróbáltam a szimulátorban, hogyan viselkedik ez a rendszer, ha tévesen átesést érzékel. Tudtam, mi fog történni, fel voltam készülve a hibára, mégis sokkoló volt, amit átéltem. Láttam magam előtt a pilótákat, akiknek egyre kevesebb idejük volt megmenteni a repülőgépüket, pedig mindent megtettek, ami a tudásuk alapján lehetséges volt. Ezt a szituációt még soha senki nem gyakorolhatta szimulátoros képzésen. Mindent meg kell tenni azért, hogy aki vezeti a gépet, megkapja a szükséges tudást, képzést és gyakorlási lehetőséget ahhoz, hogy el tudja végezni a feladatát. A balesetet szenvedett pilóták nem kapták meg ezeket.
A MAX-ok 20 hónapig sehol nem repülhettek a világban. Az MCAS-t ez idő alatt a Boeingnak át kellett programoznia.
Leállított MAX-ok egy amerikai repülőtéren a repülési tilalom idején. FORRÁS: WIKIPEDIA
A rendszer az áttervezés után már nem folyamatosan nyomja le egy a gép orrát egy átesésközeli helyzetben, hanem csak egyszer avatkozik be. Emellett a vízszintes vezérsíkot csak annyira téríti ki, amit a pilóták még biztonságosan kezelni tudnak.
Az áttervezett MCAS grafikája. FORRÁS: AIR CURRENT
A sors tragikus irónija, hogy az amerikai Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) és az Európai Repülésbiztonsági Hivatal (EASA) szerint
A MAX-OKRA NEM IS KELLETT VOLNA AZ MCAS, MERT A GYÁRTÓ AGGODALMAI ELLENÉRE AZ ÁTESÉSVÉDELMI RENDSZER NÉLKÜL IS KÉZBEN TARTHATÓ REPÜLŐGÉP.
A Malév zászlóshajója
A Malévnál a működése alatt összesen 42 db., különböző szériájú B-737-es repült.
A Malév egy 200-asa (HA-LEK, beceneve Károly), a stuttgarti repülőtéren, 1996-ban. FORRÁS: WIKIPEDIA
A legelső magyar 737-es, a HA-LEC lajstromjelű gép 1988. november 18-án szállt le Budapesten, és egy hét múlva már az első kereskedelmi járatát teljesítette Rómába. Ez a példány nemsokára a Lecsó becenevet kapta a repülőtéren, mint ahogy később lett Lóbéla, Lócecil és Lódarázs elnevezésű Boeing is (ezek újabb típusok voltak). Összesen hat ilyen 200-as repült a Malévnál, ez az típus egészen 2000 végéig állt szolgálatban Magyarországon.
Lóbéla, azaz a HA-LOB lajstromjelű 737-700NG leszáll Heathrow-n, 2005-ben. Ez volt az utolsó Boeing, amely a légitársaság összeomlásakor elhagyta Magyarországot és visszarepült a lízingcéghez. FORRÁS: WIKIPEDIA
Persze, az 1990-es években már jöttek a Classicok is. A 300-asok gyári újak voltak, a 400-500-asok használtan érkeztek. Összesen 15 db. Classic repült Malév-színekben. 2003-ban az NG-kre váltott át a nemzeti légitársaság, amelyekből 18 példányt szerzett be, és amelyeket egészen a cég megszűnéséig használt.
A cikket folytatjuk..