Hiába kerestek többet a magyarok 2018-ban mint előtte, még így is csak Mexikót előzi meg Magyarország a frissen közölt OECD adatok alapján.
Mexikóban az éves bruttó átlagbér tavaly 16 298 dollár volt (ez körülbelül 4,7 millió forint), ez a legalacsonyabb az OECD-országok közül, és kevesebb mint ezer dolláros bruttó éves bérnövekedést jelent a tavalyi 15 314 dollárhoz képest.
Magyarországon a második legalacsonyabb az éves bruttóbér a vizsgált országok közül, annak ellenére, hogy jelentősen csaknem kétezer dollárral magasabb a 2018-as összeg 24455 (körülbelül 7,1 millió forint)
A harmadik legkevesebbet a szlovákok keresik, ahol körülbelül ezer dollárral volt magasabb a bruttó átlagbér, mint egy évvel korábban. Az összeg 25357 dollár (körülbelül 7,3 millió forint). Tavaly még a lettek voltak a harmadik legkevesebbet keresők, de Magyarországhoz hasonlóan ott is csaknem kétezer dollárral magasabb lett az éves bruttóbér (25586 dollár- körülbelül 7,4 millió forint), így hátulról az ötödik helyre kerültek.
https://data.oecd.org/chart/5CUS
Ennyit dolgoznak az OECD-országokban
Rendelkezésre állnak az adatok az éves munkaórákról is, azaz hogy hány órát dolgoztak az OECD-országokban átlagosan az emberek egy évben. Ezen a listán Magyarország a középmezőnyben van 1741 órával, 15. a 36 országból, a legközelebbi érték az átlaghoz. A legrosszabbul kereső mexikóiak vannak az élen 2148 órával. Második Costa Rica 2121 órával, a harmadik Dél-Korea 2005 órával. A legkevesebbet a statisztikák szerint a németek dolgozzák 1363 órát egy évben. Dánia a második hátulról 1392 órával, a norvégok 1416 órát dolgoznak, ez a harmadik legkevesebb.
https://data.oecd.org/chart/5CUT
Mennyit jelent ezt órabérnek?
A két fenti táblázat alapján egyértelmű, hogy Mexikóban a legalacsonyabb a bruttó órabér, mindössze hét és dollár. Ezzel szemben Magyarországon csaknem a duplája bruttó 14 dollár az órabér. Costa Ricáról nincs éves bruttó munkabér adat, ezért nem tudtuk kiszámítani, hogy ott menni. Viszont a harmadik legtöbbet dolgozó dél-koreaiak bruttó órabérét igen: ez 19,5 dollár.
Megnéztük még az átlagórabért a fizetési lista hátulján szereplő Szlovákiában, Portugáliában és Lettországban, mindhárom országnál körülbelül bruttó 15 dollár.
Valamint kiszámoltuk a bruttó átlagbért az EU-tagállamok közül a magyaroknál többet dolgozó Görögországban (13 és fél dollár), Lengyelországban (16 dollár), Csehországban (15 dollár), Írországban (27 dollár) és Észtországban (15 dollár).
Ezt azt jelenti, hogy Magyarországon Görögországban alacsonyabb csak a bruttó órabér az EU-tag OECD-országok közül.
euronews