Világszerte átírja a költségvetéseket a koronavírus-járvány.
Az idei év a legtöbb országban komoly gazdasági visszaeséssel zárul. Magyarországon például az elemzők nagy többsége öt százalékos GDP csökkenéssel számol, amit jó esetben négy százalékos visszapattanás is követhet 2021-ben.
A harmadik negyedévben sok olyan folyamat elindult (az autóipari termelés újra beindult, a kereskedelmi forgalom sem esett vissza), ami kedvezően befolyásolhatja a gazdaság visszapattanását 2021-ben
– mondta Kovács Árpád a Költségvetési Tanács elnöke a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Az már előrevetíthető, hogy 2021 növekedési mutatókkal fog zárulni, viszont sajnos az is tisztán látszik, hogy az eredetileg 2,9 százalékra tervezett költségvetési hiány nem lesz tartható. Ez azt jelenti, hogy a magyar hitelpozíciók és hitelszükségletek továbbra is megmaradnak – mondta.
Kijelentette, ez azonban nem jelenti azt, hogy a kormány ne tudná finanszírozni azokat a programokat, amelyeket ebben az évben vezetett be, vagyis többek között a családsegítő támogatásokat, az orvosok béremelését.
A kormány szándéka továbbra is az, hogy 2021-ben újra vissza tudnak térni a 2019-ben elért társadalmi eredményekhez.
Az idei évben a magyar költségvetés nem a bevételi oldalon szenvedett nagy hiányokat. A kiesést a koronavírus-járvány miatt meghozott rendkívüli intézkedés okozták, hiszen azokkal a költségvetés megtervezésekor nem számolt a kormány, ahogy egyetlen más ország sem.
A címlapfotó illusztráció.
hirado, kossuthradio